Zmiana czasu z letniego na zimowy nastąpi w nocy z 29 na 30 października. O godzinie 3.00 należy przestawić wskazówki zegara na godzinę 2.00. Oznacza to, że będziemy mogli pospać o godzinę dłużej.
Powrót do czasu zimowego następuje w ostatnią niedzielę października. W Polsce zmiana czasu regulowana jest przez rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Za sprawą przepisów co roku w ostatnią niedzielę października przechodzimy z czasu letniego na zimowy, a wskazówki zegarków przestawiamy z 3.00 na 2.00.
W 2022 roku zmiana na czas zimowy nastąpi w nocy z 29 na 30 października. Kolejna zmiana czasu czeka nas pod koniec marca 2023 roku.
W Polsce po raz pierwszy zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964. Od 1977 roku obowiązuje nieprzerwanie. Do 1995 roku przejście z czasu letniego na zimowy miało miejsce miesiąc wcześniej – w ostatnią niedzielę września. Z zimowego na letni przechodzono – podobnie jak obecnie – w ostatnią niedzielę marca.
Pomysł likwidacji zmiany czasu
W Unii Europejskiej pojawił się pomysł odejścia od zmian czasu. Po rezolucji Parlamentu Europejskiego z 8 lutego 2018 roku sprawą zajęła się Komisja Europejska. KE przeprowadziła konsultacje publiczne w państwach członkowskich, zgodnie z którymi blisko 90 proc. głosujących zadeklarowało chęć odejścia od zmian czasu.
W marcu 2019 roku Parlament Europejski w Strasburgu opowiedział się za regulacjami, które miały znieść w państwach Unii Europejskiej zmianę czasu, czyli przestawianie zegarków wiosną i jesienią. Projekt nowelizacji dyrektywy przewidywał, że ostatnia zmiana czasu w UE miałaby nastąpić w 2021 roku. Państwa członkowskie miały zachować prawo do decydowania o tym, jaki czas będzie u nich obowiązywał. Ostatecznie nie doszło do likwidacji zmiany czasu.
Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach świata.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock