Kiedyś była "najmłodszą miliarderką na świecie". Musi stawić się w więzieniu

Autor:
JW/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Elizabeth Holmes. Kim jest założycielka Theranos?
Elizabeth Holmes. Kim jest założycielka Theranos?Shutterstock, Getty Images
wideo 2/8
Shutterstock, Getty ImagesElizabeth Holmes. Kim jest założycielka Theranos?

Elizabeth Holmes, założycielka nieistniejącego już startupu Theranos, musi stawić się w więzieniu. Kobieta, ogłoszona kiedyś "najmłodszą miliarderką na świecie", pod koniec ubiegłego roku została skazana na ponad 11 lat pozbawienia wolności za oszukanie inwestorów. Teraz sąd orzekł, że podczas odwoływania się od wyroku Holmes nie może pozostawać na wolności.

Elizabeth Holmes została skazana pod koniec listopada 2022 roku na 11 lat i trzy miesiące więzienia za oszukanie inwestorów. Prokuratura zarzucała jej fałszywe przedstawianie technologii i finansów Theranosu. To start-up, który miał zmienić system opieki zdrowotnej w Stanach Zjednoczonych i pomóc milionom Amerykanów.

Holmes twierdziła, że opracowała metodę, dzięki której do wykonania aż 200 badań laboratoryjnych wystarczy kilka kropli krwi, pobranych z opuszka palca. Przekonywała, że na wyniki testów trzeba czekać niecałą godzinę, czyli o wiele mniej niż w przypadku tradycyjnych metod. Okazało się jednak, że ta metoda nigdy nie działała, a do testów potajemnie wykorzystywano konwencjonalne urządzenia innych firm.

Więzienie i potężna kara finansowa

Holmes została wcześniej zobowiązana do poddania się karze i rozpoczęcia odbywania wyroku 27 kwietnia. Na kilka dni przed tym terminem 39-latka złożyła apelację, starając się pozostać na wolności, w czasie gdy odwołuje się od wyroku.

We wtorkowym orzeczeniu sąd odrzucił wniosek Holmes o zwolnienie za kaucją do czasu rozpatrzenia apelacji. Nowa data rozpoczęcia odbywania kary przez kobietę nie została jeszcze ustalona.

Sąd zalecił Holmes odbywanie kary w federalnym więzieniu dla kobiet o minimalnym rygorze w Bryan w Teksasie.

W innym orzeczeniu, wydanym we wtorek, sędzia Edward Davila nakazał Holmes oraz jej byłemu partnerowi Rameshowi Balwaniemu (były dyrektor operacyjny Theranosu) wypłatę 452 milionów dolarów odszkodowania ofiarom ich mistyfikacji.

Założycielka Theranosu twierdzi, że ma "istotne pytania" dotyczące jej sprawy, które miałyby uzasadniać ponowny proces. Argument ten jednak nie znalazł uznania sędziego. Prawnicy dodatkowo apelowali o możliwość pozostania na wolności w trakcie apelacji, by mogła zajmować się dziećmi. Holmes ma jednorocznego syna i trzymiesięczną córkę. 

Czytaj także: "Najmłodsza miliarderka świata" próbowała uciec przed więzieniem. W tle oszustwa i duże pieniądze

Oszukała najbogatszych

Kilka lat temu Holmes została okrzyknięta najmłodszą miliarderką świata, która sukces finansowy zawdzięcza samej sobie. Jej majątek był wyceniany na 4,5 mld dolarów.

Do zainwestowania w swój start-up udało jej się namówić wielu znanych i bogatych ludzi. Wśród nich byli m.in. potentant medialny Ruper Murdoch czy założyciel Oracle Larry Ellison. Doradzał jej były sekretarz stanu Henry Kissinger. Start-up upadł w 2018 roku po tym, jak dochodzenie wykazało, że technologia obiecywana przez Holmes nie działa. Niesławny upadek firmy został przedstawiony w serialu telewizyjnym, filmie dokumentalnym i podcaście.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:JW/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości