Amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) podniosła główną stopę procentową do przedziału 0,25-0,50 procent - podano w komunikacie po posiedzeniu. Zdaniem Fed dalsze podwyżki stóp procentowych będą właściwe. W 2022 roku ma być siedem podwyżek, a w 2023 roku - trzy.
Decyzja o stopach procentowych była zgodna z oczekiwaniami rynku i została podjęta stosunkiem głosów 8 do 1. James Bullard, który głosował przeciwko, chciał podwyżki o 50 pb. Fed ostatni raz podniósł stopy proc. w grudniu 2018 r.
Fed podwyższa stopy procentowe
Fed ocenił, że przy odpowiednim zmniejszeniu akomodacyjnego nastawienia w polityce monetarnej będzie można oczekiwać powrotu inflacji do celu 2 proc. i utrzymania silnego rynku pracy.
"FOMC (Federalny Komitet ds. Otwartego Rynku - red.) postanowił podnieść docelowy zakres stopy funduszy federalnych do 0,25-0,5 proc. i przewiduje, że dalsze podwyżki w docelowym zakresie będą właściwe. Ponadto Komitet spodziewa się, że na najbliższym posiedzeniu rozpocznie zmniejszanie posiadanych przez siebie skarbowych papierów wartościowych, papierów dłużnych agencyjnych i papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką" - napisano w komunikacie po posiedzeniu.
"Oceniając właściwe nastawienie polityki pieniężnej, Komitet będzie nadal monitorował wpływ napływających informacji na perspektywy gospodarcze. Komitet będzie przygotowany do odpowiedniego dostosowania nastawienia polityki pieniężnej w przypadku pojawienia się zagrożeń mogących utrudnić realizację celów Komitetu. Oceny Komitetu uwzględnią szeroki zakres informacji, w tym odczyty dotyczące zdrowia publicznego, warunków na rynku pracy, presji inflacyjnej i oczekiwań inflacyjnych oraz wydarzeń finansowych i międzynarodowych" - dodano.
Fed postanowił podnieść stopę oprocentowania od nadwyżkowych rezerw (IOER) o 25 punktów bazowych do 0,4 proc.
Inwazja Rosji na Ukrainę a inflacja
"Inwazja Rosji na Ukrainę powoduje ogromne cierpienie ludzkie i gospodarcze. Konsekwencje dla gospodarki USA są wysoce niepewne, ale w najbliższym czasie inwazja i związane z nią wydarzenia prawdopodobnie wywrą dodatkową presję na inflację i zaciążą na aktywności gospodarczej" – napisano w komunikacie.
Przyrost miejsc pracy w ostatnich miesiącach oceniono jako solidny, a spadek bezrobocia jako znaczący.
"Nadal umacniają się wskaźniki aktywności gospodarczej i zatrudnienia. W ostatnich miesiącach wzrost liczby miejsc pracy był silny, a stopa bezrobocia znacznie spadła. Inflacja pozostaje wysoka, odzwierciedlając nierównowagę podaży i popytu związaną z pandemią, wyższymi cenami energii i szerszą presją cenową" - napisano w komunikacie.
Fed przedstawił nowe kwartalne projekcje makroekonomiczne i wykres kropkowy (dot-plot), pokazujący prognozę ścieżki stóp procentowych według członków Rezerwy.
W marcu FOMC przewiduje w USA siedem podwyżek stóp proc. w 2022 r. Fed prognozuje trzy podwyżki stóp w 2023 r., a następnie stabilizację do końca 2024 r.
W poprzedniej projekcji spodziewano się możliwości rozpoczęcia cyklu podwyżek stóp proc. W grudniu 2021 r. 12 na 18 członków FOMC było za podwyżką stóp proc. w USA w 2022 r. Fed prognozował trzy podwyżki stóp do końca 2023 r. i dwie podwyżki do końca 2024 r.
Mediana prognoz dotyczących oczekiwań odnośnie stóp procentowych w długim terminie, czyli tzw. neutralnej stopy procentowej, wyniosła w marcu 2,4 proc. wobec 2,5 proc. w grudniu.
Dolar się osłabia
Fed po raz ostatni obniżył stopy procentowe w USA na posiedzeniu 15 marca 2020 r., gdy zdecydowano o obniżeniu stopy funduszy federalnych do 0-0,25 proc. Fed ustanowił wtedy również program skupu aktywów o wartości 700 mld USD, z czego 500 mld USD wydane zostanie na obligacje rządowe, a 200 mld USD na papiery dłużne zabezpieczone kredytami hipotecznymi.
Kolejne posiedzenie Rezerwy zaplanowano na 3-4 maja.
Kurs dolara osłabia się wobec koszyka walut po decyzji Fed o 0,14 proc. do 98,96 pkt., a rentowność 10-letnich Treasuries rośnie o 10 pb do 2,24 proc.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock