Grecja odlicza dni do kolejnej raty. "Wstępne porozumienie już we wtorek"

Ze świata


Grecja jest na drodze do zawarcia w najbliższy wtorek wstępnego porozumienia z międzynarodowymi kredytodawcami - poinformował Reuters powołując się na źródło bliskie przeprowadzonej w piątek wieczorem telekonferencji wyższych przedstawicieli finansowych Unii Europejskiej.

Według niego rozmowy przebiegają sprawnie i mogą się zakończyć w ciągu weekendu. Jeśli wstępne porozumienie i analiza długu będą gotowe zgodnie z planem we wtorek, to zatwierdzenia ich przez rząd i parlament Grecji należałoby oczekiwać w czwartek.

Na najbliższe dni

Ministrowie finansów państw strefy euro mogliby wtedy w piątek spotkać się lub odbyć telekonferencję w celu zatwierdzenia opiewającego na kwotę do 86 mld euro trzyletniego programu kredytowego dla Aten - powiedziało wspomniane źródło.

Dodało, iż od Grecji oczekuje się uchwalenia przed 20 sierpnia kolejnego pakietu reform, co umożliwiłoby przekazanie pierwszej raty pomocy i spłacenie w wymaganym terminie do 20 sierpnia wynoszącej 3,5 mld euro bieżącej greckiej należności wobec Europejskiego Banku Centralnego. - Wszyscy pracują nad planem A - porozumieniem przewidującym przekazanie pierwszej raty około 20 sierpnia - zaznaczył rozmówca Reutera.

Długie rozmowy

Rozmowy w tej sprawie rozpoczęły się 20 lipca, w tydzień po ustaleniu przez brukselski szczyt przywódców państw strefy euro rygorystycznych warunków wznowienia z Grecją negocjacji na temat trzeciego programu pomocowego, który ma ją uchronić przed bankructwem i wyjściem ze strefy euro. Według wspomnianego źródła, w trakcie piątkowej jednogodzinnej telekonferencji złożonego z wiceministrów finansów Komitetu Ekonomicznego i Finansowego nie pojawiły się żadne większe różnice poglądów - po części dlatego, że nie było konieczności jakichkolwiek natychmiastowych decyzji.

Niektóre z państw, pod przewodem Niemiec, chciały, by obok realizowania pilnych działań Grecja wzięła na siebie więcej szczegółowych zobowiązań dotyczących reform długoterminowych - dodało źródło.

Grecka gospodarka cierpi z powodu kryzysu:

Grecja: obroty małych i średnich firm spadły o połowęTVN24 Biznes i Świat

Autor: mn / Źródło: PAP

Raporty: