TVN24 Biznes | Ze świata

Musk zapowiada pierwszy orbitalny lot. "Realny czas"

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb/ams
Źródło:
Reuters, PAP, TVN24 Biznes

Założyciel i szef SpaceX Elon Musk zapowiedział, że rakieta Starship powinna być gotowa do pierwszego lotu orbitalnego w najbliższych tygodniach. W ocenie miliardera, to "realny czas".

"Pierwszy orbitalny statek Starship powinien być gotowy do lotu w ciągu kilku tygodni, oczekując jedynie na zgodę organów regulacyjnych" - napisał Elon Musk na Twitterze. W odpowiedzi na jeden z wpisów, wskazał, że to "realny czas".

Elon Musk - loty na Księżyc i Marsa

Kilka dni temu poinformowano, że ukończono wstępny montaż rakiety. Rakieta składa się z dwóch segmentów - górnego nazwanego Starship i dolnego (boostera) o nazwie Super Heavy. Po ich połączeniu, przy pomocy potężnego dźwigu, powstał system o wysokości 120 metrów, wyższy i silniejszy od słynnej rakiety Saturn V, którą wykorzystywano w programie Apollo do lotów na Księżyc.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

W ramach lotu, który - zgodnie z zapowiedziami Muska - ma się odbyć w najbliższych tygodniach, człon Starship ma okrążyć raz Ziemię i spaść do Pacyfiku w pobliżu Hawajów. Człon silnikowy Super Heavy ma zakończyć lot w wodach Zatoki Meksykańskiej. Jednak następne loty mają kończyć się kontrolowanym lądowaniem, lub wodowaniem, co ma pozwolić na ponowne użycie rakiety.

Szef i właściciel SpaceX Elon Musk twierdzi, że system Starship, po zakończeniu wszystkich prac rozwojowych, będzie bardziej niż wystarczający do lotów załogowych na Księżyc i Marsa. Musk określił próbny montaż jako "spełnienie marzeń".

Rakieta Starship - testy

W maju br. prototyp rakiety Starship SN15 firmy SpaceX zaliczył udane lądowanie. Prototyp wzbił się na wysokość około 10 kilometrów, wykonał kilka zaplanowanych manewrów, po czym wylądował. Był to piąty test na dużej wysokości i jednocześnie pierwszy, kiedy prototyp statku kosmicznego nie został zniszczony przy lądowaniu.

Według wcześniejszych zapowiedzi Muska, Starship ma być gotowa do załogowych misji kosmicznych już w 2023 roku. W podróży, oprócz Elona Muska, ma wziąć udział japoński przedsiębiorca Yusaku Maezawa.

Richard Branson i Jeff Bezos - udane loty

11 lipca właściciel Virgin Galactic Richard Branson odbył udany lot do granicy z kosmosem. Statek VSS Unity wzniósł się na wysokość 86 km nad pustynię w amerykańskim stanie Nowy Meksyk. Podczas lotu miliarder spędził około czterech minut w stanie nieważkości.

Dziewięć dni po tej misji amerykański miliarder Jeff Bezos wraz z trójką współtowarzyszy wykonał podobny lot na pokładzie statku New Shepard swojej firmy - Blue Origin.

Autor:mb/ams

Źródło: Reuters, PAP, TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości