Domy za darmo we włoskim miasteczku. "Nie mogę patrzeć, jak piękne centrum obraca się w ruinę"

Ze świata

Sycylijska gmina Cammarata rozdaje domy za darmoTVN24 BiS
wideo 2/3

W ostatnich latach wiele włoskich miasteczek sprzedawało domy za symboliczne 1 euro. Miejscowość Cammarata na Sycylii poszła krok dalej i oddaje swoje nieruchomości za darmo.

Kilka miesięcy temu pisaliśmy o Zungoli koło Neapolu oraz sycylijskich miejscowościach Mussomeli i Sambuca di Sicilia, w których można było kupić domy za 1 euro. Miała to być zachęta do przeprowadzki dla nowych mieszkańców.

Setka opuszczonych lokali

Burmistrzowi Cammaraty Vincenzo Giambrone przyświeca podobny cel - chce uratować swoje miasto przed wyludnieniem. W związku z tym przez ostatnie trzy lata przekonywał właścicieli opuszczonych i niszczejących domów, by oddali je za darmo.

- Nie mogę patrzeć, jak piękne i zabytkowe centrum mojego miasta pustoszeje i obraca się w ruinę. To boli - podkreśla Giambrone w rozmowie z CNN Travel.

- Właściciele nie zaprzątają sobie głowy tym, co się dzieje z ich domami, gdy już je opuszczą. Odmawiają też odrestaurowania swoich historycznych lokali. Zostawia to głębokie blizny na obliczu naszej miejscowości i powoduje, że zagrożenie zawalenia się domów staje się realne - wyjaśnia burmistrz.

Według Giambrone do przejęcia obecnie jest prawie tuzin budynków z kamienia, a "niedługo będzie jeszcze więcej". W najstarszej części Cammaraty opustoszałych jest około stu lokali, które wymagają remontu. Burmistrz ma nadzieję, że nowa akcja pomoże w przywróceniu miastu dawnej świetności.

- Nowi właściciele wreszcie mogą ocalić rozsypujące się ściany i ożywić naszą historyczną dzielnicę - dodaje Giambrone.

Warunki

By zostać właścicielem domu, trzeba jednak spełnić pewne warunki. Wpłacić 5 tysięcy euro jako depozyt, który zostanie zwrócony po wykonaniu odpowiedniej pracy. A jest nią odnowienie nieruchomości - nowy właściciel musi przedstawić plan, jak zamierza to zrobić.

Każdy może wziąć udział w promocji, choć Cammarata najchętniej widziałaby wśród nowych mieszkańców młode pary z dziećmi. Te mogą nawet liczyć na tysiąc euro dodatku ze strony miasta.

Nowi właściciele będą mogli zamienić "zakupione" nieruchomości w prywatne mieszkania, hotele, sklepy czy restauracje.

Mająca niecałe sześć tysięcy mieszkańców Cammarata znajduje się w sercu Sycylii. Miejscowość położona jest około 1000 metrów n.p.m. i została założona w czasach Bizancjum przez Greków. Nazwa miasta pochodzi od greckiego słowa "kamara", które oznacza "pokój pod sklepieniem".

Autor: kris / Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock