Najbogatszy człowiek świata chce wysłać turystów w kosmos już w te wakacje

Autor:
mp
Źródło:
PAP

Na 20 lipca zaplanowaliśmy pierwszy suborbitalny turystyczny lot w kosmos na pokładzie statku New Shepard - podała należąca do założyciela koncernu Amazon Jeffa Bezosa, firma Blue Origin. Na pokładzie będzie sześcioro pasażerów. Ceny biletów - na razie - owiana jest tajemnicą.

"To miejsce (na pokładzie) zmieni sposób, w jaki widzisz świat" - głosi komunikat Blue Origin.

Cena od 200 tysięcy dolarów

Firma nie podała na razie żadnych informacji na temat sposobu ustalania cen lotów dla turystów. W 2018 roku Reuters prognozował na podstawie cen takich lotów, jakie zaoferuje rywal Bezosa, Richard Branson i jego firma Virgin Galactic, że bilet na New Shepard może kosztować 200 tys. dolarów. W tym samym roku dwóch pracowników Blue Origin powiedziało, że cena lotu może wynieść od 200 tys. do 300 tys. dolarów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Potencjalną klientelą Blue Origin mają być ludzie wyjątkowo bogaci i celebryci, ale firma ma zamiar oferować też miejsca na pokładzie statku w ramach akcji charytatywnych.

Okna kapsuły New Shepard są prawie trzy razy większe od okien Boeinga 747. Statek jest zaprojektowany tak, by mogło nim lecieć sześciu pasażerów po suborbitalnej trajektorii, około 100 km nad Ziemią. To wystarczająco wysoko, by pasażerowi doświadczyli przez kilka minut zerowej grawitacji.

Virgin Galactic zapowiada, że prywatni pasażerowie będą mogli polecieć w kosmos jej statkiem na początku 2022 roku, a jeszcze w tym roku w podróż taką wybierze się sam Branson.

 Jeśli lot pod koniec lipca przebiegnie zgodnie z planem, Blue Origin należąca do założyciela koncernu Amazon, Jeffa Bezosa, stanie się pierwszą firmą w historii oferującą komercyjne loty w kosmos.

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Blue Orgin (https://www.blueorigin.com/)

Pozostałe wiadomości