Zmiany w popularnej polskiej sieci sklepów. Wkracza nowy właściciel

Z kraju


Polski biznesmen Tomasz Żarnecki przejmuje kontrolę nad Alma Market. Jak podała spółka w komunikacie, zaangażowanie inwestora zwiększyło się do poziomu 49,72 proc. kapitału zakładowego, co daje 40,86 proc. całkowitej liczby głosów na walnym zgromadzeniu spółki. Notowania Almy na giełdzie wystrzeliły.

"Zwiększenie mojego udziału w kapitale zakładowym oraz ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Spółki nastąpiło w wyniku objęcia i opłacenia 5,000,000 akcji, zwykłych, na okaziciela, serii H" - napisał w zawiadomieniu wysłanym do Komisji Nadzoru Finansowego Tomasz Żarnecki.

Tym samym inwestor podwyższył kapitał zakładowy Alma Market w restrukturyzacji z kwoty 5 560 990 zł do 11 060 990 zł.

Tomasz Żarnecki posiada więc 5 500 000 akcji spółki, które stanowią 49,72 proc. kapitału zakładowego, odpowiadających 40,86 proc. całkowitej liczby głosów na walnym zgromadzeniu.

W najbliższym czasie możliwe są jednak dalsze decyzje.

"W okresie 12 miesięcy od niniejszego zawiadomienia nie wykluczam zarówno dalszego zwiększenia, jak i zmniejszenia udziały w ogólnej liczbie głosów Spółki" - czytamy w zawiadomieniu.

Jednocześnie Żarnecki poinformował, że wcześniej nie posiadał żadnych akcji Alma Market.

W piątek ok. godz. 14:55 notowania akcji Alma Market rosły o 30,37 proc. w porównaniu do poprzedniej sesji. Za jedną akcję Spółki trzeba było zapłacić 1,77 zł.

Przypomnijmy, że na początku stycznia akcjonariusze Alma Market zdecydowali o emisji nie więcej niż 5,5 mln akcji serii H do Tomasza Żarneckiego za 1 zł sztuka.

Postępowanie sanacyjne

Alma działa na razie bez rady nadzorczej, dlatego przed Tomaszem Żarneckim sporo decyzji do podjęcia, które miałyby poprawić sytuację Almy.

W połowie grudnia ub.r. Sąd Rejonowy w Krakowie postanowił o otwarciu postępowania sanacyjnego Alma Market. Wniosek w tej sprawie w krakowskim sądzie został złożony we wrześniu. Spółka uznała za konieczne podjęcie restrukturyzacji, by poprawić sytuację finansową i uniknąć upadłości. W połowie października Alma złożyła także wniosek o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku. Jednocześnie spółka podtrzymała wówczas złożony wcześniej wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego. Ale pod koniec stycznia 2017 r. zarządca Almy Market złożył w Sądzie Rejonowym w Krakowie wniosek o umorzenie tego postępowania sanacyjnego.

Na początku października Alma poinformowała także o końcu programu lojalnościowego o nazwie Klub Konesera. Natomiast pod koniec października działalność zakończył sklep internetowy Alma24.pl.

Zwolnienia w Almie

We wrześniu Alma Market informowała o planach przeprowadzenia zwolnienia grupowego 1321 pracowników, czyli blisko jednej trzeciej załogi. W listopadzie dodała, że planuje kolejne zwolnienia grupowe do 383 pracowników.

Na początku tego roku Alma zapowiedziała przeprowadzenie kolejnych zwolnień grupowych, które tym razem mają one objąć 425 osób.

Tomasz Żarnecki jest przedsiębiorcą z Nowego Targu, właścicielem m.in. supermarketu E.Leclerc i domu handlowego Gorce.

O KŁOPOTACH ALMY PISALIŚMY RÓWNIEŻ W MAGAZYNIE TVN24

Pracownicy zostali bez wypłat. Alma przeprasza, ale pieniędzy nie ma. Zobacz materiał TVN24 BiS (14.11.2016):

Pracownicy zostali bez wypłat. Alma przeprasza, ale pieniędzy nie ma

Autor: mb/ms / Źródło: tvn24bis.pl