Służby wywiadowcze inwigilowały miliony użytkowników komórek? Producent kart SIM nie wyklucza

Ze świata

CC BY Flickr | Simon YeoGemalto poinformowało, że wstępne śledztwo nie wyklucza doniesienia o "możliwych" atakach służb wywiadowczych

Firma Gemalto, największy na świecie producent kart SIM, poinformowała, że wstępne śledztwo nie wykluczyło, że służby wywiadowcze USA i Wielkiej Brytanii mogły włamać się do jednej z jej fabryk i uzyskać dane pozwalające na inwigilację klientów sieci komórkowych.

- W 2010 i 2011 roku wykryliśmy, dwa szczególnie wyrafinowane włamania - poinformował w środę producent kart SIM.

O włamania podejrzewana jest brytyjska Centrala Łączności Rządowej (GCHQ) oraz amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA). Nie mogły jednak one spowodować "kradzieży na masową skalę" kodów szyfrujących karty SIM - informuje Gemalto.

Doniesienia prasowe

O tym, że takie kody mogły zostać wykradzione informował serwis Intercept w ubiegłym tygodniu. Jak podał, w efekcie służby mogły mieć dostęp do danych klientów największych na świecie dostawców usług bezprzewodowych. Mowa o ok. 450 operatorach, wśród których są koncerny takie jak T-Mobile, Verizon, czy Sprint.

Skradzione kody miały pozwalać agentom na odszyfrowanie danych, które przechodzą przez karty SIM. Agenci mieli mieć dostęp do połączeń głosowych, SMS-ów oraz e-maili.

Gemalto twierdzi jednak, że służby wywiadowcze mogły szpiegować jedynie komunikację odbywającą się w przestrzeni sieci komórkowej drugiej generacji 2G. Sieci 3G i 4G nie były narażone na tego typu ataki.. - Gemalto już w 2010 roku powszechnie stosowało bezpieczny system transferu danych - zapewnia firma.

Poważna sprawa

Według Intercept informacja o cyberataku na Gemalto jest zawarta w jednym z tajnych dokumentów GCHQ z 2010 roku.

Jednym z założycieli portalu Intercept jest Glenn Greenwald, autor publikacji o działalności wywiadu USA opartych m.in. na przeciekach Snowdena.

Koncern Gemalto jest światowym liderem w dziedzinie cyfrowych systemów bezpieczeństwa. Produkuje około 2 mld kart SIM rocznie. Swoją siedzibę ma w Holandii.

Autor: mb / Źródło: Reuters / TVN24BiS

Źródło zdjęcia głównego: CC BY Flickr | Simon Yeo