Związek Cyfrowa Polska ostrzega, że zagrożona jest dalsza produkcja telewizorów 8k. Powodem są nowe unijne przepisy zawierające limity zużycia energii dla wyświetlaczy, które - w ocenie organizacji - "są nieadekwatne do sytuacji rynkowej". Branża zwróciła się z prośbą do ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy o interwencję na forum europejskim. Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 marca 2023 roku.
Eksperci Związku Cyfrowa Polska, już wkrótce branża RTV może otrzymać bolesny cios. "Sprawa dotyczy wymogów tak zwanego ekoprojektu dla wyświetlaczy elektronicznych" - wyjaśnił, cytowany w komunikacie, Michał Kanownik, prezes organizacji.
W jego ocenie "prezentowane w rozporządzeniu Komisji Europejskiej limity zużycia energii dla wyświetlaczy elektronicznych o rozdzielczości 8K i MicroLED są nieadekwatne do sytuacji rynkowej". "Producenci telewizorów tego typu nie będą w stanie dostosować się do ustalonych limitów" - podkreślił prezes Cyfrowej Polski.
Nowe limity zużycia energii dla telewizorów
Jak wyjaśniono, unijne wymogi dla wyświetlaczy 8K opierają się na ambitnych założeniach z lat 2014-2017, kiedy ta technologia dopiero powstawała. Tymczasem wyświetlacze 8K weszły na rynek wewnętrzny UE pod koniec 2018 r., a MicroLED - dopiero w 2022 roku. "Unijne wymagania są niedostosowane do faktycznego poziomu rozwoju technologii" - podkreślił Związek Cyfrowa Polska.
Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 marca 2023 roku. To według Związku oznacza, że "wiosną przyszłego roku najnowocześniejsze telewizory 8k znikną ze sklepowych półek". Ale - jak dodano - "trzęsienie ziemi przeżyje również cały rynek telewizorów".
Branża szacuje, że ze sklepów będzie trzeba wycofać dodatkowo nawet 70 proc. modeli 4k oraz 50 proc. HD. Jak wskazano, w odniesieniu do tych rozdzielczości przepisy głównie wpłyną na podstawowe najtańsze modele, które zużywają więcej energii.
Do komunikatu dołączono analizę danych 1281 modeli telewizorów, wprowadzonych na rynek w ramach linii produktowej z 2021 roku, pod kątem spełniania wymagań nowych przepisów. Kolor pomarańczowy oznacza poziom niespełniania wymagań.
Apel do ministra
Eksperci Związku Cyfrowa Polska wystosowali pismo do ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy. "Zwracamy się z prośbą o interwencję Pana Ministra w tej sprawie na forum europejskim w celu przeprowadzenia przez Komisję Europejską rzetelnego przeglądu rynku oraz urealnienia limitów EEI dla wyświetlaczy 8K i MicroLED" - wskazano w liście.
Związek apeluje o odroczenie wejścia w życie nowych regulacje do czasu zakończenia wymaganego przeglądu i rewizji przepisów.
Michał Kanownik przekonuje, że sprawa jest istotna, bo dotyczy dwóch ważnych obszarów. "Pierwszy z nich to rozwój nowoczesnych technologii, będących szansą dla biznesu, ale też dających konsumentom sprzęt o zupełnie nowych możliwościach. Drugi obszar to konkurencyjność polskiej gospodarki w obszarze świata cyfrowego. Dlatego uważamy, że polityczna interwencja jest w tym wypadku niezwykle istotna" - zaznaczył prezes Cyfrowej Polski.
Polska jednym z liderów
W komunikacie wskazano, że w polskiej branży RTV jest zatrudnionych 30 tys. pracowników, a roczna wartość produkcji wynosi 36 mld zł. W naszym kraju znajduje się pięć głównych zakładów produkcyjnych. Jak zaznaczono, jesteśmy jednym z europejskich liderów produkcji nowoczesnych technologii audiowizualnych.
Związek Cyfrowa Polska, to branżowa organizacja pracodawców o charakterze non-profit, zrzeszająca największe firm z branży sektora cyfrowego i nowych technologii – producentów, dystrybutorów i importerów działających na polskim rynku.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock