Kaucje za butelki, nowy obowiązek dla części sklepów. Jest projekt

Autor:
mb/dap
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Jak sortować śmieci?
Jak sortować śmieci?urząd miasta
wideo 2/4
umJak sortować śmieci?

System kaucyjny w Polsce ma ruszyć od początku 2023 roku - wynika z projektu ustawy, który przygotowało Ministerstwo Kultury i Środowiska. System ma objąć opakowania z tworzyw sztucznych po napojach o pojemności do 3 litrów oraz opakowania szklane po napojach o pojemności do 1,5 litra.

Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz ustawy o odpadach. Jak wynika z informacji na stronach Rządowego Centrum Legislacji, przepisy trafiły do konsultacji publicznych i uzgodnień, które mają potrwać 30 dni.

Zgodnie z projektem ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2023 roku.

ZOBACZ PROJEKT USTAWY

System kaucyjny w Polsce - projekt ustawy

Zmiany ustaw o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz o odpadach mają dostosować polskie prawo do wymagań tzw. dyrektywy SUP, czyli dyrektywy w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. Nakazuje ona zapewnienie systemu selektywnego zbierania butelek jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do 3 litrów wraz z ich zakrętkami i wieczkami na poziomie 77 proc. w 2025 roku oraz 90 proc. w 2029 roku.

W projekcie przewidziano powstanie systemu kaucyjnego dla butelek z tworzyw sztucznych do 3 litrów oraz dla butelek szklanych po napojach do 1,5 litra. Opakowania szklane jednorazowego użytku są zbierane w ramach systemów gminnych, dlatego nie zostaną objęte systemem kaucyjnym - zaznaczyli autorzy projektu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Kaucja na butelki

"Przez system kaucyjny należy rozumieć system, w którym przy sprzedaży napojów w opakowaniach pobierana jest opłata, która jest zwracana w momencie zwrotu opakowań lub odpadów opakowaniowych bez konieczności okazania paragonu potwierdzającego wcześniejsze uiszczenie kaucji. Nieodebrana przez konsumentów kaucja zostanie przeznaczona na finansowanie systemu kaucyjnego" - wyjaśniono w ocenie skutków regulacji dołączonej do projektu.

W założeniu systemy kaucyjne będą tworzyć wprowadzający do obrotu napoje w odpowiednich opakowaniach. Będą oni zobowiązani do selektywnego zbierania opakowań, odbierania ich i transportu do producenta lub do zakładu przetwarzania.

Zgodnie z projektem przedsiębiorcy wprowadzający napoje w opakowaniach objętych systemem kaucyjnym będą obowiązani do uzyskania, w ramach systemu kaucyjnego, określonych poziomów selektywnego zbierania opakowań lub odpadów opakowaniowych. "Nieuzyskanie wymaganych poziomów wiązać się będzie z koniecznością uiszczenia przez wprowadzających napoje w opakowaniach opłaty produktowej. Jest to mechanizm, który ma na celu zachęcanie przedsiębiorców do utworzenia systemu kaucyjnego" - dodano.

Projektowane przepisy pozostawiają przedsiębiorcom ustalenie wysokości kaucji. "W projekcie nie została określona minimalna ani maksymalna kwota kaucji. Należy jednak spodziewać się, że kwota kaucji zostanie ustalona przez podmiot reprezentujący na optymalnym poziomie zachęcającym do zwrotu przez konsumentów opakowań bez nadmiernego podniesienia ceny produktu" - wskazano.

Gdzie zwrócimy butelki?

Do odbierania butelek objętych systemem kaucyjnym i zwrotu kaucji mają być zobowiązane wszystkie sklepy o powierzchni powyżej 100 m kw. W ocenie MKiŚ "są to na tyle duże powierzchnie, że pozwolą one na magazynowanie zebranych opakowań bez uciążliwości".

Mniejsze sklepy będą mogły odbierać butelki i zwracać kaucję dobrowolnie. Wszystkie punkty sprzedaży będą za to obowiązane pobierać kaucję.

Autor:mb/dap

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Dziurek / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości