Oszuści wykorzystują wizerunek premier Sanny Marin. Poszkodowani stracili tysiące euro

Autor:
kris/dap
Źródło:
PAP

W Finlandii w mediach społecznościowych rozprzestrzenia się oszustwo wykorzystujące wizerunek i imię premier Sanny Marin - podaje policja. Większość poszkodowanych straciła kwoty przekraczające dziesięć tysięcy euro.

Według śledczych proceder polega na tym, że po kliknięciu w reklamę kontakt z użytkownikiem nawiązuje "zagraniczny doradca", który oferując pomoc przy inwestycji, zachęca do przedstawienia informacji bankowych, zaś dla ułatwienia kontaktu proponuje instalację programu tłumaczeniowego.

Oszustwo na wizerunek Sanny Marin w Finlandii

W rzeczywistości aplikacja umożliwia oszustowi dostęp do komputera klienta i wykonywanie zdalnych operacji bankowych z rachunku właściciela.

W wyniku tego procederu poszkodowani Finowie – podkreśla policja – stracili (niemal bez wyjątku) po więcej niż dziesięć tysięcy euro. Ofiary oszustwa pochodzą z różnych stron Finlandii. Jak podano, jeden z mieszkańców południowej Finlandii kliknął w taką reklamę na Facebooku i stracił 15 tysięcy euro.

Premier Sanna Marin, liderka socjaldemokratów, jest najbardziej popularną polityk w kraju. Według różnych sondaży ufa jej ponad połowa Finów.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/dap

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości