Z kraju

Dodatkowe pieniądze dla emerytów i rencistów. Najnowsze dane

Z kraju

[object Object]
Wiceminister Szwed o trzynastych emeryturachtvn24
wideo 2/4

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił 1,3 miliona tak zwanych trzynastych rent i emerytur - poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO Wypłata świadczeń ruszyła w środę, 1 kwietnia. Dotychczas ZUS wypłacił 1,3 miliona tych świadczeń o łącznej wartości 1,57 miliarda złotych. W sumie "trzynastkę" otrzyma około 9,8 miliona osób, wypłaty są realizowane na bieżąco. Aby otrzymać to świadczenie, nie trzeba nic robić, gdyż zostanie ono wypłacone wszystkim uprawnionym automatycznie, bez konieczności składania wniosku. Emeryci i renciści, którzy nie mają konta w banku, świadczenie otrzymają pocztą. Ministerstwo zapewniło, że osoby, którym emeryturę przekazuje listonosz, mogą czuć się bezpieczne. Jak wskazano, Poczta Polska przygotuje bezpieczne koperty, które doręczy pod wskazany adres przy zastosowaniu odpowiednich zasad bezpieczeństwa.

Trzynasta emerytura

Tak zwana trzynastka przysługuje osobom, które 31 marca były uprawnione między innymi do emerytury, renty (z tytułu niezdolności do pracy, szkoleniowej, socjalnej, rodzinnej), rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego (świadczenia dla osób, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci), nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego.

Kwota świadczenia to dla każdego 1200 złotych brutto. Z tego w większości przypadków trzeba potrącić zaliczkę na podatek dochodowy i składkę zdrowotną. Najczęściej "na rękę" wypłacane jest 981 złotych. Do renty rodzinnej, którą pobiera kilka osób, przysługuje jedna trzynastka. ZUS podzieli ją w równych częściach na każdą uprawnioną osobę. Na przykład jeśli jedną rentę rodzinną pobierają dwie osoby, to każda otrzyma po 600 złotych brutto. ZUS wypłaci tak zwane trzynastki razem ze świadczeniem przysługującym za kwiecień, w standardowym terminie płatności emerytury czy renty. Terminów płatności w ZUS jest kilka: 1., 5., 6., 10., 15., 20. i 25. dzień miesiąca. O pieniądze z kwietniowego dodatku nie muszą się martwić osoby z długami. Trzynastki nie podlegają zajęciom komorniczym, nawet jeśli trafią na konto bankowe. Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne będzie mieć specjalny opis, dzięki czemu będzie je łatwo rozpoznać w przelewach i nie zostanie zajęte przez komornika.

Autor: mb/ToL / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości