Ziobro zachwala gotówkę. "Walka z szarą strefą schodzi na drugi plan"

Źródło:
TVN24 Biznes
Limit gotówki a używane auta (wideo z marca 2022)
Limit gotówki a używane auta (wideo z marca 2022)TVN Turbo
wideo 2/4
Limit gotówki a używane autaTVN Turbo

Jeżeli retoryką ostatnich lat była walka z szarą strefą, z niepłaceniem podatków za wszelką cenę, to można powiedzieć, że w tym momencie to schodzi na drugi plan - tak o wpisie Zbigniewa Ziobry w mediach społecznościowych w sprawie gotówki mówi w rozmowie z TVN24 Biznes ekonomista Marek Zuber z Akademii WSB. - Ministrowi sprawiedliwości i prokuratorowi generalnemu powinno zależeć na promowaniu płatności bezgotówkowych. Takie działanie byłoby spójne z działaniami innych resortów - dodaje dyrektor zarządzający Fundacji Digital Poland Piotr Mieczkowski.

- To jest 100 złotych. Jeśli zapłacimy tym banknotem w sklepie, wydamy dokładnie 100 złotych. Nie zapłacimy za to dodatkowej prowizji, bankowej opłaty za przelew, za posiadanie karty czy konta. Możemy wydać te 100 złotych o każdej porze dnia i nocy bez obaw, że bank będzie miał przerwę techniczną albo zabraknie prądu w terminalu płatniczym - zachwalał gotówkę Zbigniew Ziobro w materiale opublikowanym 3 czerwca na Twitterze.

Przekonywał też, że "te przykładowe 100 złotych to gwarancja, że nikt nam banknotów na koncie nie zablokuje".

Jak podał we wtorek Konkret24, w niedzielę, 4 czerwca, partia Zbigniewa Ziobry Suwerenna Polska zorganizowała w Jarosławiu konferencję prasową pod hasłem "W obronie gotówki". Ziobro twierdził, że "tendencje w Unii Europejskiej są takie, aby gotówkę likwidować i taki też projekt został w swoim czasie uchwalony przez polski parlament". Jednak, jak wyjaśnił Konkret24, pomysł Komisji Europejskiej, ani uchwalona wcześniej polska ustawa, nie ma na celu likwidacji gotówki.

Dlaczego Ziobro staje w obronie gotówki?

- Zbliżają się wybory, spora część elektoratu i PiS-u, i w szczególności Suwerennej Polski Zbigniewa Ziobry, to są ludzie starsi. I teraz taki bardzo mocny głos, że chcemy, żeby gotówka została, chcemy, żeby nie było szybkiego procesu odejścia od niej, to jest z pewnością taki ukłon w kierunku tej grupy obywateli, czyli przede wszystkim starszych osób. Ma to pomóc, jeśli chodzi o głosy wyborców - komentuje w rozmowie z TVN24 ekonomista Marek Zuber z Akademii WSB.

Także zdaniem Piotra Mieczkowskiego, dyrektora zarządzającego Fundacji Digital Poland, zarówno najnowsza deklaracja Zbigniewa Ziobry, jak i wcześniejszy projekt prezydenta przy wsparciu Narodowego Banku Polskiego "to odpowiedź polityków na potrzeby pewnej grupy Polaków". Jak dodał, według badań przeprowadzonych przez Fundację Digital Poland "około 10 procent Polaków podchodzi sceptycznie do szeregu usług i produktów cyfrowych, w tym płatności bezgotówkowych".

- Są to częściej kobiety, częściej osoby najstarsze (powyżej 65 lat), częściej mieszkające na wsi, częściej z niższym wykształceniem (podstawowe/zawodowe), trochę częściej osoby o niskim statusie ekonomicznym. Postrzegają nowe technologie jako skomplikowane, szkodliwe dla zdrowia, tworzące sztuczny świat i stanowiące zagrożenie dla miejsc pracy - wyjaśnił.

Zdaniem Zubera chodzi także o jeszcze jedną ważną grupę w kontekście jesiennych wyborów parlamentarnych - rolników. - W przypadku tej grupy duża część obrotu nie jest ewidencjonowana. Nie mówię tu o naruszaniu prawa. Zgodnie z obowiązującymi przepisami rolnicy mogą swoje produkty sprzedawać na bazarach i do pewnego poziomu nie muszą informować o przychodach. Więc te kwestie gotówkowe to też może być ukłon w kierunku polskiej wsi - powiedział.

Walka z szarą strefą

To jednak walka z szarą strefą, czyli unikaniem opodatkowania całości lub części dochodów, jest głównym argumentem za obrotem bezgotówkowym. Dlatego stopniowo obniżane są progi, powyżej których przedsiębiorcy muszą się rozliczać bezgotówkowo. Rząd PiS od ośmiu lat chwali się przy tym uszczelnianiem systemu podatkowego.

- W interesie państwa, ale również konsumentów, jest ograniczenie szarej strefy, gdyż jej zanik nie tylko powoduje większe wpływy podatkowe, co powinno przełożyć się na lepszą jakość usług publicznych, ale również na lepsze ceny dla końcowych konsumentów i firm. Jest to bowiem wynikiem działania zdrowej i uczciwej konkurencji - mówi Piotr Mieczkowski.

- W związku z powyższym ministrowi sprawiedliwości i prokuratorowi generalnemu powinno zależeć na promowaniu płatności bezgotówkowych. Takie działanie byłoby spójne z działaniami innych resortów, szczególnie Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Cyfryzacji - zauważa.

Marek Zuber dodaje, że "pieniądz bezgotówkowy to pieniądz, który państwo widzi". - Z punktu widzenia walki z szarą strefą to jest dobrze - zauważa.

Jednocześnie "w tym konkretnym przypadku ważniejsze jest to, by nie zniechęcić tych osób, niż dodatkowo uderzyć w szarą strefę". - Jeżeli retoryką ostatnich lat jest walka z szarą strefą, z niepłaceniem podatków za wszelką cenę, to można powiedzieć, że w tym momencie to schodzi na drugi plan, żeby nie zrazić części wyborców swojej partii - wyjaśnia.

Przy czym - jak podkreśla Zuber - całkowicie z gotówki rezygnować nie powinniśmy. - Kraje, które zapowiedziały taki kierunek, albo przesuwają terminy, albo się z tego wycofują. Myślę, że najlepszym przykładem jest tutaj Szwecja, która już w 2020 roku miała nie mieć gotówki - tłumaczy.

Dodaje, że "gotówka powinna być, choć obiektywnie ogranicza walkę z szarą strefą". - Ja się godzę na to ryzyko. Są inne instrumenty walki z szarą strefą i te instrumenty trzeba stosować - zaznacza.

Kłopoty z płatnościami?

We wpisie Zbigniewa Ziobry pojawia się argument możliwych kłopotów z płatnościami elektronicznymi. - Ewentualne zaniki prądu nie są problemem przy płatnościach bezgotówkowych. Nie mieliśmy bowiem do tej pory znaczącej grupy osób, która wskazywałaby na taką barierę przy popularyzacji płatności bezgotówkowych - tłumaczy Mieczkowski.

Dodaje, że podobnie wygląda sprawa w przypadku kwestii internetu, ponieważ praktycznie cała Polska pokryta jest sygnałem sieci komórkowej. - Warto też zwrócić uwagę, że szereg drobnych płatności płaconych bezstykowo może się odbyć bez dostępu do internetu. Chociażby dlatego możemy płacić na pokładach linii lotniczych za zakupy. Terminal mimo nieposiadania dostępu do sieci pozwala na przyjęcie transakcji bezgotówkowej i zakup na przykład jedzenia i picia - tłumaczy dyrektor zarządzający Fundacji Digital Poland.

W Unii Europejskiej gotówka to wciąż najczęstsza forma płatności, choć jak wynika z danych Europejskiego Banku Centralnego, jej udział w transakcjach POS (po ang. point of sale) w strefie euro spadł z 79 procent w 2016 roku do 59 procent w 2022. Płatności kartą w zeszłym roku dokonywano w 34 procent transakcji.

Z danych NBP, które podał portal branżowy cashless.pl, dowiadujemy się, że w Polsce udział gotówki w transakcjach płatniczych spadł do 46 proc. 

Autorka/Autor:Krzysztof Krzykowski

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Zainteresowanie wakacjami kredytowymi jest dużo mniejsze niż się spodziewano - wynika z informacji, które przekazały redakcji biznesowej portalu tvn24.pl banki. Wszystko przez nowe zasady programu, które mocno zawęziły liczbę osób uprawnionych do skorzystania z pomocy. Wykluczona została przede wszystkim jedna grupa kredytobiorców.

Tego banki się nie spodziewały. Nowe kryteria wykluczyły wielu klientów

Tego banki się nie spodziewały. Nowe kryteria wykluczyły wielu klientów

Źródło:
tvn24.pl

Donald Trump szuka poparcia w branży kryptowalut. Kandydat na prezydenta USA w sobotę na konferencji Bitcoin 2024 w Nashville w stanie Tennessee skrytykował wiceprezydent Kamalę Harris za podejście obecnej administracji do regulacji kryptowalut i obiecał zwolennikom tej branży daleko idące wsparcie. Wcześniej były prezydent sam krytykował ten sektor.

Trump szuka poparcia u nowej grupy wyborców. "Prześladowania ustaną"

Trump szuka poparcia u nowej grupy wyborców. "Prześladowania ustaną"

Źródło:
PAP

Niech turyści bez obaw przyjeżdżają na Sycylię – zaapelował w sobotę gubernator tego regionu Renato Schifani w związku z informacjami o suszy na wyspie i problemach z wodą w niektórych rejonach. Dodał, że nieprawdziwe są doniesienia o rzekomej ucieczce turystów.

Obawy o brak wody na włoskiej wyspie. "Turyści mogą przyjeżdżać"

Obawy o brak wody na włoskiej wyspie. "Turyści mogą przyjeżdżać"

Źródło:
PAP

Taylor Swift nie podbije inflacji w Polsce. Jej koncerty mają znaczenie dla wybranych miast i sektorów gospodarki, ale w skali makro wpływ jest niezauważalny. Choć w przypadku dwóch krajów europejskich mógł być on znaczący – wynika z analizy Banku Pekao.

Wielka gwiazda przyjeżdża do Polski. W innych krajach podbijała ceny, czy tak będzie u nas?

Wielka gwiazda przyjeżdża do Polski. W innych krajach podbijała ceny, czy tak będzie u nas?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Komisja Europejska wezwała w czwartek wszystkie kraje członkowskie do osiągnięcia celów w zakresie zbierania i recyklingu odpadów. Polska jest jednym z państw, którym nie udało się osiągnąć 50 procent celu na 2020 roku w zakresie przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych.

Polska w ogonie Europy. Teraz będziemy musieli się tłumaczyć

Polska w ogonie Europy. Teraz będziemy musieli się tłumaczyć

Źródło:
PAP

Do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej trafiła pierwsza sprawa wiborowa skierowana przez Sąd Okręgowy w Częstochowie. Co to oznacza dla kredytobiorców? - Jeśli wyrok TSUE będzie wskazywał na możliwość unieważnienia umów kredytów PLN + WIBOR, to należy spodziewać się fali dziesiątek tysięcy pozwów konsumentów upominających się o swoje prawa przed sądami w całym kraju - odpowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl Robert Górski, radca prawny.

TSUE zajmie się WIBOR-em. Czy to wywoła lawinę pozwów złotówkowiczów?

TSUE zajmie się WIBOR-em. Czy to wywoła lawinę pozwów złotówkowiczów?

Źródło:
tvn24.pl

Coraz częściej pojawiają się apele o wprowadzenie ograniczeń dla masowej turystyki, która w negatywny sposób wpływa na przyrodę, zabytki czy życie lokalnych mieszkańców. W wielu zakątkach świata znajdują się góry, jaskinie a nawet rajskie wyspy, gdzie turyści są niemile widziani.

"Wstęp wzbroniony". Coraz dłuższa lista miejsc, gdzie turyści nie są mile widziani

"Wstęp wzbroniony". Coraz dłuższa lista miejsc, gdzie turyści nie są mile widziani

TikTok może być użyty przez chiński rząd jako narzędzie wpływu na amerykańskie wybory prezydenckie - czytamy w piśmie Departamentu Sprawiedliwości USA. Prokuratorzy wyrazili obawy, że algorytm TikToka może zostać wykorzystany do przeprowadzenia akcji dezinformacyjnych, których wydźwięk miałby oddziaływać na poglądy Amerykanów.

Amerykanie nie odpuszczają Chinom w sprawie TikToka

Amerykanie nie odpuszczają Chinom w sprawie TikToka

Źródło:
CNN

Zaraza pomidorów to widmo każdego rolnika. A w tym roku wystąpiła znacznie wcześniej niż przed laty - donosi dr inż. Sylwia Stępniewska-Jarosz z Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego. Jak dodaje, choroba ta, zwana ziemniaczaną, potrafi mieć gwałtowny przebieg. - W ciągu kilku dni może nastąpić całkowite więdnięcie pomidorów - wyjaśnia. Z kolei Agnieszka Włodarek z Instytutu Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach informuje, że pojawiły się także objawy zarazy ziemniaka.

Zaraza w tym roku przyszła znacznie wcześniej

Zaraza w tym roku przyszła znacznie wcześniej

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia zlikwidowana ma zostać składka zdrowotna dla przedsiębiorców od sprzedaży aktywów trwałych - zapowiedział w piątek w Sejmie minister finansów Andrzej Domański.

Zmiany w składce zdrowotnej. Ważna zapowiedź ministra

Zmiany w składce zdrowotnej. Ważna zapowiedź ministra

Źródło:
PAP

Turyści podróżujący na Zanzibar będą musieli zapłacić 44 dolary (czyli ponad 170 złotych) dodatkowej opłaty. To ubezpieczenie, które będzie ważne przez 92 dni i zacznie obowiązywać od 1 września bieżącego roku na terenie całego archipelagu.

Turystyczny raj wprowadza przymusową opłatę dla odwiedzających

Turystyczny raj wprowadza przymusową opłatę dla odwiedzających

Źródło:
PAP

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim. Teraz będzie czekała na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

Ustawa o prawie autorskim. Jest decyzja posłów

Ustawa o prawie autorskim. Jest decyzja posłów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Współczesne technologie umożliwiają poznawanie ludzi w sieci, a także utrzymywanie i budowanie za ich pomocą relacji. Niosą jednak za sobą wiele ryzyk. Możemy bowiem paść ofiarą oszustwa na portalu randkowym, zostać dotknięci przez szantaż seksualny bądź "zemstę porno". Ministerstwo Cyfryzacji radzi w poradniku "Internetowe Love", jak się nie dać oszukać i gdzie szukać pomocy, gdy damy się zmanipulować i będziemy mieć kłopoty.

"Internetowe Love". Jak się nie dać oszukać, szukając miłości w sieci

"Internetowe Love". Jak się nie dać oszukać, szukając miłości w sieci

Źródło:
tvn24.pl

Państwa członkowskie w Radzie Unii Europejskiej zdecydowały w piątek o uruchomieniu procedury nadmiernego deficytu wobec Polski i sześciu innych państw członkowskich. Objęte postępowaniem kraje będą miały cztery do siedmiu lat na realizację działań naprawczych.

Procedura nadmiernego deficytu wobec Polski. Jest decyzja

Procedura nadmiernego deficytu wobec Polski. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił nowelizację ustawy w sprawie "renty wdowiej". W głosowaniu przyjęto rządowe poprawki.  

"Renta wdowia" z rządowymi poprawkami

"Renta wdowia" z rządowymi poprawkami

Źródło:
PAP

Sejm udzielił Radzie Ministrów absolutorium z wykonania budżetu za 2023 rok. Posłowie zwrócili jednak uwagę na "istotne nieprawidłowości".

Posłowie zdecydowali w sprawie budżetu i zwrócili uwagę na "istotne nieprawidłowości"

Posłowie zdecydowali w sprawie budżetu i zwrócili uwagę na "istotne nieprawidłowości"

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot padła główna wygrana. Nagrodą o równowartości 180 milionów złotych podzielą się szczęśliwcy z Norwegii i Szwecji. W Polsce odnotowano wysoką wygraną drugiego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 27 lipca 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rozbita

Kumulacja w Eurojackpot rozbita

Źródło:
tvn24.pl

Przyjęcie "Kredytu na start" budzi wątpliwości z uwagi na bardzo wysokie zapotrzebowanie na środki budżetu państwa, których wydatkowanie może okazać się nieefektywne, a osiągane cele nieadekwatne do kosztów - oceniło Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Resort zaproponował, by środki te przeznaczyć na poprawę stanu wód Odry lub transformację energetyczną i ochronę powietrza.

"Kredyt na start" w ogniu krytyki. "Nieefektywny instrument"

"Kredyt na start" w ogniu krytyki. "Nieefektywny instrument"

Źródło:
PAP

Deutsche Bahn planuje likwidację 30 tysięcy miejsc pracy, czyli około dziewięć procent personelu - podał Reuters, powołując się na informacje niemieckiego przewoźnika. Dodał, że z powodu ogromnych inwestycji w naprawę sieci kolejowej, strajków i złej pogody spółka odnotowała miliardową stratę netto w pierwszym półroczu.

Deutsche Bahn ma zlikwidować 30 tysięcy miejsc pracy

Deutsche Bahn ma zlikwidować 30 tysięcy miejsc pracy

Źródło:
Reuters

Na przełomie lipca i sierpnia tendencja spadkowa cen paliw zostanie utrzymana - prognozują analitycy Reflexu. Podali, że średnie obniżki wyniosą od 3 do 5 groszy zarówno na litrze benzyny, jak i diesla. Ceny autogazu powinny natomiast pozostać bez zmian.

Co dalej z cenami paliw? Nowe prognozy analityków

Co dalej z cenami paliw? Nowe prognozy analityków

Źródło:
PAP

Wycofano partię piwa Żywiec z błędną etykietą na niektórych butelkach - ostrzegł Główny Inspektorat Sanitarny (GIS). Dodał, że błędna etykieta wskazywała, że piwo jest bezalkoholowe, choć w rzeczywistości zawierało alkohol.

Pomyłka browaru. Partia popularnego piwa wycofana z obrotu

Pomyłka browaru. Partia popularnego piwa wycofana z obrotu

Źródło:
PAP