Polska zaliczyła spadek w rankingu. Lider bez zmian

Ze świata

Polacy na czele rankingu ekonomicznego optymizmuTVN24 BiS
wideo 2/3

Polska zajęła 22. miejsce w tegorocznej edycji rankingu najbardziej innowacyjnych krajów świata (Bloomberg Innovation Index). To spadek o jedno miejsce w porównaniu z rokiem ubiegłym. Liderem zestawienia pozostała Korea Południowa.

Ranking Bloomberga uwzględnia kilka czynników, m.in. procentowy udział wydatków na badania i rozwój w Produkcie Krajowym Brutto, wydajność pracy w przeliczeniu na pracownika, procentowy udział spółek z branż wysoko zaawansowanych technologicznie w całości rodzimych firm, zasięg szkolnictwa wyższego, odsetek osób zaangażowanych w prace badawczo-rozwojowe w całości populacji oraz lokalną aktywność patentową.

W klasyfikacji Polska zajęła 22. miejsce z wynikiem 69,10 na 100 punktów. Przed nami znalazły się Włochy (21. miejsce) i Kanada (20. miejsce). Wyprzedziliśmy natomiast Islandię (23. miejsce) oraz Nową Zelandię (24. miejsce).

Liderem Korea Południowa

Najbardziej innowacyjnym krajem według Bloomberg Innovation Index pozostaje, podobnie jak w ubiegłym roku, Korea Południowa.

Drugie miejsce zajęły z kolei Niemcy – Bloomberg wskazuje, że postępy w Niemczech w zakresie badań i rozwoju spowodowały, iż oba państwa otrzymały niemal równe wyniki (odpowiednio 87.38 na 100 i 87.30 na 100 punktów). W ocenie ekspertów Berlin zawdzięcza swoje wyniki działalnościom takim firm, jak Volkswagen AG, Robert Bosch GmbH i Daimler AG.

Na trzecim miejscu znalazła się, awansując o cztery miejsca, Finlandia. Z podium rankingu w ciągu roku wypadła natomiast Szwecja. Kraj spadł z drugiego na siódme miejsce.

Do pierwszej dziesiątki rankingu, zajmując ósme miejsce, powróciły Stany Zjednoczone. W ubiegłym roku kraj zajął 11. miejsce. Widoczny awans zaliczył także Izrael – z 10. na 5. miejsce.

Według Bloomberga największymi przegranymi zestawienia okazały się Tunezja i Ukraina. Oba państwa wypadły z pięćdziesiątki Bloomberg Innovation Index.

Autor: mp//dap / Źródło: Bloomberg

Źródło zdjęcia głównego: Shuttestock