"Uważajmy i patrzmy na to, co oglądają nasze dzieci". Raport o audycjach dla najmłodszych

Źródło:
TVN24 Biznes
Witold Kołodziejski o przewadze samoregulacji: nic nie zastąpi dobrej woli
Witold Kołodziejski o przewadze samoregulacji: nic nie zastąpi dobrej woliTVN24
wideo 2/6
Witold Kołodziejski o przewadze samoregulacji: nic nie zastąpi dobrej woliTVN24

Wyniki monitoringu i analiz audycji i reklam pod kątem kodeksu dobrych praktyk nadawców potwierdzają wysoką skuteczność tego rodzaju rozwiązań - oceniła Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. KRRiTV podkreśliła wysoką skuteczność samoregulacji rynku mediów w Polsce.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

"Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przeprowadziła monitoring serwisów VoD pod kątem zgodności ich oferty z kodeksem dobrych praktyk dotyczącym skutecznych zabezpieczeń technicznych uniemożliwiających małoletnim dostęp do szkodliwych dla nich treści oraz monitoring programów telewizyjnych i serwisów VOD w zakresie efektywności samoregulacji 'Karta Ochrony Dzieci w Reklamie'" - czytamy na stronie KRRiT.

Raport KRRiT

"W obu przypadkach skuteczność realizacji aktów samoregulacyjnych wyniosła ponad 90 proc., co oznacza, że zdecydowana większość ich sygnatariuszy stosuje się do samoregulacyjnych postanowień, a przypadki naruszeń są incydentalne" - oceniła Rada.

KRRiT przypomniała, że w 2014 r. przedsiębiorcy dostarczający treści audiowizualne przez Internet zrzeszeni w IAB Polska przyjęli Kodeks dobrych praktyk w sprawie szczegółowych zasad ochrony małoletnich w audiowizualnych usługach medialnych na żądanie. 

"Zgodnie z jego zapisami, które stanowią doprecyzowanie art. 47e ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji, publiczne udostępnianie usługi na żądanie, w ramach której dostępne w katalogu treści są nieodpowiednie dla małoletnich odbiorców, może odbywać się tylko i wyłącznie przy zastosowaniu zabezpieczeń technicznych lub innych odpowiednich środków" - czytamy w raporcie.

W publikacji zwrócono uwagę, że pandemia dodatkowo wpłynęła na wzrost liczby użytkowników serwisów VoD w Polsce

"Dlatego też KRRiT postanowiła po raz kolejny zweryfikować skuteczność stosowanych w serwisach VoD zabezpieczeń służących ochronie małoletnich odbiorców przed nieodpowiednimi dla nich treściami, w szczególności zawierającymi treści pornograficzne lub w sposób nieuzasadniony eksponującymi przemoc" - wyjaśniła Rada.

Departament Monitoringu Biura KRRiT objął monitoringiem 352 audycje i przekazy (zwiastuny) udostępniane w serwisach VoD.

"Weryfikowano kwalifikację audycji do odpowiedniej kategorii wiekowej i skuteczność stosowanych zabezpieczeń, zwłaszcza - zgodnie z wytycznymi Komunikatu KRRiT z 2018 r. - w przypadku filmów sensacyjnych, erotycznych oraz horrorów" - podano.

"Na podstawie przeprowadzonej analizy niezgodność zabezpieczenia technicznego audycji z art. 47e ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji, oraz doprecyzowującymi jego treść postanowieniami Kodeksu dobrych praktyk w sprawie szczegółowych zasad ochrony małoletnich w audiowizualnych usługach medialnych na żądanie, stwierdzono w siedmiu przypadkach" - poinformowała Rada.

Jak podkreślono, oznacza to, że skuteczność samoregulacji w odniesieniu do zbadanej próby wyniosła 98 proc. i jest zauważalnie wyższa niż w poprzednich monitoringach weryfikujących jej skuteczność – w poprzednich badaniach oscylowała wokół 90 proc.

"Podobną skutecznością cechuje się realizacja zobowiązań wynikająca z przyjętego przez dostawców usług medialnych w 2019 r. aktu samoregulacji Karta Ochrony Dzieci w Reklamie" - czytamy.

"Samoregulacja, w zgodzie z art. 18 ust. 1, 3 i 5 urt, ma chronić dzieci jako adresatów przekazów reklamowych. Ma również przyczyniać się do ograniczenia nieuzasadnionej, niezwiązanej z naturą produktu oraz z koncepcją przekazu reklamowego ekspozycji aktorów dziecięcych występujących w reklamach" - wytłumaczyła KRRiT.

Łącznie monitoringowi poddano ponad 2 mln wyemitowanych przekazów handlowych.

"Wyniki tego przekrojowego badania wskazują, że w zdecydowanej większości reklam adresowanych do dzieci lub z ich udziałem, nie doszło do naruszenia postanowień Karty (99,96 proc.). Wątpliwości wzbudziły jedynie dwie reklamy telewizyjne promujące nową kolekcję butów dla dzieci oraz pożyczki gotówkowe.  W  analizowanych serwisach VoD nie stwierdzono naruszeń Karty" - poinformowała Rada.

"Niezmienna, bardzo wysoka skuteczność"

W poniedziałek odbyła się konferencja prasowej, na której podsumowano wyniki monitoringów i analiz.

- Jak widać po samych monitoringach i po tych prezentacjach, (..) część regulacji tak naprawdę wymyka spoza zasięgu ustawy o krajowej radiofonii i telewizji. Znacznie elastycznej i szerzej można podejść do zagadnienia ochrony przy mechanizmach samoregulacji. Tutaj pierwszym poligonem była reklama niezdrowej żywności - mówił przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski.

- Przy dyskusji na temat tego, czym jest niezdrowa żywność okazało się, że wcale nie tak łatwo jest powiedzieć, co jest zdrowe, a co nie. To dopiero producenci, przy dobrej woli, tak naprawdę mogli wskazać, jak te parametry należy zestawiać i określać, żeby rzeczywiście zidentyfikować te produkty, które nie są wskazane. To mogła załatwić tylko samoregulacja, gdyż żaden urzędnik nie był w stanie, nawet przy częstej zmianie rozporządzenia, a wtedy musiałaby być ona bardzo częsta, wyłapać pewnych niuansów, które wynikają nie z samego stosowania takiej, czy innej substancji, ale tylko z zestawienia tych substancji w odpowiednich proporcjach - tłumaczył.

- Drugą rzeczą jest zasięg - znacznie szerzej niż to może określić regulacja. Trzecią rzeczą jest praktyka - nic nie może zastąpić dobrej woli - dodał, wymieniając przewagi samoregulacji.

Na reklamy dotyczące żywności zwrócił uwagę też wiceprezes zarządu oraz dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności Andrzej Gantner.

- Samoregulacja reklamy żywności skierowanej do dzieci do lat 12 wykazuje niezmienną, bardzo wysoką skuteczność w kształtowaniu przekazów handlowych umieszczanych przy programach dla dzieci. Świadczy o wysokiej odpowiedzialności i zaangażowaniu zarówno producentów żywności, jak i mediów w kształtowanie prozdrowotnych nawyków żywieniowych najmłodszych konsumentów – skomentował. 

- Tak naprawdę odpowiedzialni są też rodzice. Żadna ustawa, nakaz, regulator nie jest w stanie siedzieć w domu przy każdym dziecku i pilnować, czy siedzi przed telewizorem, czy nie. Tak jak my wykazaliśmy się dyscypliną i konsekwencją w przypadku tej regulacji, (...), tak również do zadanie dla rodziców zostało sformułowane: "uważajmy i patrzmy na to, co oglądają nasze dzieci". Pandemia w niczym nas nie tłumaczy - mówił.

Prezes Związku Stowarzyszeń Rada Reklamy Agnieszka Kępińska-Sadowska stwierdziła natomiast, że wyniki monitoringu dotyczące przestrzegania zapisów Karty Ochrony Dzieci w Reklamie "udowadniają, że rynek reklamowy potrafi bardzo skutecznie i proaktywnie opracowywać i realizować ważne zobowiązania samoregulacyjne, takie jak ochrona najmłodszych".

- Młodzi odbiorcy mają tendencje do tego, że jak widzą przekaz reklamowy, to podchodzą do niego w sposób bardzo dosłowny i czasami bardzo niewinne (reklamy - red.) (...) mogą mieć negatywny wpływ na rozwój najmłodszych, których chcemy chronić - mówiła.

- Widzimy pozytywne efekty samoregulacji i podejmowania odpowiedzialności przez dostawców usług medialnych i innych interesariuszy – reklamodawców, agencji marketingowych, producentów żywności i innych – za emitowane treści audiowizualne, poprzez dobrowolne przyjmowanie dodatkowych, wspólnie uzgodnionych obowiązków i ograniczeń – powiedział natomiast przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski.

Autorka/Autor:mp

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości

Liderem podwyżek, jeśli chodzi o ceny mieszkań, została Łódź. - W lutym za metr kwadratowy w tym mieście trzeba było zapłacić średnio ponad 11 tysięcy złotych - wynika z raportu BIG DATA RynekPierwotny.pl. Mieszkania zdrożały też w Krakowie - do 16 tysięcy złotych oraz w Trójmieście - do 15 tysięcy złotych za metr kwadratowy.

Jest nowy lider podwyżek na rynku mieszkań

Jest nowy lider podwyżek na rynku mieszkań

Źródło:
PAP

Nie sądzę, aby te wielkości były rzeczywistymi wielkościami - tak Maciej Bando, wiceminister klimatu, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, odpowiedział na pytanie, czy możliwy jest wzrost rachunków za prąd o 80 procent. Dodał, że "mrożenie cen jest sztucznym wytworem, który nic dobrego dla rynku nie robi". - Jeżeli mamy je odmrozić, to tylko teraz - zaznaczył.

Rachunki za prąd wzrosną o 80 procent? Odpowiedź wiceministra

Rachunki za prąd wzrosną o 80 procent? Odpowiedź wiceministra

Źródło:
tvn24.pl

W postępowaniu kwalifikacyjnym dotyczącym wyboru 9 członków zarządu Orlenu wpłynęło 260 zgłoszeń kandydatów i kandydatek - podał Orlen na swojej stronie internetowej. Zgłoszenia będą teraz analizowane przez Komitet Nominacji i Wynagrodzeń rady nadzorczej spółki. 

Ponad 250 chętnych do zarządu Orlenu

Ponad 250 chętnych do zarządu Orlenu

Źródło:
PAP

Z deklaracji pana premiera wynika, że Sejm ma uchwalać, postulować embargo na produkty żywnościowe rolno-spożywcze z Rosji i Białorusi. Uważam to za strzał w dziesiątkę - oceniła na antenie TVN24 Monika Piątkowska, prezeska Izby Zbożowo-Paszowej. - Nie może być tak, że rozmawiamy o zamknięciu granicy polsko-ukraińskiej, a do Unii Europejskiej wjeżdżają produkty rolno-żywnościowe z Rosji czy Białorusi - podkreśliła.

O pomyśle premiera. "Uważam to za strzał w dziesiątkę"

O pomyśle premiera. "Uważam to za strzał w dziesiątkę"

Źródło:
tvn24.pl

Przed wyborami parlamentarnymi w 2023 roku Ministerstwo Aktywów Państwowych, zarządzane wówczas przez Jacka Sasina, zamówiło w mediach publicznych produkcję i emisję spotów z udziałem ministra - podała "Wirtualna Polska". Koszt? Ponad milion złotych.

WP: Ponad milion złotych na spoty Sasina

WP: Ponad milion złotych na spoty Sasina

Źródło:
"Wirtualna Polska"

W sobotę klienci Banku Pekao mieli problemy z płatnościami kartą oraz Blikiem. "Informujemy, że wszystkie usługi działają poprawnie. Przepraszamy za utrudnienia. - napisali po godzinie 14.00 przedstawiciele banku w mediach społecznościowych.

Awaria w dużym banku usunięta. "Wszystkie usługi działają poprawnie"

Awaria w dużym banku usunięta. "Wszystkie usługi działają poprawnie"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Trafiają do nas studenci, którym wydawało się, że wiedzą, co chcą w życiu robić. Jednak jak stykają się z praktyką, to okazuje się, że zmieniają kierunek studiów. Kładą większą uwagę na te obszary, których do tej pory nie dostrzegali - podkreślił w TVN24 Marian Owerko, twórca i szef Programu Kariera, wiceprezes Polskiej Rady Biznesu. Program Kariera to blisko 120 staży w ponad 50 firmach w 14 miastach z wynagrodzeniem od 4500 złotych do 7500 złotych za miesiąc. Aplikacje można składać od 1 marca.

"Kompilacja tych wszystkich doświadczeń powoduje, że mamy sukces, albo go nie mamy"

"Kompilacja tych wszystkich doświadczeń powoduje, że mamy sukces, albo go nie mamy"

Źródło:
tvn24.pl

Zmiana czasu zimowego na letni ma miejsce w ostatnią niedzielę marca. Wtedy to przestawiamy wskazówki zegarów z 2.00 na 3.00. Tego dnia będziemy spali o godzinę krócej. W 2024 roku zmiana na czas letni przypada na 31 marca. 

Zmiana czasu na letni. Kiedy przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu na letni. Kiedy przestawiamy zegarki?

Źródło:
tvn24.pl

Przemysław Gacek z Grupy Pracuj został zwycięzcą 21. edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku 2023. Gacek będzie reprezentował Polskę podczas międzynarodowego finału konkursu EY World Entrepreneur Of The Year 2023 w czerwcu w Monte Carlo. Gala finałowa polskiego konkursu transmitowana była w TVN24 BiS.

Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj, zwycięzcą konkursu EY Przedsiębiorca Roku

Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj, zwycięzcą konkursu EY Przedsiębiorca Roku

Źródło:
tvn24.pl

Wykluczenie z rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa członków partii politycznych oraz osób pełniących funkcje publiczne w ciągu ostatnich pięciu lat zakłada projekt wniesiony do Sejmu przez Polskę 2050.

"Wykluczamy ze składu rad nadzorczych członków partii politycznych". Jest projekt

"Wykluczamy ze składu rad nadzorczych członków partii politycznych". Jest projekt

Źródło:
PAP

W ciągu dwóch tygodni od rozpoczęcia tegorocznej akcji rozliczeń PIT urzędy skarbowe zwróciły podatnikom łącznie ponad 2,8 miliarda złotych tytułem nadpłaconego podatku - przekazał szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

Pieniądze trafiają nawet w ciągu jednego dnia. Fiskus wyjaśnia

Pieniądze trafiają nawet w ciągu jednego dnia. Fiskus wyjaśnia

Źródło:
PAP

Będziemy starali się uratować tereny w Jaworznie dla dużej inwestycji, w nowym modelu biznesowym - powiedział w piątek szef Ministerstwa Aktywów Państwowych Borys Budka, pytany o plany wobec spółki ElectroMobility Poland, pracującej nad projektem samochodu elektrycznego Izera.

"To jedno z wielu kłamstw poprzedniego premiera Mateusza Morawieckiego"

"To jedno z wielu kłamstw poprzedniego premiera Mateusza Morawieckiego"

Źródło:
PAP

Elon Musk pozwał OpenAI, w tym także prezesa spółki Sama Altmana. Najbogatszy człowiek na świecie zarzuca firmie zajmującej się rozwojem sztucznej inteligencji złamanie wcześniej obietnic.

Elon Musk pozywa OpenAI i Sama Altmana

Elon Musk pozywa OpenAI i Sama Altmana

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Na najbliższym posiedzeniu 5 marca rząd ma zająć się nowym projektem wakacji kredytowych - wynika z zapowiedzi opublikowanych na stronie kancelarii premiera. W ubiegłym tygodniu Rada Ministrów nie przyjęła projektu w tej sprawie.

Rząd podejmie decyzję w sprawie wakacji kredytowych. Jest data

Rząd podejmie decyzję w sprawie wakacji kredytowych. Jest data

Źródło:
PAP

PKO Bank Polski, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, Velo Bank oraz Bank BPS - to banki, które zaplanowały prace serwisowe w najbliższych dniach. W związku z tym klienci muszą przygotować się na utrudnienia. Część osób będzie miała problemy z dostępem do bankowości internetowej i aplikacji mobilnej. Oryginalny komunikat do klientów skierował ING Bank Śląski.

"Daaj mi tę noc, tęę jedną noc". Duży bank wysłał wiadomość do klientów

"Daaj mi tę noc, tęę jedną noc". Duży bank wysłał wiadomość do klientów

Źródło:
tvn24.pl

Dofinansowanie do pomp ciepła ma być przyznawane jedynie dla urządzeń z listy zielonych urządzeń i materiałów - wynika z uchwały Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w sprawie zmian w programie Czyste Powietrze.

Kłopoty z produktami z Azji. Ważna zmiana w popularnym programie

Kłopoty z produktami z Azji. Ważna zmiana w popularnym programie

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 w lutym była najchętniej oglądanym kanałem w kraju, osiągając 6,96 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN oraz portal tvn24.pl. TVN24 była również najbardziej opiniotwórczym medium w styczniu według rankingu Instytutu Monitorowania Mediów.

Doskonałe wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Doskonałe wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Źródło:
tvn24.pl

Koniec tymczasowych kontroli na granicy ze Słowacją. Taką decyzję podjął minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński - przekazał resort w piątkowym komunikacie. Kontrole będą trwały w sobotę do północy.

Zmiany na granicy z sąsiadem. Od niedzieli

Zmiany na granicy z sąsiadem. Od niedzieli

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Linia lotnicza Ryanair poinformowała w piątek, że w najbliższych tygodniach otrzyma mniej samolotów niż planowano. Irlandzki przewoźnik zapowiedział, że w związku z tym będzie musiał zredukować siatkę połączeń w okresie od lipca do września 2024 roku - czytamy w komunikacie. Zapewniono, że zmiany w rozkładzie lotów będą "niewielkie".

Popularny przewoźnik o cięciach w rozkładzie. "Jesteśmy bardzo rozczarowani"

Popularny przewoźnik o cięciach w rozkładzie. "Jesteśmy bardzo rozczarowani"

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 marca Artur Dziambor zajmuje stanowisko dyrektora departamentu marketingu i komunikacji oraz rzecznika prasowego Portu Gdańsk - poinformowali redakcję biznesową tvn24.pl przedstawiciele portu. W poprzedniej kadencji Dziambor był posłem Konfederacji, w wyborach parlamentarnych w 2023 roku startował z list Trzeciej Drogi.

Artur Dziambor ma nową pracę

Artur Dziambor ma nową pracę

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Przemysłu rozpoczyna działalność. W piątek weszło w życie rozporządzenie w sprawie utworzenia nowego resortu. Szefową ministerstwa, które swoją siedzibę ma w Katowicach, jest Marzena Czarnecka. - Transformacja energetyczna będzie przebiegać od węgla do atomu, dlatego lokalizacja ministerstwa na Śląsku jest najlepsza - podkreśliła minister.

Nowe ministerstwo. Dziś rozpoczyna działalność

Nowe ministerstwo. Dziś rozpoczyna działalność

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W czwartek w Lotto padła jedna szóstka. Główna wygrana wynosi ponad 2,6 miliona złotych. Wiemy, w którym mieście wysłano szczęśliwy kupon. Oto wyniki Lotto oraz Lotto Plus z dnia 29 lutego 2024 roku.

Szóstka w Lotto. Wiemy, gdzie padła

Szóstka w Lotto. Wiemy, gdzie padła

Źródło:
tvn24.pl

Powraca pomysł wprowadzenia krótszego tygodnia pracy w Polsce. Lewica zapowiada złożenie projektu ustawy w tej sprawie. Rozwiązanie budzi emocje - pracownicy są pełni nadziei, a pracodawcy pełni wątpliwości. Ci pierwsi liczą wolne dni, drudzy kalkulują koszty. Do sprawy odniosło się również Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Materiał z magazynu "Polska i Świat", przygotowany przez Macieja Zalewskiego.

Krótszy tydzień pracy w Polsce? "Moglibyśmy upiec dwie pieczenie na jednym ogniu"

Krótszy tydzień pracy w Polsce? "Moglibyśmy upiec dwie pieczenie na jednym ogniu"

Źródło:
TVN24

Ponad 50 firm w 14 miastach przyjmie studentów i absolwentów do 30. roku życia na blisko 120 staży z wynagrodzeniem od 4500 złotych do 7500 złotych za miesiąc. Aplikacje można składać od 1 marca. O Programie Kariera poinformował organizator – Polska Rada Biznesu.

Nawet 7500 złotych za staż. "Czasy kserowania czy parzenia kawy dawno minęły"

Nawet 7500 złotych za staż. "Czasy kserowania czy parzenia kawy dawno minęły"

Źródło:
PAP

Od piątku 1 marca stanowisko prezesa operatora przesyłowego energii elektrycznej Polskich Sieci Elektroenergetycznych zajmuje Grzegorz Onichimowski - wynika z informacji opublikowanej na stronie spółki.

Zmiany w energetyce. Nowy prezes państwowej spółki

Zmiany w energetyce. Nowy prezes państwowej spółki

Źródło:
PAP

Poprawka do ustawy o zwiększeniu limitu kapitałowego południowokoreańskiego banku eksportowo-importowego (Eximbank), mająca na celu wsparcie kontraktów eksportowych, w tym sprzedaży broni do Polski, została w czwartek przyjęta przez Zgromadzenie Narodowe Korei Południowej – poinformowała agencja Reutera.

Polska na wielkich zakupach w Korei. Decyzja parlamentu

Polska na wielkich zakupach w Korei. Decyzja parlamentu

Źródło:
PAP

Komisja Europejska (KE) podjęła dwie decyzje w sprawie odblokowania unijnych środków dla Polski. Chodzi o Krajowy Plan Odbudowy (KPO) i fundusze spójności. Do Polski ma trafić łącznie około 600 miliardów złotych.

Potężne pieniądze dla Polski. Jest decyzja

Potężne pieniądze dla Polski. Jest decyzja

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Mamy dobrą wiadomość dla nas wszystkich. To już jest taka kropka postawiona nad i. Jest formalna zgoda z Komisji Europejskiej. Zarówno akceptacja formalna pierwszego wniosku o wypłatę pierwszych pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy, jak i akceptacja formalna warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych - powiedziała w czwartek Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej. Jak dodała, odblokowano w sumie 600 miliardów złotych, "15 tysięcy złotych na każdego mieszkańca Polski".

"15 tysięcy złotych na każdego mieszkańca Polski". Ministra tłumaczy

"15 tysięcy złotych na każdego mieszkańca Polski". Ministra tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Znamy najnowszą listę najbogatszych Polaków. W tegorocznym rankingu jest kilka zaskoczeń - napisał "Forbes". Miesięcznik zaznaczył, że jesteśmy coraz bliżej chwili, gdy całą listę stu najbogatszych Polaków wypełnią wyłącznie miliarderzy. Pozycję lidera w najnowszym zestawieniu utrzymał Michał Sołowow.

Lista najbogatszych Polaków. Imponujący awans do czołówki

Lista najbogatszych Polaków. Imponujący awans do czołówki

Źródło:
"Forbes", tvn24.pl