Z Brukseli też do Polski. Lotnisko Zaventem ważnym portem w Europie

Ze świata

Lotnisko w Zaventem

Według ostatnich doniesień podczas dwóch wybuchów na lotnisku Zaventem zginęło co najmniej 13 osób, a 35 jest rannych. Na ten temoment wszystkie loty z i do tego portu są wstrzymane. Oto pięć najważniejszych informacji o lotnisku zlokalizowanym w samym sercu Europy.

1. Przepustowość

Lotnisko Zaventem w 2015 roku przyjęło 23 mln pasażerów (z roku na rok notuje wzrost), co do tego czasu stanowił absolutny rekord w historii brukselskiego portu, który uruchomiony został w 1940 roku.

Brukselskie lotnisko posiada status międzynarodowego portu. Jest 21 najbardziej ruchliwym lotniskiem w Europie.

2. Popularne kierunki

Od wielu lat najpopularniejszym celem w Europie jest Hiszpania. Podróżuje tam 15 proc. wszystkich pasażerów lotniska Zaventem.

Z kolei spośród krajów poza Europą najczęściej wybierano Stany Zjednoczone. Ponadto do najczęstszych tras europejskich należą: Rzym, Londyn, Lizbona, Genewa, Mediolan, Stambuł czy Frankfurt nad Menem. Z lotniska można też dolecieć do Polski.

3. Tysiące pracowników

Zaventem za pośrednictwem 260 firm (m.in. Brussels Airlines, Jetairfly czy Tomas Cook Airlines Belgium) zatrudnia blisko 20 tys. pracowników.

Dziennie w pracy na lotnisku pojawia się średnio 9 tys. osób. Do 2020 roku brukselski port miał zamiar stworzyć kolejnych 10 tys. dodatkowych pośrednich i bezpośrednich miejsc pracy.

4. Inne ataki

18 lutego 2013 roku ośmiu mężczyzn uzbrojonych w broń automatyczną i ubranych w policyjne uniformy dokonało grabieży diamentów o wartości 50 mln dol. Nikt wówczas jednak nie ucierpiał.

5. Połączenia z Polski

Bezpośrednie loty na lotnisko w Zaventem są uruchomione z Warszawy i Krakowa. Z Polski do Belgii latają bezpośrednio Brussels Airlines i PLL LOT.

Wśród licznej Polonii w Belgii najbardziej popularnym lotniskiem jest port Charleroi oddalony o ok. 50 km od centrum Brukseli.

Autor: ag/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Raporty: