Dzieci idą w ślady rodziców. Te zawody dziedziczą najczęściej

Ze świata

tvn24bisDzieci często dziedziczą zawody rodziców

Dzieci często naśladują zawodowe wybory swoich rodziców. Częściej jednak podążają śladami swoich ojców niż matek - wynika z amerykańskiego badania.

Według amerykańskich danych General Social Survey, które zbierano w latach 1994-2016, dzieci często wybierają takie same zawody, jak ich rodzice. Częściej jednak idą śladami swoich ojców.

Zawód po rodzicach

To, że syn wybierze konkretny zawód wykonywany przez ojca jest średnio 2,7 razy bardziej prawdopodobne, niż w przypadku osoby, której rodzic nie wykonuje tego zawodu. Z badania wynika też, że dwa razy bardziej prawdopodobne jest (na tle reszty społeczeństwa), że syn wybierze ten sam zawód co matka. Kobiety rzadziej niż mężczyźni powtarzają wybory zawodowe swoich rodziców.

Prestiż i tradycja

Dzieci częściej idą w ślady rodziców, gdy ci wykonują takie zawody jak prawnik czy lekarz. Dzieje się tak, bo niektóre zawody są po prostu bardziej pożądane ze względu na prestiż i zarobki - wyjaśniają autorzy analizy. Często „dziedziczone” są np. zawody artystyczne, jak aktorstwo. Wskazano też na zawody specyficzne, związane z kulturą danego regionu czy tradycją rodzinną - chodzi tu np. o rybołówstwo czy wojskowość, ale także o zawody rzemieślnicze jak na przykład szewc.

Autor: msz / Źródło: New York Times, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24bis