Tauron otrzymał 240 milionów złotych z tytułu roszczeń będących konsekwencją nienależytego wykonania przez Rafako kontraktu na budowę bloku 910 MW w Jaworznie - przekazała spółka w komunikacie. Ugoda weszła w życie po spełnieniu ostatniego z warunków zawieszających. - Na koncie Taurona zaksięgowana została cała kwota żądania uzgodniona podczas mediacji - zaznaczono. Oznacza to wejście w życie ugody przewidującej rozliczenie i rozwiązanie kontraktu.
Prezes Tauron Wytwarzanie Trajan Szuladziński odniósł się podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EKG) do komunikatu giełdowego Rafako. Rafako poinformowało bowiem we wtorek, że 24 kwietnia 2023 r. doszło do podpisania przez emitenta, spółkę zależną, PKO BP, PZU, mBank, a w dniu 25 kwietnia 2023 r. także przez Bank Gospodarstwa Krajowego oraz PKO BP, PZU, mBank i BGK, którzy wystawili gwarancje należytego wykonania kontraktu, porozumienia "w przedmiocie wzajemnych rozliczeń Emitenta, spółki zależnej i gwarantów, a także akceptacji ugody przez gwarantów, z dnia 31 marca 2023 r. - Jeśli chodzi o Rafako to ostatni warunek finalizuje się. Dostaję smsy potwierdzające kolejne wpłaty od gwarantów. To jest ostatni element finalizacji tej ugody. Zakładam, że zostanie sfinalizowana dzisiaj, bo to jest ten termin do końca - poinformował Szuladziński.
Tauron i Rafako - ugoda
Tauron otrzymał 240 milionów złotych z tytułu roszczeń będących konsekwencją nienależytego wykonania przez Rafako kontraktu na budowę bloku 910 MW w Jaworznie - podała spółka we wtorkowym komunikacie.
31 marca 2023 r. Tauron podpisał ugodę z Rafako wieńczącą spór dotyczący bloku energetycznego 910 MW w Jaworznie – przekazał w piątek energetyczny koncern. Ugoda, będąca wynikiem mediacji prowadzonych przed sądem polubownym przy Prokuratorii Generalnej RP, sankcjonuje rozliczenie i rozwiązanie kontraktu. Rafako było wykonawcą wartego ponad 6 mld zł nowego bloku energetycznego Taurona o mocy 910 megawatów w Jaworznie. Spółki od wielu miesięcy spierały się w związku z problemami w działaniu bloku. W mediacjach przy udziale Prokuratorii Generalnej w lutym br. strony informowały o zawarciu wstępnego porozumienia, w ostatnich tygodniach przesuwały termin podpisania ugody.
"Mediacje prowadzone przed Sądem Polubownym Prokuratorii Generalnej RP były już prowadzone między stronami w przeszłości, każdorazowo strony wypracowywały kompromis i podpisywały ugody. Ugodowa formuła zamknięcia toczącego się sporu przynosi racjonalne korzyści wszystkim stornom właśnie zakończonego sporu" – przekazał w komunikacie Paweł Szczeszek, prezes Grupy TAURON.
Usunięcie wszystkich zidentyfikowanych problemów bloku będzie rozłożone w czasie, ale już dzisiaj widoczne są pozytywne efekty zawartej ugody. TAURON Wytwarzanie nawiązał bezpośrednią współpracę z dotychczasowymi podwykonawcami głównego wykonawcy, co nie było możliwe przed zawarciem ugody. Trwa opracowanie planów docelowych rozwiązań projektowych i technicznych, a kwota 240 mln, jaką spółka otrzymała dzięki ugodzie, zapewnia możliwości ich wdrożenia. Pozytywne zakończenie tych prac jest kluczowe dla przyszłej eksploatacji jednostki w najkorzystniejszej konfiguracji i z maksymalną efektywnością.
"Wiemy, co musimy poprawić i konsekwentnie realizujemy swój plan. Naszym celem jest utrzymanie wysokiej dyspozycyjności jednostki, co bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo krajowego systemu elektroenergetycznego, przy równoczesnym wyeliminowaniu ograniczeń technicznych oraz poprawa ekonomiki pracy jednostki" – zaznaczył Trajan Szuladziński, prezes zarządu TAURON Wytwarzanie.
Tauron zaznaczył, że pomimo konieczności rozwiązania szeregu problemów technicznych, od momentu przejęcia przez Tauron Wytwarzanie odpowiedzialności za eksploatację bloku 910 MW, jego praca cechuje się znacznie wyższą przewidywalnością, dyspozycyjność jednostki w I kwartale 2023 r. przekroczyła 95 proc., a w marcu, bezpośrednio przed rozpoczęciem pierwszego planowego postoju remontowego, wyniosła 100 proc.
Blok w Jaworznie uruchomiono z opóźnieniem w listopadzie 2020 r. W czerwcu 2021 r. został wyłączony z powodu usterek. Ponownie jednostkę uruchomiono – również z opóźnieniem wobec pierwotnych planów – w końcu kwietnia 2022 r. Potem blok był czasowo wyłączany jeszcze dwukrotnie. Według Rafako powodem awarii była nieodpowiednia jakość węgla dostarczanego przez Tauron. Według Taurona - przyczynami są liczne wady i usterki bloku. Spółki ostatecznie doszły do ugody.
Źródło: PAP/ Tauron
Źródło zdjęcia głównego: tauron.pl