Kosmiczny śmieciarz i policjant ds. cyberprzestępczości. Oto 10 zawodów przyszłości

Oto lista dziesięciu zawodów przyszłościNASA, Shutterstock, Tesla

Technologia wypiera miliony tradycyjnych miejsc pracy, sprawdzamy więc na jakie umiejętności będzie zapotrzebowanie w przyszłości. Jaki krajobraz wyłoni się w przyszłości na rynku pracy? Na jakie studia powinni wybrać się dzisiejsi uczniowie? W co inwestować? Oto lista dziesięciu zawodów, które będą cieszyły się największym powodzeniem w najbliższej dekadzie.

"Irish Independent" przygotował zestaw dziesięciu zawodów jutra na podstawie nowego raportu Expert Group on Future Skills Needs (EGFSN), czyli grupy ekspertów doradzającej irlandzkiemu rządowi w zakresie rynku pracy. EGFSN prognozuje kontynuację silnego popytu na analizę danych i związanych z nimi umiejętności w całej gospodarce do 2020 r. Wskazuje też ma potencjał drzemiący w tzw. sharing economy (biznesy oparte na współdzieleniu dóbr, usług dzięki wykorzystaniu np. aplikacji w smartfonach) podkreślając, że sprawdzianem dla tego typu firm są dziś działania startupów jak Uber czy Airbnb.

1. Astronauci sprzątający śmieci

Problem śmieci w przestrzeni musi zostać rozwiązany. Tych jest ogrom i zagrażają na przykład satelitom telekomunikacyjnym. Naukowcy planują uruchomienie ogromnej satelity "Pac-Man" w przestrzeni, której zadaniem będzie ich posprzątanie, a specjalnie przygotowani astronauci powinni być gotowi do pracy w ciągu pięciu lat.

2. Śledczy do spraw cyberprzestępczości

Będą w niedalekiej przyszłości cieszyli się ogromnym popytem, staną się oni kluczem do rozwiązania coraz częstszych cyberprzestępstw. W ich wyniku firmy i osoby prywatne już dziś tracą miliony dolarów, a często wystarczy jeden e-mail, by dokonać włamania do komputerów i wykraść cenne dane. Zdaniem autorów prognozy, detektyw do spraw cyberprzestępczości potrafiący odkrywać cyberoszustwa i cyberterroryzm będzie zarabiał w przyszłości duże pieniądze.

3. Wirtualny asystent

Wirtualny asystent (VA) jest zwykle przedsiębiorcą działającym na własny rachunek, który z domu zapewnia zdalne wsparcie administracyjne i techniczne dla klientów. Nastąpi gwałtowny wzrost zapotrzebowania na korzystanie z tego typu obsługi zewnętrznych asystentów, ponieważ firmy już teraz walczą o obniżanie kosztów.

4. Kontroler ruchu lotniczego dronów

Era latania wkracza na kolejny poziom. Szwajcarski system pocztowy testuje nową usługę dostaw przy użyciu dronów jako kurierów. Tymczasem DHL już używa dronów do automatycznego i regularnego dostarczania paczek do wysp na Morzu Północnym. A kolejce ustawiają się kolejni. Amazon, Google i inni są bowiem w trakcie rozwoju usług kurierskich wykorzystujących drony. Nie ma wątpliwości, że na kontrolerów ruchu lotniczego dronów będzie duże zapotrzebowanie.

5. Inżynier fotoniki

Fotonika to najprościej ujmując rozwinięcie elektroniki z zastosowaniem fotonów zamiast elektronów. Globalny przemysł jest w trakcie transformacji przez fotonikę i inne sposoby wykorzystania światła, w taki sposób, by stały się także możliwe do przetwarzania przez elektronikę. Przyrządy chirurgiczne, komputery do szybkiej komunikacji, pomiary zanieczyszczeń - wszystkie będą polegać na fotonice. A dla inżynierów w tym obszarze już dziś jest ogromne pole do popisu.

6. Projektant samochodów Tesli

Misją koncernu Tesla Motors jest przyspieszenia światowej transformacji w kierunku zrównoważonego transportu. Koncern przewodzi innowacjom w dziedzinie samochodów elektrycznych i już teraz produkuje samochody osobowe. Kolejnym wyzwaniem będą jednak samochody ciężarowe.

7. Analityk danych

Zbiory danych już teraz są duże, ale nie ma wątpliwości, że nadal będą się powiększały. Ciągłe innowacje w mocy obliczeniowej komputera, chmura do przechowywania i statystyczne oprogramowanie dramatycznie podnoszą dokładność analizy podczas gdy jednocześnie obniżają koszty. Nie obejdzie się jednak bez czynnika ludzkiego. To on będzie bowiem kluczem dla firm będących w stanie zrozumieć i zarabiać pieniądze z gromadzonych danych. Przed analitykami danych ciekawe czasy.

8. Analityk danych medycznych

Zdalne monitorowanie stanu pacjenta jest jedną z dziedzin, na który ogromny wpływ będą miały przenośne urządzenia technologicznego. Służba medyczna będzie mogła zbierać więcej danych na temat pacjentów i ich stanu, co pozwoli na szybszy, bardziej dokładny proces diagnozowania i leczenia.

9. Patolog obliczeniowy

Prognozuje się, że do 2030 roku liczba zachorowań na raka na całym świecie wzrośnie do 21,7 mln, a liczba zgonów do 13 mln. Będzie trzeba zatem szukać nowych rozwiązań w medycynie, aby wyjść na przeciw chorobie. Takim rozwiązaniem ma być tzw. patologia obliczeniowa (C-Path) będzie lepiej od ludzi analizowała i oceniała obrazy związane z rakiem. Czynnik ludzki w tym przypadku nadal pozostanie jednak kluczowy.

10. Przedsiębiorcy w sektorze "dzielenia się" usługami

Tacy rynkowi gracze jak Uber, Airbnb, Nimber i TaskRabbit nadal będą przekształcać prywatny sektor gospodarki. Poprzez skupienie się na małych obszarach zadań, takich jak sprzątanie, montaż, czy drobne naprawy domowe, tzw. ubodzy pracownicy będą mogli wzbogacić się znacznie szybciej.

Astronauta, to najlepiej rokujący zawód na przyszłość, ostatnio głośno było także o sałacie wyhodowanej w kosmosie. Materiał "Faktów" TVN:

Autor: mb / Źródło: Irish Independent, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: NASA, Shutterstock, Tesla

Pozostałe wiadomości

Byli prezesi Fed Ben Bernanke i Janet Yellen w artykule dla dziennika "New York Times" wezwali do utrzymania niezależności banku centralnego. Zaapelowali do Donalda Trumpa, by na następcę szefa Rezerwy Federalnej wybrał osobę, która nie ulega wpływom politycznym.

"Ryzyko trwałych i poważnych szkód". Apel byłych szefów banku centralnego

"Ryzyko trwałych i poważnych szkód". Apel byłych szefów banku centralnego

Źródło:
PAP

Ministerstwo Infrastruktury zamierza usprawnić system karania za wykroczenia odnotowane przez fotoradary. Nowe przepisy mają wprowadzić między innymi kary za nieodbieranie korespondencji urzędowej - wynika z założeń projektu opublikowanego w wykazie prac legislacyjnych rządu.

Usprawnienie systemu karania. Resort planuje zmiany w przepisach drogowych

Usprawnienie systemu karania. Resort planuje zmiany w przepisach drogowych

Źródło:
PAP

Koncern motoryzacyjny Stellantis, właściciel marek takich jak Jeep, Chrysler i Fiat, poniósł 300 milionów euro strat z powodu ceł wprowadzonych przez Donalda Trumpa - podała firma. Wyjaśniła, że nowe taryfy zakłóciły handel i doprowadziły do ograniczenia produkcji - poinformował portal BBC.

Ogromne straty przez cła Trumpa. Gigant podał dane

Ogromne straty przez cła Trumpa. Gigant podał dane

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Scott Bessent, amerykański sekretarz skarbu, wezwał europejskich sojuszników do nałożenia ceł wtórnych na państwa prowadzące handel z Rosją, jeśli Stany Zjednoczone wprowadzą podobne środki. Zaznaczył, że brak porozumienia z Unią Europejską w sprawie umowy handlowej przyniesie większe straty państwom UE.

Sekretarz skarbu USA: apeluję do naszych europejskich sojuszników

Sekretarz skarbu USA: apeluję do naszych europejskich sojuszników

Źródło:
PAP

W Chinach rozpoczęto budowę największej na świecie tamy i elektrowni wodnej na rzece Yarlung Zangpo w Regionie Autonomicznym Tybetu – podały państwowe media. Inwestycja o wartości 170 miliardów dolarów ma być największym przedsięwzięciem tego typu od czasów Tamy Trzech Przełomów.

Rusza gigantyczna inwestycja. "Projekt stulecia"

Rusza gigantyczna inwestycja. "Projekt stulecia"

Źródło:
PAP

Mówią o ciągłym stresie, wysiłku, problemach i o tym, że są "końmi pociągowymi". - Fryzjerka, która jest na urlopie, i tak ma cały czas włączony telefon. Myśli o tym, czy klienci wrócą - komentuje wyniki raportu dotyczącego kondycji psychicznej przedsiębiorców Tomasz Mazan, założyciel Unii Polskich Przedsiębiorców. - Właściciele firm pracują 24 godziny na dobę. Są wyczerpani codziennością i obciążeniami, które państwo na nich nakłada - dodaje w rozmowie z TVN24+.

Alarmujący raport. "To jest szok, coś nie do pomyślenia"

Alarmujący raport. "To jest szok, coś nie do pomyślenia"

Źródło:
TVN24+

Central European Petroleum odkryło duże złoże ropy naftowej na Morzu Bałtyckim i poszukuje partnerów do wydobycia. Prezes spółki Rolf Skaar zapowiedział rozmowy z największymi polskimi oraz międzynarodowymi firmami. Nowe złoże może nawet trzykrotnie zwiększyć dzienną produkcję ropy w Polsce.

Odkryli duże złoże ropy na Bałtyku i szukają partnerów

Odkryli duże złoże ropy na Bałtyku i szukają partnerów

Źródło:
PAP

Central European Petroleum (CEP) dokonało dużego odkrycia ropy naftowej otworem wiertniczym, wykonanym na Morzu Bałtyckim, około 6 kilometrów od Świnoujścia - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Odkryto największe złoże ropy w Polsce. "Historyczny moment"

Odkryto największe złoże ropy w Polsce. "Historyczny moment"

Źródło:
PAP

Dotychczasowa wiceprezeska Urzędu Regulacji Energetyki Renata Mroczek została wybrana w naborze na stanowisko prezesa tego urzędu - wynika z informacji zamieszczonej na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Zmiana na czele urzędu. Komunikat kancelarii premiera

Zmiana na czele urzędu. Komunikat kancelarii premiera

Źródło:
PAP

Przeciętne wynagrodzenie brutto w czerwcu 2025 roku wyniosło 8881,84 złotego, co oznacza wzrost 9 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Dane dotyczą firm zatrudniających powyżej dziewięciu osób. Zatrudnienie w tym sektorze spadło o 0,8 procent w ujęciu rocznym.

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy. "Płace zaskakują"

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy. "Płace zaskakują"

Źródło:
tvn24.pl

Jedno słabe hasło wystarczyło hakerom, aby zniszczyć 158-letnią firmę i pozbawić pracy 700 osób - pisze portal stacji BBC. Cyberprzestępcy zażądali potężnego okupu, na zapłacenie którego firma nie miała pieniędzy.

Odgadli hasło pracownika, firma upadła

Odgadli hasło pracownika, firma upadła

Źródło:
BBC

McDonald’s Polska otrzymał karę wynoszącą blisko 17 milionów złotych od Urzędu Ochrony Danych Osobowych za naruszenie przepisów o ochronie danych osobowych - przekazał Urząd. Jak dodał doprowadzono do "ujawnienia danych osobowych w publicznie dostępnym katalogu".

Potężna kara dla McDonald’s Polska

Potężna kara dla McDonald’s Polska

Źródło:
PAP

Pracodawca może odwołać pracownika z urlopu, jeżeli jego obecność w pracy jest niezbędna, ale w takiej sytuacji musi zwrócić mu koszty związane z wypoczynkiem – wyjaśnił główny inspektor pracy Marcin Stanecki. Zaznaczył, że na urlopie nie ma obowiązku odbierania poczty służbowej.

Czy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu?

Czy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu?

Źródło:
PAP

Wyprodukowanie kilograma cukru kosztuje 2,52 złotego, ale w sklepie można go kupić nawet po 1,49 złotego. To znacznie poniżej kosztów produkcji i dystrybucji. Rynek może się załamać, a to oznacza protesty rolników - ocenia w poniedziałkowym wydaniu "Gazeta Wyborcza".

"Nadmuchana" cena i rynek na skraju katastrofy

"Nadmuchana" cena i rynek na skraju katastrofy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Produkcja przemysłowa w czerwcu spadła o 0,1 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 1,1 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

"Rozczarowanie". Najnowsze dane z przemysłu

"Rozczarowanie". Najnowsze dane z przemysłu

Źródło:
PAP

W ramach szóstej edycji programu Mój Prąd wpłynęło 60 tysięcy wniosków na ponad 828 milionów złotych na przydomowe magazyny energii - poinformowała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

"Mamy rekordową liczbę wniosków". Można otrzymać nawet 16 tysięcy

"Mamy rekordową liczbę wniosków". Można otrzymać nawet 16 tysięcy

Źródło:
PAP

Jest to mechanizm, który powinien być rozważany właśnie po to, żeby ulżyć konsumentom. Wspierać sytuację tych Polaków, którzy dzisiaj przepłacają na odsetkach od swoich kredytów hipotecznych - powiedział Tomasz Chróstny, zapytany, czy banki powinny płacić podatek od nadmiarowych zysków.

Prezes UOKiK: ten podatek mógłby ulżyć kredytobiorcom

Prezes UOKiK: ten podatek mógłby ulżyć kredytobiorcom

Źródło:
PAP

W 2024 roku przeciętny oczekiwany czas aktywności zawodowej w państwach Unii Europejskiej osiągnął prawie 37,2 roku - podał Eurostat. W ciągu ostatniej dekady wzrósł o 2,4 roku. Dla Polski wskaźnik ten był poniżej średniej UE.

Tak pracuje się w Europie. Polska poniżej średniej

Tak pracuje się w Europie. Polska poniżej średniej

Źródło:
PAP

Donald Trump ogłosił 50-procentowe cła na towary z Brazylii, czym chciał wesprzeć byłego brazylijskiego prezydenta Jaira Bolsonaro. Jednak działania prezydenta USA zwiększyły poparcie dla obecnego prezydenta Brazylii Inácio Luli da Silvy.

Zaskakujący efekt ceł Trumpa. "Gringo nie będzie rozkazywał"

Zaskakujący efekt ceł Trumpa. "Gringo nie będzie rozkazywał"

Źródło:
PAP

Współpraca Rosji z Koreą Północną wykracza poza sferę wojskową, obejmując kolejne dziedziny takie jak handel czy inwestycje infrastrukturalne - informuje "Financial Times". Dodaje, że efekty ożywienia są już widoczne, dzięki czemu reżim w Pjongjangu wychodzi z międzynarodowej izolacji.

Szansa dla Korei Północnej. Może doprowadzić do "prawdziwej transformacji"

Szansa dla Korei Północnej. Może doprowadzić do "prawdziwej transformacji"

Źródło:
PAP

Administracja Donalda Trumpa ogłosiła ponad 90-procentowe cła na chiński grafit wykorzystywany do produkcji akumulatorów. Jak wskazał CNN, wyższe stawki celne zwiększą koszty produkcji samochodów w USA, choć w dłuższej perspektywie mogą wspomóc rozwój krajowych producentów.

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Źródło:
CNN