Sieć Żabka będzie miała możliwość otwierania sklepów po 1 lutego, czyli od dnia, kiedy wchodzą w życie przepisy zaostrzające zakaz handlu. Dyrektor zarządzający spółką Żabka Polska Adam Manikowski w rozmowie z redaktorem naczelnym 'Business Insider" przyznał, że ustawa zaostrzająca zakaz handlu w niedzielę nie dotknie sklepów z zielonym szyldem. Sieć wykorzysta prawo wynikające z nowelizacji, przyjmując zupełnie inną strategię.
Ustawa uszczelniająca zakaz handlu w niedziele pozwoli na otwarcie w niehandlowe niedziele sklepów, które świadczą też usługi pocztowe, jeśli przychody z tej działalności przekroczą 40 procent przychodów danej placówki.
Żabka zastosuje przepisy o prowadzeniu sklepów przez właścicieli i ich rodziny
Pozostaje przepis, według którego wszędzie tam, gdzie przedsiębiorca będzie chciał osobiście lub z pomocą rodziny obsługiwać klientów, będzie mógł to robić. Zgodnie z przepisami członkowie rodziny pomagający przedsiębiorcy w niedziele niehandlowe nie będą mogli być wynagradzani. Pozostawiono za to rozszerzony katalog członków rodziny, którzy mają prawo legalnie pomagać właścicielowi sklepu w sprzedaży.
Nowela wskazuje w tym punkcie na małżonków, dzieci, rodziców, macochy lub ojczymów, jak również rodzeństwo, wnuki i dziadków.
- Biorąc pod uwagę nową ustawę, która zacznie obowiązywać 1 lutego, sklepy Żabka będą mogły być cały czas dostępne i otwarte dla klientów, ponieważ ustawodawca, co bardzo nas cieszy, zadbał o interes małych sklepów - zapowiedział w rozmowie z Business Insider Polska Adam Manikowski, dyrektor zarządzający spółki Żabka Polska.
W praktyce oznacza to, że Żabka nie będzie już w niedziele placówką pocztową, ale będzie wykorzystywała wyjątek przewidziany dla sklepów, gdzie za ladą stanie franczyzobiorca lub jego rodzina.
Zakaz handlu a placówki pocztowe
Autorzy noweli wskazywali, że podstawowym celem nowych przepisów jest to, aby sklepy nie wykorzystywały np. casusu placówki pocztowej do obchodzenia zakazu i tym samym mogły być otwarte w niedziele.
Nowela wprowadza określenie "przeważająca działalność", które to oznacza rodzaj przeważającej działalności wskazany we wniosku o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, jeżeli działalność ta jest wykonywana w danej placówce handlowej i stanowi co najmniej 40 proc. miesięcznego przychodu ze sprzedaży detalicznej.
Nowelizacja rozszerza wykaz wyłączeń spod zakazu handlu o placówki prowadzące handel materiałami eksploatacyjnymi do maszyn rolniczych, materiałami używanymi w trakcie bieżącej pracy maszyn rolniczych lub narzędziami do wymiany części zamiennych w maszynach rolniczych. Ustawa wskazuje jednak, że takie punkty będą mogły działać także w niedziele w okresie 1 czerwca do dnia 30 września.
Zakaz handlu w niedziele
Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku. Przewidziano także katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, a ponadto nie obowiązuje w: cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności.
Źródło: Business Insider, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock