Światowa gospodarka. Nowa prognoza MFW na 2023 rok

Aktualizacja:
Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP

Globalny wzrost gospodarczy w 2023 roku będzie wyższy - wynika z nowej prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego. MFW jako powód wskazało "zaskakująco odporny" popyt w USA oraz Europie, niższe koszty energii oraz ponowne otwarcie gospodarki Chin po rezygnacji z surowych ograniczeń pandemicznych - podała Agencja Reutera. Wielka Brytania jest jedyną rozwiniętą gospodarką, dla której MFW przewidział recesję w tym roku. Prognoza dla Polski została obniżona.

MFW poinformował, że globalny wzrost gospodarczy zmniejszy się do 2,9 proc. w 2023 r. w porównaniu z 3,4 proc. w 2022 r., ale jego najnowsze prognozy oznaczają poprawę w stosunku do październikowej prognozy 2,7 proc. wzrostu w tym roku.

Gospodarka światowa - prognozy MFW

Główny ekonomista MFW Pierre-Olivier Gourinchas powiedział, że ryzyko recesji ustąpiło, a banki centralne czynią postępy w kontrolowaniu inflacji, jednak jak zaznaczył potrzebne są dalsze wysiłki, aby ograniczyć wzrost cen. Ostrzegł też, że nowe utrudnienia mogą wynikać z dalszej eskalacji wojny na Ukrainie i walki Chin z koronawirusem.

MFW oczekuje wzrostu PKB Stanów Zjednoczonych o 1,4 proc, wobec 1,0 proc przewidywanych w październiku; wobec 2,0 proc w 2022 roku. Poprawę wytłumaczono, silniejszą niż oczekiwano konsumpcją i inwestycjami w trzecim kwartale 2022 roku oraz prężnym rynkiem pracy i dobrą sytuacją konsumentów.

W strefie euro oczekuje się, że wzrost w 2023 r. wyniesie 0,7 proc, w porównaniu do 0,5 proc. w prognozie październikowej; wobec 3,5 proc. wzrostu w 2022 r. Zdaniem MFW Europa dostosowała się do wyższych kosztów energii, szybciej niż oczekiwano, a złagodzenie cen energii pomogło regionowi.

Wielka Brytania jest jedyną rozwiniętą gospodarką, dla której MFW przewidział recesję w tym roku. Jako przyczynę podano, to, że gospodarstwa domowe zmagają się z rosnącymi kosztami utrzymania, w tym kosztami energii i kredytów hipotecznych.

Fundusz skorygował prognozę wzrostu Chin w 2023 r. do 5,2 proc z 4,4 proc w prognozie październikowej po tym, jak polityka "zero-COVID" w 2022 r. spowodowała obniżenie stopy wzrostu Chin do 3,0 proc.

W sprawozdaniu stwierdzono, że w wielu gospodarkach miały miejsce "pozytywne niespodzianki" i zaobserwowano "niespodziewanie silną odporność". MFW nie spodziewa się, że globalna gospodarka pogrąży się w tym roku w recesji, czego ekonomiści nie wykluczali jesienią.

Perspektywa dla Polski

Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył prognozę wzrostu PKB Polski w 2023 r. do 0,3 proc. z 0,5 proc., a w 2024 r. do 2,4 proc. z 3,1 proc. - wynika z bazy danych cyklicznego raportu MFW World Economic Outlook.

Poprzednie prognozy MFW pochodzą z października.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock | zdjęcie ilustracyjne

Pozostałe wiadomości