TVN24 Biznes | Ze świata

Mają najtańsze paliwo w Europie. Wprowadzają wyższe ceny dla cudzoziemców

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
ToL
Źródło:
PAP
Wicepremier Sasin o cenach paliw w Polsce
Wicepremier Sasin o cenach paliw w PolsceTVN24
wideo 2/5
TVN24Wicepremier Sasin o cenach paliw w Polsce

Od piątku zagraniczni kierowcy, tankujący na Węgrzech, zapłacą więcej za paliwo. Niższa, limitowana cena będzie zarezerwowana wyłącznie dla kierowców samochodów na węgierskich tablicach rejestracyjnych - zapowiedział w czwartek szef kancelarii premiera Węgier Gergely Gulyas.

Gulyas powiedział na konferencji prasowej, że na Węgrzech można było dotąd tankować po najniższej cenie w Europie i dlatego szczególnie w rejonach przygranicznych powstało zjawisko turystyki paliwowej, zagrażając zaopatrzeniu w benzynę.

Limit cen na paliwo

Węgry wprowadziły w połowie listopada 2021 roku limit cen na paliwo w celu ograniczenia obciążeń finansowych ludności w sytuacji, gdy rośnie inflacja.

Obecnie cena benzyny 95-oktanowej oraz oleju napędowego nie może przekraczać 480 forintów (5,63 zł) za litr.

Według Gulyasa kierowcy dopuszczali się nadużyć w związku z różnicą cen paliw na Węgrzech i w innych krajach, gdzie za litr benzyny trzeba zapłacić znacznie więcej. Dlatego zdecydowano się wyłączyć kierowców samochodów zarejestrowanych za granicą z możliwości kupna tańszych paliw.

Nowe podatki na Węgrzech

Węgry ogłosiły w czwartek nowe podatki od "dodatkowych zysków", wypracowanych przez banki, koncerny energetyczne i inne firmy. Szacowane wpływy z danin mają wynieść w tym i przyszłym roku 800 miliardów forintów, czyli równowartość 2,2 miliarda dolarów.

Agencja Reutera wskazała, że premier Węgier Viktor Orban musi zwiększyć dochody, aby wzmocnić finanse państwa po przedwyborczym szale wydatków i wprowadzeniu limitów cen m.in. za paliwa, które pomogły mu odnieść zwycięstwo w wyścigu wyborczym.

Zapowiadane podatki mają na celu zmniejszenie deficytu budżetowego w tym i przyszłym roku do docelowego poziomu 3,5 proc. PKB w 2023 roku.

Autor:ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: konkret24

Pozostałe wiadomości