Rozporządzenie ministra rolnictwa, które określa zasady ochrony i amatorskiego połowu ryb, obowiązuje od 27 lipca bieżącego roku. Nowe przepisy wskazują, w jakich okresach dane ryby są pod ochroną, a do tego wprowadzają nowe wzory karty wędkarskiej i karty łowiectwa podwodnego.
Polski Związek Wędkarski (PZW) wyjaśnił, co się zmieniło w stosunku do poprzedniego rozporządzenia. "Wyłączono zapisy regulujące sprawy związane z chowem i hodowlą ryb, a także połowem, chowem i hodowlą innych organizmów żyjących w wodzie" - wskazał PZW.
Usunięto zapis regulujący właściwość miejscową komisji przeprowadzających egzaminy na kartę wędkarską. Według nowych przepisów osoba powyżej 14. roku życia ubiegająca się o wydanie karty wędkarskiej może zdawać egzamin przed komisją w dowolnym powiecie na terenie Polski, a kartę wędkarską wyda starosta w miejscu zamieszkania.
Zmiany dla wędkarzy
Jak wyjaśnił PZW, określony został nowy wzór karty wędkarskiej i wzór karty łowiectwa podwodnego. W nowych wzorach tych dokumentów zrezygnowano z umieszczenia danych dotyczących miejsca i adresu zamieszkania. Stare karty mogą być wydawane przez starostów do wyczerpania zapasów, ale nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2023 roku.
W nowych przepisach "rozszerzono o wszystkie kategorie wód obszar, w którym obowiązuje okres ochronny dla certy, łososia i troci, a nie jak dotychczas tylko w rzekach". W tym celu dotychczasowe sformułowanie "w pozostałych rzekach" zastąpiono sformułowaniem "w pozostałych wodach".
"Doprecyzowano zapis w sprawie wymiaru ochronnego, powyżej którego dozwolony jest połów ryb i raków. W przypadku ryb, pomiaru dokonuje się mierząc długość ryby od początku zamkniętego pyska do końca najdłuższego promienia płetwy ogonowej" - napisał PZW.
Dodał, że "wprowadzony został nakaz uśmiercania i zakaz wpuszczania do wód inwazyjnych obcych gatunków ryb i raków".
Lista gatunków oraz wzory kart znajdują się w treści rozporządzenia.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock