Pełne oskładkowanie umów zlecenia "dotknie ubezpieczonych i zarobią mniej". Opinie o rządowym planie

Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Mam umowę zlecenie. Od początku marca nie nie pracuję. Czy należy mi się jakieś dofinansowanie z tarczy antykryzysowej? Odpowiada ekspert
Mam umowę zlecenie. Od początku marca nie nie pracuję. Czy należy mi się jakieś dofinansowanie z tarczy antykryzysowej? Odpowiada ekspertTVN24
wideo 2/4
Mam umowę zlecenie. Od początku marca nie nie pracuję. Czy należy mi się jakieś dofinansowanie z tarczy antykryzysowej? Odpowiada ekspertTVN24

Pełne oskładkowanie umów zlecenia - to jedno z rozwiązań, które analizuje rząd. - Dla polskich przedsiębiorców najważniejsza jest stabilność przepisów i jasna, prosta w interpretacji sytuacja prawna, a nie wielkość składek - mówi główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich Łukasz Kozłowski.

O tym, że rząd planuje pełne oskładkowanie umów zlecenia napisała "Rzeczpospolita". Zmiany miałyby wejść w życie już od 1 stycznia 2021 roku, a wyższe składki przedsiębiorcy zapłacą od wynagrodzeń osób, które pracują na co najmniej dwóch umowach zlecenia lub łączą pracę na zleceniu z etatem i działalnością gospodarczą. Pełne oskładkowanie umów zlecenia mogłoby oznaczać dodatkowy koszt dla firm w wysokości nawet 2,5 miliarda złotych.

- Żadne decyzje nie zostały jeszcze podjęte - zastrzegł jednak w rozmowie z PAP wiceminister pracy Stanisław Szwed.

Dodał, że na razie prowadzone są rozmowy "z partnerami społecznymi na temat różnych rozwiązań". Zaznaczył też, że dyskusja o zmianie obowiązujących przepisów toczy się od kilku lat, a temat wielokrotnie poruszany był na forum Rady Dialogu Społecznego.

- To, w jakiej formie reforma wejdzie w życie i kiedy, zależy właśnie od dialogu ze związkami zawodowymi i organizacjami zrzeszającymi pracodawców. Nic w tej kwestii nie jest jeszcze przesądzone. (...) Zależy nam na tym, by Polacy otrzymywali jak najwyższe świadczenia emerytalne, pozwalające godnie przeżyć jesień życia - podkreślił wiceminister.

"Od wielu lat zgłaszaliśmy potrzebę"

- Jako OPZZ od wielu lat zgłaszaliśmy potrzebę oskładkowania umów cywilnoprawnych - zarówno zleceń, jak i umów o dzieło - stwierdził w rozmowie z TVN24 Biznes Sebastian Koćwin, wiceprzewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

Dodał, że "pierwszym tego efektem było oskładkowanie umów cywilnoprawnych do poziomu minimalnego wynagrodzenia". - Pod koniec czerwca na posiedzeniu Rady Rynku Pracy mówiłem, że istnieje konieczność oskładkowania tych umów do pełnej wysokości. Dzięki temu zainteresowane osoby będą miały wyższe świadczenia emerytalne, ponadto więcej składek będzie wpływać do systemu ubezpieczeń społecznych - wyjaśnił.

Zwrócił przy tym uwagę, że "w związku z epidemią koronawirusa budżet państwa może mieć problemy, a deficyt Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest coraz bardziej widoczny". - Dlatego tym bardziej oskładkowanie to bardzo dobry krok, zwłaszcza patrząc w przyszłość osób, które miały to oskładkowanie jedynie do poziomu płacy minimalnej - podkreślił. 

Odsetek pracujących na umowach cywilnoprawnych lub zatrudnionych na czas określony w Polsce jest jednym z najwyższych w UEShutterstock

"Zapowiedzi wpisują się w nurt zaostrzania przepisów"

- Obecne zapowiedzi wpisują się w nurt zaostrzania przepisów dotyczących oskładkowania umów cywilnoprawnych. Już poprzednia nowelizacja zwiększyła obciążenia dla osób pracujących na umowach cywilnoprawnych, bo po niej zwolnienie ze składek pojawia się dopiero po osiągnięciu minimalnego wynagrodzenia z pierwszej umowy - zauważyła w rozmowie z TVN24 Biznes Joanna Torbé, ekspert ds. delegowania pracowników, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych przy Business Centre Club.

Dodała, że pełne oskładkowanie umów zlecenia "dotknie ubezpieczonych i zarobią oni mniej, bo część składek jest pokrywana z wynagrodzenia osób, które pracują" oraz "dotknie też przedsiębiorców, którzy prowadzą legalną działalność, a zatrudniają osoby, dla których dana aktywność jest dodatkowym zajęciem".

- Być może deficyt powoduje takie, a nie inne działania ustawodawcy. Ale trzeba też mieć na uwadze, że problem umów cywilnoprawnych powraca co jakiś czas i nie jest to nowa inicjatywa. Jeżeli chcielibyśmy poszukiwać środków finansowania, to organy kontrolne powinny wyłapywać zjawiska związane z nadużywaniem przepisów - podkreśliła Torbé. 

Jej zdaniem "w pierwszej kolejności trzeba by się zwrócić w stronę nadużywania umów o dzieło, które są nieoskładkowane", a później "spojrzeć na czarny rynek zatrudnienia cudzoziemców, gdzie cudzoziemcy są fikcyjnie delegowani z Ukrainy lub stają się 'wspólnikami' spółek, a ich wynagrodzenie jest nieoskładkowane".

- Są to zjawiska o tak dużej skali że myślę, że utrata wpływów do budżetu jest ogromna. Na rynku pracy mają miejsce zjawiska patologiczne, które zaburzają konkurencję i powodują, że legalny biznes jest nieopłacalny - zaznaczyła ekspertka.

"Przyczyni się do bardziej przejrzystego systemu"

- Przepisy dotyczące tego, które umowy mogą być oskładkowane, a które nie, to bardzo grząski grunt prawny. Usunięcie zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych przyczyniłoby się do stworzenia bardziej przejrzystego systemu. Dla polskich przedsiębiorców najważniejsza jest stabilność przepisów i jasna, prosta w interpretacji sytuacja prawna, a nie wielkość składek - powiedział w rozmowie z TVN24 Biznes Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Jego zdaniem pełne oskładkowanie umów zlecenia będzie porządkować rynek pracy. - Firmy, które wykorzystują te nie w pełni oskładkowane umowy zlecenia, są bardziej konkurencyjne cenowo. Z kolei firmy, które w pełni oskładkowują wynagrodzenia swoich pracowników, zapewniając im w przyszłości wyższe świadczenia, na przykład emerytury, często przegrywają na rynku. To kolejny powód, dlaczego od dłuższego czasu byliśmy za tą zmianą. Odbieramy to bardzo pozytywnie, że rząd planuje to wprowadzić - dodał.

Wyjaśnił też, że ta propozycja "to jest coś, co przynosi dodatni wynik dla sektora finansów publicznych". - Wiemy, jaka jest sytuacja budżetu, a to jest najlepsze miejsce, gdzie można szukać dodatkowych pieniędzy - zaznaczył.

Minister finansów o deficycie budżetowym
Minister finansów o deficycie budżetowymTVN24

Nieadekwatne świadczenia

Jak wyjaśnił resort rodziny, pracy i polityki społecznej, co do zasady składki płacone od umów zlecenia są bardzo niskie, czego konsekwencją jest wysokość otrzymywanych przez zleceniobiorców zarówno świadczeń krótkoterminowych (zasiłki chorobowe, macierzyńskie, gdy osoby te podlegają dobrowolnie ubezpieczeniom chorobowym), jak i świadczeń długoterminowych (renta z tytułu niezdolności do pracy, emerytura), która jest nieadekwatna (znacznie niższa) od otrzymywanych przychodów z tytułu wykonywanych umów cywilnoprawnych. Tytuły do ubezpieczenia są kumulowane tylko do osiągnięcia z tytułu umowy zlecenia podstawy wymiaru składek nie niższej niż najniższe wynagrodzenie za pracę.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Autorka/Autor:Krzysztof Krzykowski

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Mięso, mąka, pieczywo, owoce, warzywa - między innymi te produkty mają podrożeć. Analitycy dla redakcji biznesowej tvn24.pl wskazali, czego można spodziewać się w 2025 roku, jeśli chodzi i o ceny artykułów spożywczych i paliw. Wyjaśnili też, co zdarzy się na rynku walut, który również może mieć wpływ na ceny.

Te produkty mają zdrożeć. Przewidywania analityków

Te produkty mają zdrożeć. Przewidywania analityków

Źródło:
tvn24.pl

Cła mają być dla Donalda Trumpa jednym z głównych narzędzi polityki zarówno gospodarczej, jak i zagranicznej. Eksperci ostrzegają jednak, że mogą one doprowadzić do chaosu oraz zachwiania systemu stworzonego przez USA.

"To słaba taktyka, bo Trump przegrał tamtą wojnę"

"To słaba taktyka, bo Trump przegrał tamtą wojnę"

Źródło:
PAP

Nowy ranking wskazał te miasta, gdzie o dobry nastrój najłatwiej. Największy zastrzyk dopaminy, nazywanej hormonem szczęścia, ma dawać wypad do Splitu. Chorwackie miasto wyróżniono za słoneczną pogodę, dobrej jakości powietrze, solidne zaplecze gastronomiczne i wiele miejsc do spacerowania.

Szukasz szczęścia? Te miasta mają dawać go najwięcej

Szukasz szczęścia? Te miasta mają dawać go najwięcej

Źródło:
PAP

Jeśli chodzi o kurs złotego w 2025 roku, to będzie w graniach 4,25-4,40 złotego za euro - uważa strateg rynków finansowych w PKO BP Mirosław Budzicki. Jego zdaniem Narodowy Bank Polski (NBP) w przyszłym roku obniży stopy procentowe o 1 punkt procentowy, choć cięcia mogą być mniejsze.

Co ze stopami procentowymi i złotym? "W przypadku NBP istnieje ryzyko"

Co ze stopami procentowymi i złotym? "W przypadku NBP istnieje ryzyko"

Źródło:
PAP

Operator norweskiej sieci kolejowej Bane Nor podał wstępne wyniki śledztwa po największej od lat awarii. W środę w wyniku komunikacyjnego paraliżu co najmniej 60 tysięcy pasażerów musiało odwołać swoje podróże.

Paraliż w całym kraju. Są pierwsze wyniki śledztwa

Paraliż w całym kraju. Są pierwsze wyniki śledztwa

Źródło:
PAP

- Moglibyśmy na poważnie mówić o wejściu do strefy euro za dekadę - ocenił w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl ekonomista z Akademii WSB Marek Zuber. Jego zdaniem w momencie gdy spełnimy wszystkie kryteria i zbliżymy się do krajów najbogatszych, przyjęcie euro w Polsce będzie opłacalne.

Euro w Polsce? "Wtedy realnie mogą pojawić się możliwości"

Euro w Polsce? "Wtedy realnie mogą pojawić się możliwości"

Źródło:
tvn24.pl

Jeden los w loterii Mega Millions sprzedany w Kalifornii wygrał w piątek pulę szacowaną na 1,22 miliarda dolarów. Według władz loterii jest to piąta co do wielkości nagroda w historii gry - podał portal stacji CNN.

Gigantyczna kumulacja rozbita

Gigantyczna kumulacja rozbita

Źródło:
CNN

Regularne loty pomiędzy Moskwą a stolicą Turkmenistanu - Aszchabadem - mają być zawieszone od poniedziałku na miesiąc - poinformowała Agencja Reutera, powołując się na rosyjskie media. Zawieszenie ma związek z katastrofą samolotu w Kazachstanie.

Zawieszenie lotów między Moskwą a Aszchabadem

Zawieszenie lotów między Moskwą a Aszchabadem

Źródło:
PAP

Celnicy zabezpieczyli kilkadziesiąt tysięcy ton paliwa, transportowanego z Rosji przez Eagle S - przekazała fińska służba celna. Chodzi o tankowiec podejrzewany o uszkodzenie podmorskiego kabla energetycznego EstLink 2 na Zatoce Fińskiej. Operator przesyłowy Fingrid poinformował, że naprawa kabla potrwa do końca lipca 2025 roku, a jej koszty szacowane są dziesiątki milionów euro.

Celnicy przejęli ładunek tankowca Eagle S. Wszczęto śledztwo

Celnicy przejęli ładunek tankowca Eagle S. Wszczęto śledztwo

Źródło:
PAP

W Polsce pracuje ponad 1,17 miliona obcokrajowców. Najliczniejsza grupa to Ukraińcy, ale widać wyraźny wzrost wśród obywateli z takich państw jak Nepal, Filipiny i Kolumbia. W ujęciu rocznym przybyło ich odpowiednio o 46, 60 i 337 procent - wynika z raportu Gi Group.

Przyjechali do Polski za pracą. Zaskakujące kierunki

Przyjechali do Polski za pracą. Zaskakujące kierunki

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższa była wygrana trzeciego stopnia w wysokości ponad 1,2 miliona złotych. Oto liczby, które wylosowano 27 grudnia 2024 roku.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot. Duża wygrana w Polsce

Rośnie kumulacja w Eurojackpot. Duża wygrana w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

W wieku 94 lat zmarł w Tokio Osamu Suzuki, który przez ponad 40 lat był prezesem koncernu Suzuki - podały światowe agencje. Dodały, że Japończyk przez kilka dekad był jedną z najbardziej wpływowych postaci światowej motoryzacji.

Osamu Suzuki nie żyje

Osamu Suzuki nie żyje

Źródło:
PAP

USA nałożyły sankcje na założyciela partii rządzącej w Gruzji Bidzinę Iwaniszwilego za "podważanie euroatlantyckiej przyszłości" kraju na korzyść Rosji. Iwaniszwili uważany jest za osobę sprawującą faktyczną władzę w Gruzji.

Bidzina Iwaniszwili objęty sankcjami. Za działania "na korzyść Federacji Rosyjskiej"

Bidzina Iwaniszwili objęty sankcjami. Za działania "na korzyść Federacji Rosyjskiej"

Źródło:
PAP

Lotnisko Chopina w Warszawie odprawiło od początku roku 21 milionów pasażerów - podano w komunikacie. Oszacowano, że w całym 2024 roku stołeczny port lotniczy obsłuży 21,3 miliona osób.

"To pierwszy raz w 90-letniej historii"

"To pierwszy raz w 90-letniej historii"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Inwestorzy liczą, że dobra passa wzrostów na rynkach przedłuży się na 2025 rok. Eksperci dodają, że amerykańska "giełda odczuwa zbiorową ulgę po przejściu przez wyboisty cykl wyborczy", a "dzień inauguracji (Donalda) Trumpa to będzie potencjalny punkt zwrotny".

"To będzie potencjalny punkt zwrotny"

"To będzie potencjalny punkt zwrotny"

Źródło:
PAP

Zgodnie z prawem mamy 14 dni na zwrot towaru zakupionego przez internet "z paroma jednak wyjątkami" - wyjaśnił na antenie TVN24 BiS Bartosz Klimczuk z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Wskazał, że zwrotu nietrafionego prezentu nie dokonamy między innymi w przypadku żywności czy odzieży szytej na miarę.

Nietrafiony prezent? Można zwrócić, ale "z paroma wyjątkami"

Nietrafiony prezent? Można zwrócić, ale "z paroma wyjątkami"

Źródło:
tvn24.pl

W piątek weszła w życie nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE). Wprowadza ona korzystne dla prosumentów zmiany, których celem jest zwiększenie opłacalności inwestycji w mikroinstalacje odnawialnych źródeł energii - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Według szefowej resortu Pauliny Hennig-Kloski regulacja będzie miała wpływ na ponad 400 tysięcy gospodarstw domowych.

Zmiany dla 400 tysięcy gospodarstw

Zmiany dla 400 tysięcy gospodarstw

Źródło:
PAP

Zamrożenie rachunków firmowych stanowi de facto wyrok śmierci dla każdej działalności gospodarczej. Utrudnia dostęp do środków, wstrzymuje realizację zobowiązań i rujnuje wizerunek w oczach klientów - napisał w oświadczeniu zarząd spółki Cinkciarz.pl. Zapowiedział złożenie zażalenia na decyzję prokuratury o blokadzie kont.

"Wyrok śmierci dla każdej działalności gospodarczej". Cinkciarz reaguje

"Wyrok śmierci dla każdej działalności gospodarczej". Cinkciarz reaguje

Źródło:
tvn24.pl

Zamiast obiecanych sześciu dni kontrola podatkowa w najmniejszych firmach trwa czternaście. Głównym problemem jest omijanie wszelkich limitów tak zwanymi czynnościami sprawdzającymi - informuje w piątkowym wydaniu "Rzeczpospolita".

Fiasko podatkowej obietnicy

Fiasko podatkowej obietnicy

Źródło:
PAP

Daniel Obajtek z pieniędzy Orlenu miał opłacać ochronę swoich prywatnych nieruchomości - wynika z ustaleń warszawskiej prokuratury regionalnej w sprawie nadużyć w koncernie. "Gazeta Wyborcza" w piątkowym wydaniu informuje, że poznała treść wniosku o uchylenie europosłowi immunitetu.

Obajtek i nieruchomości pod ochroną

Obajtek i nieruchomości pod ochroną

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W losowaniu Eurojackpot w Wigilię nie padła główna wygrana, a kumulacja wzrosła do 150 milionów złotych. W Polsce odnotowano jednak dwie wygrane drugiego stopnia - po niemal 1,5 miliona złotych. Totalizator Sportowy podał w piątek, gdzie zostały wysłane kupony.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce. Podano, gdzie padły

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce. Podano, gdzie padły

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przestępcy wysyłają wiadomości e-mail oraz SMS, w których podszywają się pod nas i nakłaniają do podania danych wrażliwych - ostrzega Santander Bank Polska.

Duży bank ostrzega przed oszustami. Komunikat

Duży bank ostrzega przed oszustami. Komunikat

Źródło:
tvn24.pl

Kumulacja prac związanych z przygotowaniami do księgowego i podatkowego zamknięcia roku, a także konieczność dostosowania się do nowych przepisów sprawia, że końcówka roku dla wielu podatników będzie intensywnym okresem - przekazała doradczyni dodatkowa z kancelarii MDDP Anna Zielony. Sprawdź, jakie zmiany podatkowe wejdą w życie w 2025 roku.

Rewolucja w podatkach. Oto najważniejsze zmiany

Rewolucja w podatkach. Oto najważniejsze zmiany

Źródło:
PAP, gov.pl