Chorwacja wejdzie do strefy euro. Ostatnie kroki wykonane

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Ekonomistka Anna Gołębicka o silnym dolarze i notowaniach złotego
Ekonomistka Anna Gołębicka o silnym dolarze i notowaniach złotegoTVN24
wideo 2/4
TVN24Ekonomistka Anna Gołębicka o silnym dolarze i notowaniach złotego

Chorwacja zostanie nowym członkiem strefy euro. We wtorek Rada Unii Europejskiej przyjęła ostatnie trzy akty prawne, które były niezbędne do tego, aby Chorwacja mogła stosować euro - poinformowano w komunikacie. Europejska waluta będzie stosowana w tym kraju od 1 stycznia 2023 roku.

Rada UE poinformowała we wtorkowym komunikacie, że we wtorek "przyjęła ostatnie trzy akty prawne, które były niezbędne do tego, aby Chorwacja mogła od 1 stycznia 2023 r. stosować euro". W ten sposób - jak dodano - kończy się procedura pozwalająca Chorwacji przystąpić do strefy euro i od przyszłego roku korzystać ze wspólnej unijnej waluty.

Euro w Chorwacji

"Chciałbym pogratulować ministrowi Zdravkowi Mariciowi i całej Chorwacji, która przystępuje do strefy euro jako jej dwudziesty członek. Przyjęcie euro to nie wyścig, ale odpowiedzialna decyzja polityczna. Chorwacja z powodzeniem spełniła wszystkie wymagane kryteria gospodarcze i od 1 stycznia 2023 roku zacznie używać euro" - powiedział, cytowany w komunikacie, Zbynek Stanjura, minister finansów Czech, które obecnie sprawują prezydencję w UE.

W jednym z trzech aktów prawnych określono kurs wymiany. Został on ustalony na 7,53450 kuny za 1 euro. "Odpowiada to obecnemu kursowi centralnemu kuny w mechanizmie kursowym (ERM II)" - wyjaśniła Rada UE.

Tymczasem prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński podczas piątkowej konferencji prasowej zapowiedział, że dopóki jest szefem banku centralnego "Polska do strefy euro nie wejdzie".

Strefa euroPAP
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości