UOKiK: Ulotki PKO BP wprowadzały w błąd klientów

TVN 24UOKiK zakwestionował ulotki reklamowe banku PKO BP

UOKiK zakwestionował ulotki reklamowe banku PKO BP. Jak czytamy w komunikacie, "kredytodawca musi rzetelnie informować o kosztach związanych z udzieleniem pożyczki oraz o wysokości kwoty kredytu". Bank już zobowiązał się do zmiany kwestionowanych praktyk.

Postępowanie przeciwko w tej sprawie zostało wszczęte w grudniu 2014.

Jakie wątpliwości?

Wątpliwości Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wzbudziły ulotki reklamowe pożyczki "Mini ratka w mgnieniu oka na wyciągnięcie ręki". Wynikało z nich, że bank zaliczał do kwoty kredytu (tej przeznaczanej na potrzeby kredytobiorcy) również koszty udzielenia pożyczki. Mogło to powodować obniżenie wypłacanej konsumentom sumy.

W efekcie mieliby oni do dyspozycji mniejszą ilość gotówki niż przewidywali decydując się na ofertę. Przykładowo, bank informował o kwocie pożyczki w wysokości 1000 zł, jednak w tej kwocie mieściły się także kredytowane koszty pożyczki (prowizji i ubezpieczenia), czyli klient otrzymałby mniej pieniędzy. Bank zobowiązał się do zmiany kwestionowanych praktyk.

Do usunięcia

Ulotki, do których treści wątpliwości miał UOKiK zostaną usunięte ze wszystkich oddziałów i placówek banku. Ponadto przedsiębiorca musi opublikować sentencję decyzji Prezesa Urzędu na swojej stronie internetowej, gdy stanie się prawomocna. Do 1 października 2015 r. bank musi złożyć UOKiK sprawozdanie o stopniu realizacji zobowiązania.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości