Pośpimy o godzinę krócej. Wkrótce zmiana czasu

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Dylematy związane ze zmianą czasu
Dylematy związane ze zmianą czasuTVN Turbo
wideo 2/5
TVN TurboDylematy związane ze zmianą czasu

Zmiana czasu z zimowego na letni nastąpi w nocy z soboty na niedzielę. O godzinie 2.00 należy przestawić zegarowe wskazówki na godzinę 3.00. Oznacza to, że pośpimy o godzinę krócej.

Powrót do czasu letniego następuje w ostatnią niedzielę marca. W Polsce zmiana czasu regulowana jest przez rozporządzenie prezesa Rady Ministrów.

Czytaj także: Kilkanaście pociągów na trasie podczas zmiany czasu. PKP wprowadza specjalny rozkład jazdy

Za sprawą przepisów co roku w ostatnią niedzielę marca przechodzimy z czasu zimowego na letni, a wskazówki zegarków przestawiamy z 2.00 na 3.00. W 2023 roku zmiana na czas letni nastąpi w najbliższy weekend, w nocy z soboty na niedzielę.

PAP/Adam Ziemienowicz

Kolejna zmiana czasu czeka nas pod koniec października.

W Polsce po raz pierwszy zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964. Od 1977 roku obowiązuje nieprzerwanie. Do 1995 roku przejście z czasu letniego na zimowy miało miejsce miesiąc wcześniej - w ostatnią niedzielę września. Z zimowego na letni przechodzono - podobnie jak obecnie - w ostatnią niedzielę marca.

Pomysł likwidacji zmiany czasu

W Unii Europejskiej pojawił się pomysł odejścia od zmian czasu. Po rezolucji Parlamentu Europejskiego z 8 lutego 2018 roku sprawą zajęła się Komisja Europejska. KE przeprowadziła konsultacje publiczne w państwach członkowskich, zgodnie z którymi blisko 90 proc. głosujących zadeklarowało chęć odejścia od zmian czasu.

W marcu 2019 roku Parlament Europejski w Strasburgu opowiedział się za regulacjami, które miały znieść w państwach Unii Europejskiej zmianę czasu, czyli przestawianie zegarków wiosną i jesienią. Projekt nowelizacji dyrektywy przewidywał, że ostatnia zmiana czasu w UE miałaby nastąpić w 2021 roku. Państwa członkowskie miały zachować prawo do decydowania o tym, jaki czas będzie u nich obowiązywał. Ostatecznie nie doszło do likwidacji zmiany czasu.

Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach świata.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości