TVN24 Biznes | Z kraju

Zmiana czasu coraz bliżej. Kiedy przestawiamy zegarki?

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
/ToL
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Poznań. Zmiana czasu z letniego na zimowy
Poznań. Zmiana czasu z letniego na zimowyTVN24
wideo 2/2
TVN24Poznań. Zmiana czasu z letniego na zimowy

Zmiana czasu z zimowego na letni nastąpi w tym roku w nocy z 26 na 27 marca. O godzinie 2.00 należy przestawić wskazówki zegara na godzinę 3.00. Oznacza to, że będziemy spali o godzinę krócej.

Tradycyjnie zmiana z czasu zimowego na letni ma miejsce w ostatnią niedzielę marca.

Zmiana czasu na letni - kiedy przestawiamy zegarki w 2022 roku?

W 2022 roku będziemy przechodzić na czas letni w niedzielę 27 marca - o godz. 2.00 zegarki przestawiamy na godz. 3.00.

Zmiana czasu to efekt obowiązującej bezterminowo dyrektywy Unii Europejskiej ze stycznia 2001 roku. Od 2002 roku okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1.00 czasu uniwersalnego (GMT), w ostatnią niedzielę października. W Polsce zmiana czasu regulowana jest przez rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Rozporządzenie dotyczące lat 2022-2026 zostało niedawno opublikowane.

Według rozporządzenia w najbliższych 5 latach na czas letni środkowoeuropejski będziemy przechodzić:

- w 2022 r. - dnia 27 marca, - w 2023 r. - dnia 26 marca, - w 2024 r. - dnia 31 marca, - w 2025 r. - dnia 30 marca, - w 2026 r. - dnia 29 marca.

Zmiana czasu na letni i zimowy na świecie

Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach na całym świecie. W 2014 roku na stałe na czas zimowy przeszła Rosja.

W Polsce po raz pierwszy zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964. Od 1977 roku obowiązuje nieprzerwanie. Do 1995 roku przejście z czasu letniego na zimowy miało miejsce miesiąc wcześniej - w ostatnią niedzielę września. Z zimowego na letni przechodzono podobnie - w ostatnią niedzielę marca.

Czas letni w EuropiePAP

Zmiana czasu - czy będzie likwidacja?

Dyskusja na temat zasadności zmiany czasu w Unii Europejskiej toczy się od kilku lat. Konsultacje publiczne przeprowadzone przez Komisję Europejską wśród Europejczyków w 2018 roku wykazały, że 84 proc. respondentów opowiedziało się za zniesieniem zmian czasu. Zebrano w nich 4,6 mln odpowiedzi (największą liczbę w historii).

Zwolennikami rezygnacji z dwukrotnej w ciągu roku zmiany czasu okazali się też Polacy. Z badania CBOS przeprowadzonego w marcu 2019 roku wynikało, że przeciwko temu dotychczas stosowanemu rozwiązaniu opowiada się ponad trzy czwarte ogółu badanych (78,3 proc.), podczas gdy za jego utrzymaniem optuje jedynie 14,2 proc. Przeważająca większość dorosłych Polaków, przy przejściu na jeden czas, preferowała czas letni środkowoeuropejski zwany czasem letnim. Za tym wyborem opowiada się ponad 74 proc. respondentów.

Komisja Europejska - na prośbę obywateli, po rezolucji PE, a także w oparciu o szereg badań naukowych - we wrześniu 2018 roku zaproponowała więc rezygnację z sezonowych zmian czasu. Prace nad projektem przerwała pandemia COVID-19.

Zmiana czasu - wpływ na zdrowie

Badań dotyczących wpływu zmiany czasu na nasze zdrowie, samopoczucie, środowisko i gospodarkę nie brakuje. Badania zużycia energii elektrycznej w stanie Indiana (USA) wykazały, że po wprowadzeniu czasu letniego rachunki mieszkańców za prąd wzrosły. Z kolei badania prowadzone w Kalifornii dowodziły, że w tym stanie zmiana czasu nie powoduje zmian w zapotrzebowaniu na energię elektryczną. Japończycy wyliczyli, że stosowanie czasu letniego może zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 400 tys. ton i pomóc zaoszczędzić do 930 mln litrów paliwa. Ponadto przyczynia się do spadku liczby ulicznych kradzieży o 10 proc.

Jak tłumaczył w rozmowie z PAP dr Michał Skalski z Poradni Leczenia Zaburzeń Snu przy Klinice Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, zmiana czasu najbardziej dotyka ludzi, którzy mają problemy ze snem lub mają zaburzony rytm okołodobowy. Zaznaczył przy tym, że choć sama zmiana czasu nie jest zwykle główną przyczyną problemów zdrowotnych, to rezygnacja z niej mogłaby oznaczać pozytywne konsekwencje. - Podział na czas letni i zimowy to jeden z wielu czynników zewnętrznych wpływających na jakość ludzkiego życia - mówił dr Skalski.

Autor:/ToL

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości