Grupa Lotos ma nową szefową - została nią Zofia Paryła. Rada Nadzorcza powierzyła jej pełnienie nowych obowiązków w związku z rezygnacją złożoną przez Pawła Majewskiego - przekazano w komunikacie. Paryła piastowała wcześniej stanowisko wiceprezeski.
Poprzedni prezes Lotosu - Paweł Majewski - został we wtorek powołany na prezesa zarządu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Stanowisko szefa PGNiG objął 12 listopada.
W Zarządzie Grupy Lotos zasiadają również: Artur Cieślik, wiceprezes ds. strategii i rozwoju, Marian Krzemiński, wiceprezes ds. inwestycji i innowacji, Piotr Walczak, wiceprezes ds. produkcji i handlu oraz Jarosław Wittstock, wiceprezes ds. korporacyjnych.
Kim jest Zofia Paryła?
Jak czytamy w komunikacie, Paryła zasiada w zarządzie Lotosu od 25 lipca 2019 roku. Pełniła funkcję wiceprezes zarządu ds. finansowych.
"Absolwent Executive Master of Business Administration (MBA). Posiada tytuł magistra Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, będąc absolwentem Wydziału Zarządzania na kierunku rachunkowość" - napisano na stronie Grupy.
Jak dodano, "karierę zawodową rozpoczęła 1985 roku w Krajowej Państwowej Komunikacji Samochodowej w Krakowie. W latach 1997 – 2017 związana z sektorem prywatnym. Ostatnie dwa lata pełniła funkcję wiceprezesa Zarządu, Energa Centrum Usług Wspólnych".
"Posiada liczne certyfikaty z zakresu zarządzania, księgowości i rachunkowości, jak również certyfikat uzyskania kwalifikacji wykształcenia dla kandydatów na członków organów nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa" - napisano w komunikacie.
Grupa Lotos
Lotos to koncern naftowy zajmujący się wydobyciem i przerobem ropy naftowej oraz sprzedażą hurtową i detaliczną produktów naftowych. Jest producentem i dostawcą m.in. benzyny bezołowiowej, oleju napędowego, oleju napędowego do celów opałowych (lekki olej opałowy), paliwa lotniczego oraz ciężkiego oleju opałowego. Koncern specjalizuje się także w produkcji i sprzedaży olejów smarowych i asfaltów.
W ogólnym zestawieniu największych sieci stacji paliwowych w Polsce na pierwszym miejscu jest PKN Orlen. Płocki koncern na koniec września 2020 roku kontrolował 1798 stacji, w tym 32 obiekty działały pod logo Bliska. Na drugim miejscu, z 573 obiektami, znalazł się koncern BP. Trzecie miejsce należy do Lotosu, który na koniec trzeciego kwartału miał 510 stacji, w tym 189 działających z logo Optima. Pierwszą piątkę uzupełniły Shell z 418 punktami, a także CircleK (dawniej Statoil) - 368 punktów.
Źródło: TVN24 Biznes, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock