Kosmiczny śmieciarz i policjant ds. cyberprzestępczości. Oto 10 zawodów przyszłości

Oto lista dziesięciu zawodów przyszłościNASA, Shutterstock, Tesla

Technologia wypiera miliony tradycyjnych miejsc pracy, sprawdzamy więc na jakie umiejętności będzie zapotrzebowanie w przyszłości. Jaki krajobraz wyłoni się w przyszłości na rynku pracy? Na jakie studia powinni wybrać się dzisiejsi uczniowie? W co inwestować? Oto lista dziesięciu zawodów, które będą cieszyły się największym powodzeniem w najbliższej dekadzie.

"Irish Independent" przygotował zestaw dziesięciu zawodów jutra na podstawie nowego raportu Expert Group on Future Skills Needs (EGFSN), czyli grupy ekspertów doradzającej irlandzkiemu rządowi w zakresie rynku pracy. EGFSN prognozuje kontynuację silnego popytu na analizę danych i związanych z nimi umiejętności w całej gospodarce do 2020 r. Wskazuje też ma potencjał drzemiący w tzw. sharing economy (biznesy oparte na współdzieleniu dóbr, usług dzięki wykorzystaniu np. aplikacji w smartfonach) podkreślając, że sprawdzianem dla tego typu firm są dziś działania startupów jak Uber czy Airbnb.

1. Astronauci sprzątający śmieci

Problem śmieci w przestrzeni musi zostać rozwiązany. Tych jest ogrom i zagrażają na przykład satelitom telekomunikacyjnym. Naukowcy planują uruchomienie ogromnej satelity "Pac-Man" w przestrzeni, której zadaniem będzie ich posprzątanie, a specjalnie przygotowani astronauci powinni być gotowi do pracy w ciągu pięciu lat.

2. Śledczy do spraw cyberprzestępczości

Będą w niedalekiej przyszłości cieszyli się ogromnym popytem, staną się oni kluczem do rozwiązania coraz częstszych cyberprzestępstw. W ich wyniku firmy i osoby prywatne już dziś tracą miliony dolarów, a często wystarczy jeden e-mail, by dokonać włamania do komputerów i wykraść cenne dane. Zdaniem autorów prognozy, detektyw do spraw cyberprzestępczości potrafiący odkrywać cyberoszustwa i cyberterroryzm będzie zarabiał w przyszłości duże pieniądze.

3. Wirtualny asystent

Wirtualny asystent (VA) jest zwykle przedsiębiorcą działającym na własny rachunek, który z domu zapewnia zdalne wsparcie administracyjne i techniczne dla klientów. Nastąpi gwałtowny wzrost zapotrzebowania na korzystanie z tego typu obsługi zewnętrznych asystentów, ponieważ firmy już teraz walczą o obniżanie kosztów.

4. Kontroler ruchu lotniczego dronów

Era latania wkracza na kolejny poziom. Szwajcarski system pocztowy testuje nową usługę dostaw przy użyciu dronów jako kurierów. Tymczasem DHL już używa dronów do automatycznego i regularnego dostarczania paczek do wysp na Morzu Północnym. A kolejce ustawiają się kolejni. Amazon, Google i inni są bowiem w trakcie rozwoju usług kurierskich wykorzystujących drony. Nie ma wątpliwości, że na kontrolerów ruchu lotniczego dronów będzie duże zapotrzebowanie.

5. Inżynier fotoniki

Fotonika to najprościej ujmując rozwinięcie elektroniki z zastosowaniem fotonów zamiast elektronów. Globalny przemysł jest w trakcie transformacji przez fotonikę i inne sposoby wykorzystania światła, w taki sposób, by stały się także możliwe do przetwarzania przez elektronikę. Przyrządy chirurgiczne, komputery do szybkiej komunikacji, pomiary zanieczyszczeń - wszystkie będą polegać na fotonice. A dla inżynierów w tym obszarze już dziś jest ogromne pole do popisu.

6. Projektant samochodów Tesli

Misją koncernu Tesla Motors jest przyspieszenia światowej transformacji w kierunku zrównoważonego transportu. Koncern przewodzi innowacjom w dziedzinie samochodów elektrycznych i już teraz produkuje samochody osobowe. Kolejnym wyzwaniem będą jednak samochody ciężarowe.

7. Analityk danych

Zbiory danych już teraz są duże, ale nie ma wątpliwości, że nadal będą się powiększały. Ciągłe innowacje w mocy obliczeniowej komputera, chmura do przechowywania i statystyczne oprogramowanie dramatycznie podnoszą dokładność analizy podczas gdy jednocześnie obniżają koszty. Nie obejdzie się jednak bez czynnika ludzkiego. To on będzie bowiem kluczem dla firm będących w stanie zrozumieć i zarabiać pieniądze z gromadzonych danych. Przed analitykami danych ciekawe czasy.

8. Analityk danych medycznych

Zdalne monitorowanie stanu pacjenta jest jedną z dziedzin, na który ogromny wpływ będą miały przenośne urządzenia technologicznego. Służba medyczna będzie mogła zbierać więcej danych na temat pacjentów i ich stanu, co pozwoli na szybszy, bardziej dokładny proces diagnozowania i leczenia.

9. Patolog obliczeniowy

Prognozuje się, że do 2030 roku liczba zachorowań na raka na całym świecie wzrośnie do 21,7 mln, a liczba zgonów do 13 mln. Będzie trzeba zatem szukać nowych rozwiązań w medycynie, aby wyjść na przeciw chorobie. Takim rozwiązaniem ma być tzw. patologia obliczeniowa (C-Path) będzie lepiej od ludzi analizowała i oceniała obrazy związane z rakiem. Czynnik ludzki w tym przypadku nadal pozostanie jednak kluczowy.

10. Przedsiębiorcy w sektorze "dzielenia się" usługami

Tacy rynkowi gracze jak Uber, Airbnb, Nimber i TaskRabbit nadal będą przekształcać prywatny sektor gospodarki. Poprzez skupienie się na małych obszarach zadań, takich jak sprzątanie, montaż, czy drobne naprawy domowe, tzw. ubodzy pracownicy będą mogli wzbogacić się znacznie szybciej.

Astronauta, to najlepiej rokujący zawód na przyszłość, ostatnio głośno było także o sałacie wyhodowanej w kosmosie. Materiał "Faktów" TVN:

Autor: mb / Źródło: Irish Independent, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: NASA, Shutterstock, Tesla

Pozostałe wiadomości

Dzieci i młodzież potrafią wydać spore pieniądze na zakup wirtualnych skrzynek z nagrodami. Eksperci ostrzegają, że w ten sposób młodzi ludzie są wciągani w uzależnienie od hazardu. Działalność firm, które na tym zarabiają, umożliwiają luki prawne i przestarzałe przepisy. - Świat technologiczny bardzo przyspieszył, regulacje nie nadążają - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl prawniczka dr Justyna Grusza-Głębicka.

"Świat technologiczny bardzo przyspieszył, regulacje nie nadążają"

"Świat technologiczny bardzo przyspieszył, regulacje nie nadążają"

Źródło:
tvn24.pl

To jest duży problem, bo nawet jak machnę ręką i zapłacę ten rachunek, to nic to nie da. Będę co chwilę taki dostawać. Jak nie sześć, to dziesięć albo i sto tysięcy złotych - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Karolina, właścicielka mieszkania w Warszawie. Wcześniej dopłaty za wodę sięgały stu złotych, teraz dostała fakturę na kwotę sześćdziesiąt razy wyższą.

Sześćdziesiąt razy więcej za wodę. "Jak to jest możliwe?"

Sześćdziesiąt razy więcej za wodę. "Jak to jest możliwe?"

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o opodatkowaniu wyrównawczym - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Nowy podatek ma objąć kilka tysięcy firm.

Nowy podatek od stycznia

Nowy podatek od stycznia

Źródło:
PAP

W wieku 101 lat zmarł Olav Thon, potentat nieruchomości i turystyki w Norwegii. Był właścicielem kilkudziesięciu centrów handlowych i hoteli w północnej Europie. Jego majątek wyceniano na 25 miliardów koron (około 9,3 miliarda złotych).

Olav Thon nie żyje. Miał 101 lat

Olav Thon nie żyje. Miał 101 lat

Źródło:
PAP

W październiku 2024 roku przeciętny koszt wynajmu mieszkania w głównych miastach Polski osiągnął poziom 3634 złotych, co oznacza wzrost o 1,5 procent w porównaniu z wrześniem - wynika z raportu Otodom. Jednocześnie liczba wyszukiwań w październiku była o 8 procent niższa niż w poprzednim miesiącu.

"Właściciele mogą być otwarci na negocjacje"

"Właściciele mogą być otwarci na negocjacje"

Źródło:
PAP

Zaostrzenie kar dla kierowców, wprowadzenie nowego typu przestępstwa - organizacji i udziału w nielegalnych wyścigach samochodowych - oraz ograniczenie możliwości redukcji punktów karnych - takie zmiany szykuje rząd. - Po raz pierwszy wykraczają poza jeden kodeks, pod tym względem jest to podejście rewolucyjne - powiedział wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha.

"Rewolucja" dla kierowców. Wiceminister tłumaczy

"Rewolucja" dla kierowców. Wiceminister tłumaczy

Źródło:
PAP

Blisko 2,6 miliona Polaków zalega z płatnościami, ich zobowiązania we wrześniu zwiększyły się, osiągając najwyższy w historii poziom 86,5 miliarda złotych - wynika z raportu BIG InfoMonitor. Rekordzistą, jeśli chodzi o wartość zadłużenia, jest 68-letni mężczyzna z długiem wynoszącym 90 milionów złotych.

"Pogłębiają się stare problemy". Padł rekord

"Pogłębiają się stare problemy". Padł rekord

Źródło:
PAP

Gazprom całkowicie wstrzymał w sobotę rano dostawy gazu ziemnego do Austrii - potwierdziła rzeczniczka austriackiego koncernu energetycznego OMV Sylvia Shin w rozmowie z niemiecką agencją Deutsche Presse-Agentur. Kraj podjął stosowne środki zapobiegawcze i "zimą nikt nie zmarznie" - zapewnił już w piątek wieczorem kanclerz Austrii Karl Nehammer.

Rosyjski gigant wstrzymał dostawy gazu

Rosyjski gigant wstrzymał dostawy gazu

Źródło:
PAP

Rząd Rosji postanowił tymczasowo ograniczyć eksport wzbogaconego uranu do Stanów Zjednoczonych - przekazała w piątek agencja Reutera. Jak dodano, decyzja została podjęta na polecenie prezydenta w odpowiedzi na zakaz importu uranu ogłoszony wcześniej przez USA.

"Decyzja na polecenie prezydenta". Rosja reaguje na amerykański zakaz

"Decyzja na polecenie prezydenta". Rosja reaguje na amerykański zakaz

Źródło:
PAP

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku wzrosły o 5 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,3 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Tak rosną ceny w Polsce. Nowe dane o inflacji

Tak rosną ceny w Polsce. Nowe dane o inflacji

Źródło:
PAP

Wykryto salmonellę w jednej z partii jaj "Kurza Paczka" - ostrzegł Główny Inspektorat Sanitarny (GIS). Dodał, że spożycie produktu zanieczyszczonego pałeczkami Salmonella wiąże się z ryzykiem zatrucia pokarmowego.

Salmonella w partii jaj. Ostrzeżenie

Salmonella w partii jaj. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Od soboty wszystkie stacje paliw zobowiązane będą do sprzedaży zimowego oleju napędowego. To coroczna procedura regulowana rozporządzeniem ministra klimatu i środowiska. Polskie przepisy określają także parametry, jakie muszą spełniać paliwa zimowe, przejściowe, a także letnie.

Od soboty nowe paliwo na stacjach

Od soboty nowe paliwo na stacjach

Źródło:
tvn24.pl, PAP, Lotos

Platforma społecznościowa Bluesky podała, że zyskała ponad milion użytkowników w ciągu dnia. Według agencji AFP wielu internautów rezygnuje w ostatnim czasie z korzystania z należącego do Elona Muska serwisu X (dawniej Twitter).

Bluesky zyskuje na popularności. Rośnie konkurencja dla X

Bluesky zyskuje na popularności. Rośnie konkurencja dla X

Źródło:
PAP

Komisja Europejska podwyższyła w piątek prognozy wzrostu PKB dla Polski. W 2024 roku ma to być 3 procent a w 2025 roku - 3,6 procent. Wcześniejsze, wiosenne szacunki mówiły o wzroście na poziomie 2,8 procent w tym roku i 3,4 procent w roku przyszłym.

Komisja Europejska zmienia prognozy dla Polski

Komisja Europejska zmienia prognozy dla Polski

Źródło:
PAP

Komisja Europejska zatwierdziła, na podstawie unijnych przepisów dotyczących pomocy państwa, plany Polski przekazania rekompensaty Poczcie Polskiej za jej obowiązek świadczenia powszechnych usług pocztowych w latach 2021–2025. Chodzi o 865 milionów euro.

Poczta Polska otrzyma 865 milionów euro. Jest zgoda Brukseli

Poczta Polska otrzyma 865 milionów euro. Jest zgoda Brukseli

Źródło:
PAP

W ostatnich tygodniach w Polsce doszło do kilku zatruć, także śmiertelnych, wynikających z nieprawidłowego zastosowania środków do zwalczania gryzoni. W piątek apel w tej sprawie opublikował Główny Inspektor Sanitarny.

Ważny apel w sprawie środków do zwalczania gryzoni

Ważny apel w sprawie środków do zwalczania gryzoni

Źródło:
tvn24.pl

Zrobiliśmy pierwszy krok. Tym pierwszym krokiem, mówiąc w uproszczeniu, była rezygnacja ze składki zdrowotnej od aktywów trwałych, teraz czas na kolejne kroki. Krokiem numer dwa będzie obniżenie minimalnej składki zdrowotnej, która w tej chwili jest płacona od stu procent minimalnego wynagrodzenia. Obniżymy to do 75 procent - powiedział w rozmowie z Agatą Adamek, w programie "Jeden na Jeden", minister finansów Andrzej Domański.

Co ze składką zdrowotną? Minister finansów o "kroku numer dwa"

Co ze składką zdrowotną? Minister finansów o "kroku numer dwa"

Źródło:
TVN24

Od 1 stycznia osobom, które ukończyły 100 lat, będzie przysługiwać świadczenie honorowe w wysokości 6246,13 złotych brutto miesięcznie, które co roku zostanie zwaloryzowane - wynika z ustawy podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Ponad 6000 złotych co miesiąc. Jest podpis prezydenta

Ponad 6000 złotych co miesiąc. Jest podpis prezydenta

Źródło:
PAP

W październiku Rada Polityki Pieniężnej ponownie odrzuciła wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 200 punktów bazowych, który poparła jedynie członkini RPP Joanna Tyrowicz, a pozostali obecni na posiedzeniu byli przeciw - podał Narodowy Bank Polski. Innych wniosków nie składano.

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Podano wyniki głosowania RPP

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Podano wyniki głosowania RPP

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Elektrownie węglowe będą wygaszane do końca dekady i na początku lat 30., więc musimy już teraz podejmować decyzje, by budować nowe elektrownie gazowe - stwierdził na antenie TVN24 Robert Tomaszewski, szef działu energetycznego Polityka Insight.

Problemy z produkcją energii. "Mamy do czynienia ze zjawiskiem dunkelflaute"

Problemy z produkcją energii. "Mamy do czynienia ze zjawiskiem dunkelflaute"

Źródło:
tvn24.pl, "Rzeczpospolita"

PKB Polski w trzecim kwartale 2024 roku wzrósł o 2,7 procent rok do roku wobec 3,2 procent w drugim kwartale - wynika ze wstępnego szacunku GUS. W ujęciu kwartał do kwartału PKB w trzecim kwartale spadł o 0,2 procent.

Polska gospodarka wyhamowała. Najnowsze dane

Polska gospodarka wyhamowała. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska (KE) nałożyła na Meta karę w wysokości niemal 800 milionów euro. Jako powód wskazano nieuczciwe praktyki w serwisie handlowym Facebook Marketplace, w tym powiązanie go z platformą społecznościową Facebook. Meta zapowiedziała odwołanie od decyzji.

Ogromna kara dla Meta. "Decyzja ignoruje realia rynkowe"

Ogromna kara dla Meta. "Decyzja ignoruje realia rynkowe"

Źródło:
PAP

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi 48,7 tysiąca złotych i pobiera ją mężczyzna, którego staż pracy to 67 lat - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Najniższa wypłacana kwota przez ZUS to 2 grosze. Świadczenie poniżej emerytury minimalnej otrzymuje ponad 456 tysięcy osób.

Najwyższe i najniższe emerytury w Polsce. ZUS podał najnowsze dane

Najwyższe i najniższe emerytury w Polsce. ZUS podał najnowsze dane

Źródło:
PAP