Z kraju

Dodatkowe wsparcie na zakup mieszkania. "Pula wyczerpie się w ciągu 1-2 dni"

Z kraju

[object Object]
Spiesz się. Nawet 100 tysięcy na mieszkanie z rządowego programuTVN24 BiS
wideo 2/7

Od jutra można składać wnioski na dofinansowanie zakupu mieszkania z dodatkowej puli środków w programie Mieszkanie dla Młodych. - Zainteresowanie jest duże, pieniądze wyczerpią się bardzo szybko - mówi Przemysław Osuch z Banku Gospodarstwa Krajowego.

- Szacujemy, że ta pula wyczerpie się bardzo szybko - powiedział Osuch, zastępca dyrektora departamentu usług agencyjnych w BGK. Dodał, że może to się stać nawet w ciągu 1-2 dni. - Proponuję nie czekać z formalnościami - stwierdził.

Dodatkowe środki

Ponowne uruchomienie przyjmowania wniosków jest związane ze zmianami w prawie, które pozwoliły na uwolnienie dodatkowych środków. - Dotychczasowa ustawa zobowiązywała Bank Gospodarstwa Krajowego do wstrzymania przyjmowania wniosków, jeśli suma wniosków przyjętych wyczerpywała pulę 95 proc. limitu określonego w ustawie. Dzięki nowelizacji mamy możliwość wznowienia przyjmowania wniosków do wysokości 100 proc. limitu - wyjaśnił Osuch. Przedstawiciel Banku Gospodarstwa Krajowego poinformował, że do wykorzystania jest 67 mln zł z puli na rok 2017. - Środki te pochodzą z niewykorzystanej puli 5 proc. zarezerwowanych na dodatkowe finansowe wsparcie oraz z rezygnacji części nabywców z uzyskania finansowania wkładu własnego - zapewnił. Dodał, że według banku dodatkowa kwota może wystarczyć na dofinansowanie dla ok. 2600 wnioskodawców.

Dla kogo

O dofinansowanie może ubiegać się każdy, kto nie ukończył 35. roku życia (lub ukończy 35. rok życia w 2017 roku) oraz nie był dotychczas właścicielem nieruchomości mieszkalnej (nie dotyczy osób wychowujących co najmniej troje dzieci). Dofinansowanie można uzyskać na zakup mieszkania z rynku pierwotnego i wtórnego; lokalu o powierzchni do 75 m kw. (lub 85 m kw. w przypadku osób wychowujących co najmniej troje dzieci); domu jednorodzinnego o powierzchni do 100 m kw. (lub 110 m kw. w przypadku osób wychowujących co najmniej troje dzieci). Zaciągany kredyt na zakup nieruchomości musi stanowić co najmniej połowę ceny zakupu nieruchomości oraz być zaciągnięty na co najmniej 15 lat. Ponadto pożyczka musi być zaciągnięta w polskiej walucie.

Koniec programu

Ostatnim rokiem funkcjonowania programu Mieszkanie dla Młodych będzie rok przyszły. - Wnioski o dofinansowanie wkładu własnego będzie można składać od 1 stycznia do 30 września - wyjaśnił Osuch. W tym okresie do rozdysponowania będzie 380 mln zł. To 50 proc. całej puli na 2018 r. O dofinansowanie z drugiej połowy puli można było składać wnioski już wcześniej. Program Mieszkanie dla Młodych wystartował w 2014 roku, zastąpił inny rządowy program - Rodzina na swoim. MdM polega na tym, że beneficjenci otrzymują dofinansowanie do kredytu hipotecznego.

Autor: mb//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości