Fiński rząd nie będzie kontynuował eksperymentu z wprowadzeniem podstawowego dochodu gwarantowanego. Program wygaśnie wraz z końcem stycznia przyszłego roku.
Zgodnie z programem dwa tysiące losowo wybranych bezrobotnych otrzymuje od państwa zamiast zasiłków 560 euro miesięcznie bez żadnych warunków. Środki te nie podlegają opodatkowaniu, a korzystający z tego świadczenia mogą podejmować pracę zarobkową bez obaw o jego redukcję czy utratę, jak w przypadku zasiłku dla bezrobotnych.
- Zapał rządu wyparowuje. Odrzucono propozycję dodatkowych środków na ten cel - powiedział Olli Kangas, jeden z twórców eksperymentu.
Wyniki eksperymentu
Dwuletni pilotaż rozpoczął się w styczniu 2017 roku. Był to pierwszy europejski kraj, który testował takie rozwiązanie. Teraz podjęto jednak decyzję, że program nie będzie przedłużony, ponieważ - jak wskazuje BBC - rząd bada inne pomysły reformy fińskiego systemu ubezpieczeń społecznych.
Eksperyment miał pokazać, czy dochód podstawowy przyczyni się do redukcji biedy i wykluczenia społecznego, czy będzie motywował do podejmowania pracy i czy umożliwi zredukowanie biurokracji.
Kiedy Finlandia rozpoczęła eksperyment, stopa bezrobocia w kraju wynosiła 9,2 procent i była wyższa niż w przypadku innych skandynawskich sąsiadów. Na koniec stycznia 2018 roku wskaźnik spadł do 8,5 procent.
Pełne wyniki pilotażu mają być znane w przyszłym roku.
Autor: mb//dap / Źródło: BBC
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock