Firmy dostarczające towary i usługi na rzecz stacjonującego nad Wisłą wojska amerykańskiego będą zwolnienie z podatku - przewiduje projekt rozporządzenia ministra finansów. Zgodnie z umową z 15 sierpnia pomiędzy Polską a USA z takiej daniny zwolnieni są już zagraniczni wykonawcy kontraktowi.
Zawarta 15 sierpnia 2020 r. umowa między rządami Polski i USA o wzmocnionej współpracy obronnej wprowadza szereg preferencji, w tym zwolnień z podatków dochodowych dla sił zbrojnych USA oraz podmiotów zagranicznych zaangażowanych w obsługę infrastrukturalną i logistyczną amerykańskiej armii stacjonującej w Polsce. Umowa przewiduje m.in. zwolnienie z podatku dochodowego wykonawców i podwykonawców kontraktowych USA z tytułu dostarczania towarów i usług lub budowy infrastruktury dla sił zbrojnych USA.
Umowa nie uprawnia jednak do tego podmiotów polskich.
W związku z tym, jak czytamy w uzasadnieniu projektu zamieszczonego na stronach Rządowego Centrum Legislacji, Ministerstwo Finansów planuje wprowadzić zwolnienia z podatku dochodowego dla dochodów (przychodów) osób fizycznych i osób prawnych osiąganych z tytułu dostawy towarów i usług lub budowy infrastruktury na rzecz sił zbrojnych USA.
Wyrównanie szans
Zdaniem resortu zaniechanie poboru podatku dochodowego służyć będzie z jednej strony zapewnieniu odpowiedniego wsparcia infrastrukturalnego i logistycznego dla sił zbrojnych USA, z drugiej strony będzie wspierać polskie podmioty poprzez zapewnienie równego dostępu na zasadach konkurencji do realizacji dostaw towarów, świadczenia usług lub budowy infrastruktury na rzecz amerykańskiej armii.
"Przedłożony projekt rozporządzenia przewiduje zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych i podatku dochodowego od osób prawnych od dochodów (przychodów) osiąganych przez wykonawcę kontraktowego w rozumieniu art. 2 lit. e Umowy między Rządem RP a Rządem USA o wzmocnionej współpracy obronnej, mającego miejsce zamieszkania albo siedzibę lub zarząd na terytorium RP z tytułu dostarczania towarów i usług siłom zbrojnym USA w rozumieniu art. 2 lit. a tej Umowy, lub budowy infrastruktury dla tych sił zbrojnych na podstawie umowy, lub umowy o podwykonawstwo zawartych z tymi siłami zbrojnymi lub na ich rzecz" - czytamy w uzasadnieniu projektu.
Do końca 2021 roku
Resort finansów zauważył też, że wejście w życie polsko-amerykańskiej umowy planowane jest w najbliższej przyszłości - nawet przed 1 stycznia 2021 r., natomiast prace legislacyjne związane z wprowadzeniem nowego zwolnienia od podatku dochodowego do ustaw podatkowych zakończą się w terminie późniejszym.
"W związku z tym, do czasu wprowadzenia omawianego zwolnienia do ustaw podatkowych, proponuje się objęcie zaniechaniem poboru podatku dochodowego od dochodów (przychodów) podmiotów polskich osiąganych z tytułu dostarczania towarów i usług siłom zbrojnym USA w rozumieniu art. 2 lit. a Umowy lub budowy infrastruktury dla tych sił zbrojnych na podstawie umowy lub umowy o podwykonawstwo zawartych z tymi siłami zbrojnymi lub na ich rzecz" - proponuje resort.
Proponowane przez resort zwolnienie ma być stosowane do 31 grudnia 2021 r.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Departament Obrony USA