TVN24 Biznes | Z kraju

Zmiana czasu na zimowy coraz bliżej. Kiedy przestawiamy zegarki?

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Dylematy związane ze zmianą czasu
TVN TurboDylematy związane ze zmianą czasu

Zmiana czasu z letniego na zimowy nastąpi w nocy z 30 na 31 października. O godzinie 3.00 należy przestawić wskazówki zegara na godzinę 2.00. Oznacza to, że będziemy mogli pospać o godzinę dłużej. Kolejna zmiana czasu czeka nas pod koniec marca 2022 roku.

Zmiana czasu na zimowy 2021

Powrót do czasu zimowego następuje w ostatnią niedzielę października. W Polsce zmiana czasu regulowana jest przez rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Za sprawą przepisów co roku w ostatnią niedzielę października przechodzimy z czasu letniego na zimowy, a wskazówki zegarków przestawiamy z 3.00 na 2.00.

W 2021 roku zmiana na czas zimowy nastąpi w nocy z 30 na 31 października.

W Polsce po raz pierwszy zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964. Od 1977 roku obowiązuje nieprzerwanie. Do 1995 roku przejście z czasu letniego na zimowy miało miejsce miesiąc wcześniej – w ostatnią niedzielę września. Z zimowego na letni przechodzono – podobnie jak obecnie – w ostatnią niedzielę marca.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Zmiana czasu - likwidacja

W marcu 2019 roku Parlament Europejski przyjął projekt nowelizacji dyrektywy, który przewiduje, że ostatnia zmiana czasu w UE miałaby miejsce w 2021 roku. Projekt stał się mandatem do negocjacji z Radą Unii Europejskiej (krajami członkowskimi) nad ostatecznym kształtem regulacji. Mimo że minęły ponad 2 lata, to nadal nie wiadomo jednak, czy dojdzie do likwidacji zmiany czasu.

Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach na całym świecie. W 2014 roku na stałe na czas zimowy przeszła Rosja.

PAP/Małgorzata Latos, Maciej Zieliński

Zmiana czasu a zdrowie

Przesunięcie czasu od lat wywołuje poruszenie. - Generalnie taka gwałtowna zmiana jest niedobra - mówił w 2019 roku na antenie TVN24 doktor nauk medycznych Michał Skalski z Poradni Leczenia Zaburzeń Snu przy Klinice Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Mówił on również, że przystosowanie się organizmu do nowego czasu jest zależne od indywidualnych predyspozycji. Może jednak trwać nawet dwa tygodnie.

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości