Z kraju

Wierzyć, działać, dawać. Relacja z gali "biznesowych Oskarów"

Z kraju

Gala 5. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta

Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta przyznano w poniedziałek wieczorem w kategoriach "Sukces", "Wizja i Innowacje" i "Działalność Społeczna". Relacja z gali.

21.08

Zakończyła się transmisja z gali V edycja Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta.

20.59

- Jestem bardzo wzruszony i nieco zmieszany, bo przecież tę nagrodę powinien odebrać przecież mój ojciec - powiedział syn Andrzeja Czerneckiego, Igor. - Ale skorzystam z tej okazji, by powiedzieć parę słów o odpowiedzialności - mówił.

- Tworząc edukacyjną fundację im. prof. Romana Czerneckiego, Andrzej Czernecki kierował się poczuciem odpowiedzialności za pamięć o wybitnym nauczycielu, człowieku, który całe życie służył ludziom - zaznaczał syn założyciela.

- Wyróżnienie, jakim kapituła obdarzyła EFC jest bardzo cennym wyróżnieniem za pracę, jaką fundacja wykonuje od 7 lat, ale świadczy też o tym, że pamięć o naszym ojcu jest żywa nie tylko wśród bliskich czy w fundacji. Z całego serca kapitule i organizatorom za ten gest dziękuję - mówił.

- Ojciec stworzył fundację, która ma nie tylko wizję, ale i strategię. Z naszych stypendiów skorzystało już ponad 700 licealistów. 90 proc. z nich podjęło studia wyższe - przypominał Igor Czernecki.

Nagrody im. Jana Wejcherta - Nagroda Specjalna
Nagrody im. Jana Wejcherta - Nagroda Specjalna

20.58

W tym roku 20 osobowa Kapituła Nagrody przyznała także nagrodę specjalną. Pośmiertnie uhonorowany nią został Andrzej Czernecki oraz jego fundacja wspierająca edukację dzieci i młodzieży z ubogich rodzin wiejskich, na rzecz której przeznaczył połowę̨ swojego, szacowanego na kilkaset milionów złotych, majątku. Nagrodę odebrał jego syn Igor Czernecki.

20.56

Laureatka dziękuje za wsparcie rodzinie i współpracownikom. - A to mnie państwo zaskoczyli. Bo ja byłam z siebie taka dumna, że znalazłam się w gronie kandydatów - mówiła.

- W ogóle mnie państwo zaskoczyli, bo polski biznes jest zachowawczy i konserwatywny. A państwo nagrodzili feministkę i chyba.. lewaczkę - żartowała.

- To wstyd, że ciągle takie organizacje jak BABA są wciąż potrzebne. To wstyd dla cywilizacji - zaznaczała laureatka.

- Kochane Baby, dziękuję za te 17 lat i czekam na kolejne. Ta nagroda jest dla Was! - mówiła dr Anita Kucharska-Dziedzic.

Nagrody im. Jana Wejcherta - Kategoria "Działalność społeczna"
Nagrody im. Jana Wejcherta - Kategoria "Działalność społeczna"

20.55

Nagrodę w kategorii "Działalność Społeczna" otrzymuje dr Anita Kucharska-Dziedzic.

20.52

Aldona Wejchert, Wojciech Kostrzewa i Jacek Szwajcowski wręczą nagrodę w kej kategorii. Głos zabrała wdowa po ś.p. Janie Wejchercie. Swoje przemówienie poświęca kobietom i przemocy w rodzinie.

20.50

Szansę na nagrodę w tej kategorii może otrzymać też dr Anita Kucharska-Dziedzic - Pomysłodawczyni i Prezes Lubuskiego Stowarzyszenia na Rzecz Kobiet BABA, które zajmuje się edukacją, prewencją, interwencjami i pomocą skierowaną przede wszystkim do kobiet, które padają ofiarą przemocy domowej. Działa w ramach 13 placówek na terenie województwa lubuskiego oraz zróżnicowanych programów pomocowych, które w latach 2014-2015 pomogły 3500 ofiarom przestępstw, pozwoliły przeszkolić 16 tys. młodych ludzi, a także wydać ponad 300 tys. sztuk publikacji edukacyjnych.

20.48

W kategorii "Działalność Społeczna" nominowany został też Wojciech Wilk - Założyciel i fundator Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej, fundacji niosącej pomoc humanitarną i rozwojową w 8 krajach Bliskiego Wschodu, Afryki i Europy Wschodniej. Są to m.in. pomoc medyczna i ratunkowa dla ofiar klęsk żywiołowych i kryzysów humanitarnych (Nepal, iracki Kurdystan), pomoc humanitarna dla uchodźców (Liban, Ukraina), a także pomoc rozwojowa (Palestyna, Tadżykistan), czy w zakresie edukacji i ochrony zdrowia (Etiopia, Południowy Sudan). PCPM prowadzi działalność od 2006 roku, projekty pomocowe są zawsze realizowane pod polską flagą. Jest jedną z największych polskich organizacji pozarządowych niosących pomoc poza granicami Polski.

20.45

Ks. Andrzej Augustyński - Inicjator powstania i przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia SIEMACHA, organizacji pożytku publicznego, działającej w zakresie wychowania, sportu i terapii młodzieży. Jest nie tylko duchownym rzymskokatolickim, ale przede wszystkim przedsiębiorcą społecznym. Przez ponad 20 lat tworzył SIEMACHĘ sprawiając, że dziś jest to największa tego typu organizacja społeczna w Polsce zapewniająca codziennie ponad 2 tys. młodych ludzi możliwość rozwoju osobistego, społecznego i edukacyjnego.

20.43

Pierwsza nominowana to Barbara Sadowska - Psycholog, założycielka (wraz z mężem) Fundacji Pomocy Wzajemnej "Barka". Fundacja została założona w roku 1989 w odpowiedzi na liczne problemy społeczne okresu transformacji ustrojowej w Polsce. Od 25 lat walczy z wykluczeniem społecznym re-integrując przez przedsiębiorczość marginalizowane i wykluczone grupy społeczne w Polsce. Rozwija także sieć wsparcia dla migrantów zarobkowych z Europy Środkowo-Wschodniej m.in. w Irlandii, Anglii, Holandii, Belgii, Kanadzie. Ogólnopolski program Barki obejmuje m.in. 50 Centrów Intregracji Społecznej, które pomagają rocznie ok. 7 tys. osób w trudnościach życiowych.

20.42

Teraz poznamy nominowanych w kategorii "Działalność Społeczna".

20.39

- Nie można wyobrazić sobie lepszego prezentu niż ta nagroda - mówił T. Kołakowski, mówiąc o tym, że jego firma liczy pięć lat, czyli tyle ile nagroda Polskiej Rady Biznesu. Laureat dziękował współpracownikom, wspólnikom i mentorom.

- Polska Rada Biznesu po raz piąty przyznaje te nagrody. A CodiLine właśnie w tych dniach świętuje swoje piąte urodziny. Czy można sobie wyobrazić ciekawszy, lepszy prezent na piąte urodziny?- mówił. - Mottem nagrody są słowa "Oto człowiek", nawiązujące do postaci wybitnego przedsiębiorcy, lidera Jana Wejcherta. Na potrzeby wyjaśnienia skąd sukces CodiLine, mając honor odbierać tę nagrodę, chciałbym sparafrazować te słowa do postaci "Oto Ludzie". Nie byłoby tego sukcesu i tej nagrody, gdyby nie 150 ludzi, którzy na co dzień tworzą CodiLine. To są moi współpracownicy, w której grupie znajdują się najlepsi na świecie - właśnie polscy informatycy i matematycy. Chcę im bardzo podziękować, że w ich imieniu mogę odebrać tę nagrodę wyjaśniał. - Dziękuję dwóm wybitnym profesorom z Uniwersytetu Warszawskiego których jeśli nazwę ojcami polskiej informatyki, to na pewno nie popełnia faux pas. To są profesorowie Jan Madej i Krzysztof Diks - mówił Kołakowski.

- Swoją drogą, mądrych głów nigdy za wiele. Jeśli są osoby zdolne i ambitne, to na stronie ColdLime.com jest bardzo dużo otwartych procesów rekrutacyjnych - wyjaśniał. Laureat wspomniał o swojej córce Zofii oraz ojcu - Konstantym Kułakowskim, który zmarł kilka tygodni temu. Nagroda została dedykowana jego pamięci.

Nagrody im. Jana Wejcherta - Kategoria "Wizja i innowacje"
Nagrody im. Jana Wejcherta - Kategoria "Wizja i innowacje"

20.38

Nagrodę w kategorii "Wizje i Innowacje" otrzymuje Tomasz Kułakowski.

20.36

Nagrodę w kategorii "Wizje i Innowacje" wręczy Małgorzata Adamkiewicz w towarzystwie Agaty Wejchert i Jacek Szwajcowski.

20.34

O nagrodę w tej kategorii walczy też Bartosz Gonczarek - Prezes i współzałożyciel spółki Explain Everything z biurami we Wrocławiu i Nowym Jorku. Spółka ze startupu przeistoczyła sieę w międzynarodową firmę popularyzującą innowacyjny, polski produkt. Explain Everything to aplikacja, która działa jak tablica interaktywna pozwalająca na wymianę pomysłów lub koncepcji. Od momentu premiery w 2011 roku została pobrana przez 3 mln użytkowników. Znajduje się w Top 100 iPad Paid Apps w USA, a w Australii w Top 10 Overall iPad Paid Apps. Jest zainstalowana na około 12 proc. iPadów używanych w amerykańskiej edukacji. Spółka jest liderem w swojej kategorii, szybko się rozwija, pozyskała 2 mln dolarów finansowania od funduszy inwestycyjnych z Europy i USA.

20.32

W kategorii "Wizja i Innowacje" nominowany jest też Andreas Glenz - Pomysłodawca i założyciel firmy Prevac będącej wiodącym na świecie producentem aparatury naukowo-badawczej działającej w warunkach wysokiej i ultra-wysokiej próżni. Urządzenia PREVAC pozwalają zajrzeć w głąb materii i pracować nad komponowaniem nowych materiałów na poziomie nano-cząstek. Dzięki eksperymentom na sprzęcie PREVAC powstają materiały wykorzystywane w praktycznie każdej z dziedzin życia codziennego jak np. nowe gatunki stali, tworzyw sztucznych, powłoki antyścieralne na narzędziach, zastawki serca, implanty, ogniwa fotowoltaiczne, czy nawet technologia leczenia nowotworów. PREVAC zatrudnia blisko 240 wysoko wykwalifikowanych specjalistów, działa od 20 lat i obsługuje klientów z 63 krajów.

20.30

Pierwszy nominowany to Tomasz Kułakowski - Pomysłodawca i Prezes firmy CodiLime zatrudniającej w Polsce i Kalifornii ponad 150 matematyków i informatyków. CodiLime rozwija i wdraża u klientów własny produkt z zakresu uczenia maszynowego i analizy danych, dostarcza narzędzie typu business intelligence (Dealavo.com), a także świadczy usługi z zakresu budowy i zarządzania rozległymi sieciami komputerowymi oraz bezpieczeństwa sieci. Powstała w czerwcu 2011 roku. Swoje usługi świadczy głównie w USA, Japonii i Izraelu dla firm takich jak: At&T, Gigaspaces, Amazon czy Hortonworks. Zlecenia zagraniczne przynoszą niemalże 100 proc. przychodów CodiLime.

20.29

Kolejna kategoria to "Wizja i Innowacje". Rusza prezentacja nominowanych.

20.28

D. Miłek odbiera nagrodę, dziękuję za zaangażowanie swoim pracownikom: pracującym w fabryce w Polkowicach i w sieci sklepów. Przemówienie trwało 45 sekund. - Jest mi niezmiernie miło, że kapituła mnie doceniła. Nagrodę chciałbym dedykować wszystkim pracownikom CCC. Nie tylko menadżerom, ale i pracownikom w sklepach, a także ludziom, którzy je produkują - mówił Miłek.

Nagrody im. Jana Wejcherta - Kategoria "Sukces"
Nagrody im. Jana Wejcherta - Kategoria "Sukces"

20.26

Nagrodę w kategorii Sukces otrzymuje Dariusz Miłek.

20.24

Nagrodę w tej kategorii wręczy Dominika Kulczyk, Agata Wejchert i Jacek Szwajcowski. Głos zabrała Dominika Kulczyk, która wspominała ojca i przyświecające mu ideały.

20.22

Szansę na nagrodę w kategorii Sukces ma też Dariusz Miłek - prezes i twórca potęgi działającej na rynku obuwia Grupy CCC, która jest największą detaliczną spółką obuwniczą w Europie Środkowej i największym producentem butów w Europie. CCC w ciągu roku sprzedaje ponad 32 mln par obuwia w 16 krajach. Zatrudnia 7000 osób w Polsce i 11000 w całej grupie kapitałowej. Jest właścicielem największego i najbardziej nowoczesnego tego typu centrum logistycznego w Europie Środkowej w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Polkowicach.

20.20

W kategorii Sukces nominowani są też Jarosław Sawko i Piotr Sikora - założyciele Platige Image, polskiego studia filmowego, produkcyjnego i animacyjnego, które w ciągu 19 lat istnienia zdobyło ponad 200 najważniejszych branżowych nagród i nominacji m.in. do Oskarów, Złotych Lwów i Złotej Palmy. Zatrudnia ponad 250 doświadczonych artystów. Realizuje produkcje reklamowe na rynki zagraniczne dla takich marek jak Lego, Kellog’s, Discovery Channel, czy Vodafone, a także szeroko nagradzane produkcje artystyczne i projekty specjalne. Produkuje również cinematiki do serii gier Wiedźmin.

Jarosław Sawko i Piotr Sikoramateriały prasowe

20.17

Pierwszy nominowany to Piotr Prajsnar - twórca sukcesu spółki Cloud Technologies, którą założył w 2011 roku. Firma szybko stała się głównym innowatorem na rynkach polskim i europejskim w technologiach służących przetwarzaniu i monetyzacji Big Data w chmurze obliczeniowej. Cloud Technologies zarządza największą platformą danych o internautach w tej części Europy i jest najszybciej rosnącą spółką na rynku NewConnect, na której zadebiutowała w 2012 roku.

20.16

Rozpoczyna się prezentacja kandydatów do nagrody. Najpierw poznamy naziwska osób nominowanych do kategorii Sukces.

20.13

Goście gali i telewidzowie oglądają film wspominający ś.p. Jana Wejcherta i jego biznesową ścieżkę oraz wspomnienie historii nagrody.

20.11

"Ten sukces to zasługa prawdziwych gwiazd tego wieczoru, nie tylko nominowanych i laureatów, ale wszystkich polskich przedsiębiorców i działaczy społecznych, dziesiątek tysięcy zdolnych, pracowitych 
i kreatywnych ludzi. Ta Nagroda jest dla nich i dzięki nim" - kontynuował przewodniczący kapituły

20.09

"Gdy 5 lat temu spotkaliśmy się w tej sali by po raz pierwszy wręczyć Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta, miałem nadzieję, że tworzymy coś wartościowego. Coś, co na stałe wpisze się w kalendarz ważnych i cennych wydarzeń na polskiej scenie biznesowej 
i społecznej. Dziś, gdy słyszę, że Nagrodę nazywa się biznesowymi oskarami, gdy przeglądam nominacje spływające z całej Polski, gdy po raz piąty widzę przed sobą salę wypełnioną przedstawicielami biznesu, polityki, kultury, organizacji społecznych, którym wartości przedsiębiorczości są bliskie, to wiem, że było warto" - mówił Dariusz Mioduski, Przewodniczący Kapituły Nagrody i Wiceprezes Polskiej Rady Biznesu.

Nagrody im. Jana Wejcherta - Dariusz Mioduski
Nagrody im. Jana Wejcherta - Dariusz Mioduski

20.06

Głos zabiera współtwórca Nagrody im. Jana Wejcherta, Dariusz Mioduski.

20.05

Jacek Szwajcowski, prezes Polskiej Rady Biznesu wita zgromadzonych gości. "Nagrodą Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta uhonorujemy tych, którzy swoją pracą rozwijają polską gospodarkę i wspierają polską przedsiębiorczość" - powiedział prezes PRB. Podziękował także za list od Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. - Sala jest wypełniona gośćmi. Pośród nich wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, a także posłowie i senatorowie oraz przedstawiciele kancelarii prezydenta RP oraz członkowie Polskiej Rady Biznesu - mówił. - Nagrodzimy tych, którzy konsekwentnie skutecznie budują polskie firmy, tworzą miejsca pracy i zmieniają świat na lepsze. Podziękujemy tym, którzy swój czas i zaangażowanie ofiarują innym, by zapewnić im godne życie, a nas uwrażliwić na biedę i przemoc. Wierzę, że wyróżniając ich dzisiaj, zarazimy Polski i Polaków do odważnych działań - zaznaczał Szwajcowski.

 Nagrody im. Jana Wejcherta - Jacek Szwajcowski
Nagrody im. Jana Wejcherta - Jacek Szwajcowski

20.00

Wystartowała gala Nagrody im. Jana Wejcherta. Gości przywitali prowadzący Magdalena Mołek i Szymon Hołownia.

19.51

Sala jest już wypełniona po brzegi. W uroczystej ceremonii wręczania nagród udział bierze ponad 400 gości.

Trzy kategorie

Nagrody przyznawane są w trzech kategoriach: "Sukces" - dla osób, które wykazały się wyjątkowymi osiągnięciami biznesowymi, kategoria "Wizja i Innowacja" - dla osób, które prowadzą innowacyjne bądź wizjonerskie działania szczególnie warte wsparcia i promocji oraz kategoria "Działalność Społeczna" - dla osób, które odniosły spektakularny sukces w tej dziedzinie.

POZNAJ FINALISTÓW NAGRODY POLSKIEJ RADY BIZNESU IM. JANA WEJCHERTA

Dotychczas nagroda trafiła do...

Do grona dotychczasowych laureatów nagrody należą m.in. Jarosław Józefowicz, wieloletni Prezes Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych SA., Piotr Voelkel, twórca firm z grupy Vox, Jarosław Kuba, związany ze Stowarzyszeniem "Bałt", Tomasz Zaboklicki, współwłaściciel i prezes zarządu Pesa Bydgoszcz, dr inż. Włodzimierz Strupiński z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych, ojciec polskiego grafenu, czy Jolanta Czernicka-Siwecka, założycielka Fundacji Iskierka działającej od 20 lat na rzecz dzieci z chorobą nowotworową.

W poprzednich latach nagrodę otrzymali również Rafał Brzoska - Integer.pl S.A, Wojciech Sobieraj - Alior Bank, Mariusz Andrukiewicz - Stowarzyszenie "Być Razem", Paweł Buszman - American Heart of Poland, Wojciech Inglot - Inglot Cosmetics, Adam Kiciński - CD Projekt Red, ks. Jacek Stryczek - "Szlachetna Paczka".

Autor: ag/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości