Znane platformy z zarzutami naruszania zbiorowych interesów konsumentów

Źródło:
PAP
Wypowiedź prezesa UOKiK Tomasza Chróstnego o zarzutach dotyczących składu odzieży Lavard i Lord
Wypowiedź prezesa UOKiK Tomasza Chróstnego o zarzutach dotyczących składu odzieży Lavard i LordUOKiK
wideo 2/7
Wypowiedź prezesa UOKiK Tomasza Chróstnego o zarzutach dotyczących składu odzieży Lavard i LordUOKiK

Pomimo wezwania przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów trzech przedsiębiorców nie wprowadziło zmian w komunikowaniu informacji konsumentom ani nie wyraziło zamiaru ich wdrożenia – przekazał UOKiK w komunikacie. Zalando, Booking i Travelist otrzymały zarzuty naruszania zbiorowych interesów konsumentów, za co grozi kara do 10 procent obrotu. Zalando i Travelist odpowiedziały na nasze pytania.

Jak przypomniał UOKiK w komunikacie, od 1 stycznia br. przepisy wynikające z unijnej dyrektywy Omnibus nakładają na działających w internecie przedsiębiorców nowe obowiązki informacyjne, np. podawanie numeru telefonu, informowanie, czy i jak weryfikują udostępniane opinie, a w przypadku platform handlowych – wskazywanie, czy dana oferta pochodzi od przedsiębiorcy, czy od osoby fizycznej niebędącej przedsiębiorcą.

Konsumenci mogli być pozbawieni dostępu do ważnych informacji

Urząd poinformował, że przeprowadzony został monitoring platform internetowych, sprawdzający poprawność praktyk związanych z rozszerzonymi obowiązkami informacyjnymi. W 19 przypadkach stwierdzono występowanie naruszeń i wezwano przedsiębiorców do przedstawienia wyjaśnień oraz zmiany kwestionowanych praktyk. Pomimo wezwania przez Prezesa UOKiK trzech przedsiębiorców: Zalando, Booking i Travelist nie wprowadziło zmian w komunikowaniu informacji konsumentom ani nie wyraziło zamiaru ich wdrożenia – przekazano. "Prezes Urzędu Tomasz Chróstny postawił spółkom Zalando, Booking i Travelist zarzuty naruszania zbiorowych interesów konsumentów, za co grozi kara do 10 proc. obrotu" – wskazano. Zaznaczono, iż klienci tych platform mogli nie być wyraźnie informowani, czy prezentowana oferta pochodzi od przedsiębiorcy, czy osoby fizycznej niebędącej przedsiębiorcą, oraz jaki jest podział obowiązków między platformą a sprzedającymi lub usługodawcami, co mogło utrudniać konsumentom podjęcie działań np. w przypadku reklamacji. "Konsumenci mogli być pozbawieni dostępu do ważnych informacji, a w rezultacie możliwości świadomego zawierania transakcji na jasnych i przejrzystych zasadach" – stwierdzono.

Deklaracja wprowadzanie modyfikacji

Cytowany w komunikacie Urzędu prezes Tomasz Chróstny podkreślił, że prawidłowo realizowany obowiązek informacyjny to większa ochrona konsumentów korzystających z e-commerce. Wskazał, iż konsumenci powinni mieć łatwy dostęp do informacji o tym, czy podmioty, z którymi zawierają umowę, są przedsiębiorcami, czy osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej. "Od tego zależą choćby przysługujące im prawa. Jeśli nie zawierają umowy z przedsiębiorcą – nie są chronieni prawem konsumenckim i nie dotyczą ich wynikające z niego przywileje. Przykładowo, nie będą mieć zapewnionej ustawowej możliwości odstąpienia od umowy zawartej na odległość" – przekazał Chróstny. Jak dodano, większość przedsiębiorców po interwencji Prezesa UOKiK zmieniło swoje działania lub deklaruje wprowadzenie modyfikacji. Wskazano wśród nich: Glovo, Uber Eats, Pyszne.pl, Wolt, Bolt Food, Aliexpress, Wakacje.pl, FREE NOW, Uber, Bolt, Facebook, Morele.net, Empik, Triverna.pl, Amazon czy Allegro.

Komentarze firm

Aleksandra Adrian, rzecznika prasowa Zalando w odpowiedzi na pytania TVN24 Biznes przekazała, że w związku z zastrzeżeniami przedstawionymi przez UOKiK, "chcielibyśmy podkreślić nasze zaangażowanie w budowanie transparentności i zaufania konsumentów".

"Potwierdzamy, że otrzymaliśmy od UOKiK wezwanie do wprowadzenia zmian w naszych praktykach, dotyczące m.in. jasnego wskazania, czy sprzedawca na Zalando działa jako przedsiębiorstwo czy osoba prywatna. Aktualnie jesteśmy w trakcie uzgadniania z UOKiK naszej propozycji wprowadzenia zmian i wkrótce rozpoczniemy proces ich wdrażania" - podkreśliła.

Dodała, że "na Zalando sprzedają wyłącznie przedsiębiorcy. Aby zapewnić pełną transparentność podejmujemy kroki, dzięki którym informacja ta stanie się jeszcze bardziej jasna dla naszych klientów".

Agata Szulc, prezes zarządu Travelist, również odniosła się do komunikatu UOKiK. W odpowiedzi na pytania TVN24 Biznes podkreśliła, że "wszystkie sygnały ze strony UOKiK traktujemy ze szczególną starannością, aby jak najlepiej dostosować się do obowiązujących wymogów".

"Jesteśmy w stałym kontakcie z przedstawicielami Urzędu, od kilku miesięcy konsekwentnie dbając o wdrażanie stosownych zmian. Do dziś w obrębie strony internetowej nasz zespół wprowadził szereg modyfikacji, będących odpowiedzią na wytyczne unijnej dyrektywy Omnibus i przekazane stanowisko UOKiK. Od początku roku wprowadziliśmy między innymi informację na temat parametrów decydujących o kolejności przedstawionych na stronie ofert, czy tę dotyczącą sposobu weryfikacji opinii gości o obiektach. Upewniliśmy się także, że numer telefonu kontaktowego do naszego Biura Obsługi Klienta jest dobrze widoczny na stronie" - wymieniła.

Przekazała, że "ostatnie zmiany, dotyczące rozszerzonych obowiązków informacyjnych, zostały wdrożone przez nas w sierpniu bieżącego roku".

"Wówczas na stronie każdej oferty oraz w koszyku tj. na ostatnim etapie przed dokonaniem płatności, umieszczona została nowa sekcja. To w niej prezentowany jest zarówno przedsiębiorca oferujący konkretną usługę pobytu, jak i podział obowiązków pomiędzy Travelist.pl a przedsiębiorcą. Stosowne zapisy wprowadzone zostały także w Regulaminie, który możliwy jest teraz dodatkowo do pobrania w formie pliku PDF. Wyżej wymienione zmiany zostały wdrożone w terminie do 25 sierpnia 2023 roku" - zwróciła uwagę.

Zaznaczyła, że mając na uwadze powyższe, "informację, która obiegła media, przyjęliśmy z zaskoczeniem". "Pragniemy jednocześnie podkreślić, że będziemy kontynuować współpracę z UOKiK, która pozwoli jak najlepiej zabezpieczyć interesy naszych klientów, w tym prawidłowo realizować obowiązek informacyjny w przestrzeni e-commerce – zgodny z dyrektywą Omnibus i zrozumiały dla konsumenta" - stwierdziła w korespondencji z TVN24 Biznes.

Próbowaliśmy również skontaktować się z platformą Booking. Do czasu publikacji artykułu nie otrzymaliśmy odpowiedzi na nasze pytania.

Czytaj też: UOKiK: podejrzewamy, że przedsiębiorcy mogą uczestniczyć w porozumieniu

Autorka/Autor:jr/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Praskie lotnisko imienia Vaclava Havla ma problemy z odprawą bagażu. Część pasażerów odlatuje bez swoich walizek, które są dosyłane następnymi lotami, inni po przylocie czekają na bagaż nawet kilka godzin. Władze lotniska zaapelowały do podróżnych, by ważne leki zabierali ze sobą na pokład samolotu.

Pasażerowie odlatują bez walizek. Potężne utrudnienia na lotnisku

Pasażerowie odlatują bez walizek. Potężne utrudnienia na lotnisku

Źródło:
PAP

Ceny mieszkań w Polsce wzrosły nominalnie o 13 procent w ciągu ostatnich 12 miesięcy - wynika z raportu Knight Frank. Jest to trzeci wynik wśród 56 rynków mieszkaniowych na świecie analizowanych przez wspomnianą firmę.

Prześwietlili ceny mieszkań w ponad 50 krajach. Polska na podium

Prześwietlili ceny mieszkań w ponad 50 krajach. Polska na podium

Źródło:
PAP

Stwierdzono wysoki poziomów migracji ołowiu i kadmu z obrzeża partii kubków. Ostrzeżenie o wycofanym produkcie wydał Główny Inspektorat Sanitarny (GIS). W opinii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH - Państwowego Instytutu Badawczego taka ilość stwarza zagrożenie dla zdrowia.

Produkt wycofany z obrotu. "Zagrożenie dla zdrowia"

Produkt wycofany z obrotu. "Zagrożenie dla zdrowia"

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 360 milionów złotych. W Polsce odnotowano jedną wysoką wygraną o wartości ponad 3,2 miliona złotych. Oto liczby, jakie wylosowano 2 lipca.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot. Duża wygrana w Polsce

Rośnie kumulacja w Eurojackpot. Duża wygrana w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Alior Bank niesłusznie pobierał od niektórych klientów dodatkowe opłaty. Sygnał o nieprawidłowościach otrzymaliśmy na Kontakt 24. Bank potwierdził tę informację i podkreślił, że pracuje nad zwrotem pieniędzy.

Bank niesłusznie pobierał opłaty od klientów. "Błąd systemu"

Bank niesłusznie pobierał opłaty od klientów. "Błąd systemu"

Źródło:
tvn24.pl

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko AzaGroup – właścicielowi sklepów internetowych Renee.pl i Born2Be.pl. Wątpliwości dotyczą prezentowania promocji w tych sklepach - podał we wtorek UOKiK w komunikacie. Spółka poinformowała, że deklaruje gotowość do wyjaśnienia wszelkich wątpliwości.

Właściciel sklepów internetowych pod lupą UOKiK

Właściciel sklepów internetowych pod lupą UOKiK

Źródło:
PAP

Do końca czerwca można było składać wnioski o 800 plus za cały okres rozliczeniowy, który rozpoczął się w czerwcu. Wnioski złożone w lipcu dadzą prawo do świadczenia, ale tylko od tego miesiąca.

Minął ważny termin dotyczący 800 plus. Co zrobić, jeśli się go przegapiło?

Minął ważny termin dotyczący 800 plus. Co zrobić, jeśli się go przegapiło?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ponad 50 tysięcy aut osobowych zarejestrowano w czerwcu, co oznacza wzrost o 20,7 procent rok do roku - podał Samar w oparciu o dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. W raporcie wskazano, że wzrosła również liczba zarejestrowanych samochodów dostawczych.

Większy ruch w autosalonach. Te marki wybierano najczęściej

Większy ruch w autosalonach. Te marki wybierano najczęściej

Źródło:
PAP

Wkrótce wystarczy jedno piwo lub lampka wina, by sąd mógł zadecydować o konfiskacie pojazdu. Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", z projektu nowelizacji przepisów wynika, że już powyżej 0,5, a nie od 1,5 promila sąd będzie mógł orzec konfiskatę pojazdu. To odpowiedź na rekomendacje prawników, którzy podkreślali, że wartości progowe są niesprawiedliwe i utrudniają dostosowanie kary do specyfiki danej sprawy.

Wystarczy pół promila, by stracić auto. Projekt ostrzejszych kar dla pijanych kierowców

Wystarczy pół promila, by stracić auto. Projekt ostrzejszych kar dla pijanych kierowców

Źródło:
"DGP"

We wtorek Komisja Europejska zatwierdziła zmiany w Krajowym Planie Odbudowy zaproponowane przez polski rząd pod koniec kwietnia. W dokumencie, który trafił do Brukseli wnioskowano między innymi o rezygnację z opłat za rejestrację pojazdów spalinowych w zamian za dopłaty do aut elektrycznych.

Komisja Europejska zatwierdziła zmiany w KPO

Komisja Europejska zatwierdziła zmiany w KPO

Źródło:
PAP

Rosja, Białoruś czy Ukraina to tylko niektóre kraje, w których turyści nie mogą czuć się bezpiecznie. Na liście opublikowanej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych znajdziemy wiele państw zagrożonych konfliktami zbrojnymi, porwaniami, a nawet groźnymi epidemiami. Gdzie nie wybierać się na wakacje w 2024 roku?

Tych krajów nie wybieraj na wakacje. MSZ ostrzega turystów

Tych krajów nie wybieraj na wakacje. MSZ ostrzega turystów

Źródło:
tcn24.pl

Około 3,5 miliona gospodarstw domowych o niższych dochodach będzie mogło skorzystać z bonu energetycznego. Dopłaty do rachunków za prąd i gaz będą za okres od 1 lipca do 31 grudnia. W programie wskazano progi dochodowe.

Bon energetyczny od 1 lipca. Dla kogo i od kiedy wnioski?

Bon energetyczny od 1 lipca. Dla kogo i od kiedy wnioski?

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dziś koszty najmu są niższe niż raty standardowych kredytów bez dopłat - donosi we wtorek "Rzeczpospolita". "Napompowane kilka lat temu stawki najmu już nie galopują. Jednak wcale niskie nie są. Wielu klientów nie stać ani na zakup mieszkań na drogi kredyt, ani na wynajem" - pisze "Rz".

Kupić czy wynająć? Eksperci nie mają wątpliwości co się bardziej opłaca

Kupić czy wynająć? Eksperci nie mają wątpliwości co się bardziej opłaca

Źródło:
PAP

- Zawsze tam, gdzie pojawiał się rozwój technologiczny, słychać było kasandryczne głosy, które wieszczyły zagładę. Do masowego technologicznego bezrobocia jednak nigdy nie doszło - mówi Jacek Mańko z Akademii Leona Koźmińskiego

Sztuczna inteligencja zabierze pracę? "To nie żywioł, decyzja zależy od ludzi"

Sztuczna inteligencja zabierze pracę? "To nie żywioł, decyzja zależy od ludzi"

Źródło:
tvn24.pl

402 terabity na sekundę - to nowy rekord przesyłu danych przez internet, który udało się osiągnąć międzynarodowemu zespołowi naukowców. Badacze pobili swoje wcześniejsze osiągnięcie.

Padł rekord w internetowym transferze

Padł rekord w internetowym transferze

Źródło:
PAP

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad przepisami ograniczającymi spalanie drewna w sektorze energetycznym - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Nowe rozwiązania budzą kontrowersje, szczególnie wśród branży meblarskiej, która uważa, że regulacje są zbyt mało restrykcyjne.

Palenie drewnem zostanie ograniczone. Wkrótce rewolucja w przepisach

Palenie drewnem zostanie ograniczone. Wkrótce rewolucja w przepisach

Źródło:
PAP

Najniższa krajowa wzrosła 1 lipca 2024 roku. Druga w tym roku podwyżka płacy minimalnej to efekt rozporządzenia przyjętego przez rząd w ubiegłym roku. Minimalne wynagrodzenie jest podnoszone dwa razy w roku w przypadku podwyższonej inflacji.

Najniższa krajowa 2024. Podwyżka dla trzech milionów Polaków

Najniższa krajowa 2024. Podwyżka dla trzech milionów Polaków

Źródło:
tvn24.pl

"Jeśli mam być szczery, to nie przyjechałbym tu" - stwierdza bohater reklamy, która w przewrotny sposób zachęca turystów do odwiedzenia Oslo. Dzięki ironicznemu charakterowi spot stał się szybko popularny. Niespełna dwuminutowy klip okazał się świetnym wabikiem - niemal każdy kto go obejrzał, zadeklarował chęć odwiedzenia stolicy Norwegii.

"Czy to w ogóle jest miasto?". Antyreklama wabikiem na turystów

"Czy to w ogóle jest miasto?". Antyreklama wabikiem na turystów

Źródło:
PAP

W drugim kwartale deweloperzy wprowadzili o ponad jedną czwartą mniej mieszkań w porównaniu z początkiem roku - dowiadujemy się z raportu portalu rynekpierwotny.pl. Wskazano, że obecna sytuacja na rynku nieruchomości sprzyja kupującym.

Sytuacja na rynku nieruchomości sprzyja potencjalnym nabywcom

Sytuacja na rynku nieruchomości sprzyja potencjalnym nabywcom

Źródło:
PAP

Rząd Kuby ogłosił zwiększenie kontroli cen oraz walkę z próbami uchylania się od podatków - przekazała agencja Reutera. To próba opanowania wysokiej inflacji oraz deficytu budżetowego w ramach działań określanych przez tamtejsze władze mianem "gospodarki wojennej".

Gospodarka w trybie wojennym. Władze tego kraju chcą "ratować socjalizm"

Gospodarka w trybie wojennym. Władze tego kraju chcą "ratować socjalizm"

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 w czerwcu była ponownie najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju, osiągając 5,47 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN także pozostawiły konkurencję w tyle. Z kolei portal tvn24.pl po raz kolejny jest najczęściej czytanym serwisem internetowym stacji telewizyjnej.

Rewelacyjne wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy Widzom i Czytelnikom!

Rewelacyjne wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy Widzom i Czytelnikom!

Źródło:
tvn24.pl

Za najem mieszkania zapłaciliśmy w maju mniej w dziewięciu z siedemnastu badanych miast w Polsce - wynika z raportu Expandera i Rentier.io. - Sytuacja najemców poprawia się jednak, ponieważ koszty najmu są przeciętnie o 2,7 procent wyższe niż przed rokiem, a średnie wynagrodzenie wzrosło w tym czasie o 11,4 proc. - komentuje Jarosław Sadowski z Expandera. Z perspektywy właścicieli mieszkań na wynajem nie są to dobre wiadomości, gdyż rentowność takiej inwestycji spadła.

Najemcy mieszkań łapią oddech. Właściciele mają mniej powodów do zadowolenia

Najemcy mieszkań łapią oddech. Właściciele mają mniej powodów do zadowolenia

Źródło:
tvn24.pl

Polska nie złożyła w Brukseli zaktualizowanego planu na rzecz energii i klimatu. Nie jest w tym jednak sama. Dwadzieścia dwa inne państwa członkowskie Unii Europejskiej również tego nie zrobiły - przekazała Komisja Europejska. Zaledwie czterem się to udało.

Garstka krajów wypełniła obowiązek. Polska w niechlubnym gronie

Garstka krajów wypełniła obowiązek. Polska w niechlubnym gronie

Źródło:
PAP

Władze w Australii wprowadziły jedne z najsurowszych na świecie przepisów antyvapingowych - donosi CNN. Od poniedziałku kupienie e-papierosa będzie możliwe jedynie w aptece i to po okazaniu farmaceucie recepty lekarskiej.

E-papierosy tylko na receptę. Rząd wprowadza zakaz

E-papierosy tylko na receptę. Rząd wprowadza zakaz

Źródło:
CNN

Wskaźnik PMI dla przemysłu w ubiegłym miesiącu wyniósł 45 punktów, czyli tyle samo co w maju bieżącego roku - przekazał S&P Global. Jak dodali autorzy badania, "polski sektor przemysłowy skurczył się dwudziesty szósty miesiąc z rzędu, co stanowi najdłuższą sekwencję od rozpoczęcia badania w 1998 roku".

Kiepskie perspektywy dla polskiego przemysłu. To 26. miesiąc marazmu

Kiepskie perspektywy dla polskiego przemysłu. To 26. miesiąc marazmu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Jesteśmy w stanie uruchomić program kredytowy z początkiem przyszłego roku - powiedział w rozmowie z portalem Money minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk. Dodał, że resort dysponuje badaniami, według których "respondenci główny problem widzą w braku zdolności kredytowej, a nie w cenie metra kwadratowego mieszkania".

Wciąż brak nowego programu mieszkaniowego. Minister zapowiada, kiedy ma wystartować

Wciąż brak nowego programu mieszkaniowego. Minister zapowiada, kiedy ma wystartować

Źródło:
Money.pl

Od 1 lipca kara za brak ciągłości ubezpieczenia OC wzrośnie do rekordowego poziomu, prawie 9 tysięcy złotych dla właścicieli samochodów osobowych. To druga podwyżka w tym roku związana ze wzrostem pensji minimalnej. Jakie są kary za brak OC w drugiej połowie 2024 roku?

Kary za brak OC znowu wyższe. Rekordowe stawki od 1 lipca

Kary za brak OC znowu wyższe. Rekordowe stawki od 1 lipca

Źródło:
tvn24.pl