Stanowiska Straży Granicznej do odprawy pasażerów na lotniskach mają być wzmocnione, sprawniej mają także odbywać się procedury związane z przekraczaniem granicy RP - wynika z sobotniego komunikatu Straży Granicznej. Straż informuje, że w piątek na gdańskim lotnisku 32 osoby nie zostały zabrane na pokład samolotu i zamierza wyjaśnić okoliczności tego zdarzenia.
Jak poinformowano w komunikacie, zobowiązał do tego komendanta Głównego Straży Granicznej płk. Marka Łapińskiego, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak.
Granica strefy Schengen
Dłuższe odprawy na lotniskach wynikają z zaostrzenia przepisów dotyczących przekraczania granicy zewnętrznej przez obywateli państw członkowskich UE. Każdy podróżny, który wjeżdża na terytorium strefy Schengen lub je opuszcza, musi być sprawdzany w krajowych i europejskich bazach danych - przypomina SG.
"Obowiązek dokładnego sprawdzenia każdej osoby przedłuża czas odprawy. Dlatego apelujemy do podróżnych, aby pamiętali o odpowiednio wcześniejszym zgłaszaniu się do odprawy granicznej" - czytamy w komunikacie.
Straż informuje, że w piątek na gdańskim lotnisku 32 osoby nie zostały zabrane na pokład samolotu. SG wyjaśnia okoliczności tego zdarzenia.
Do podobnej sytuacji doszło w połowie kwietnia w Bydgoszczy, gdzie 33 pasażerów nie zdążyło na czas przejść kontroli dokumentów przeprowadzanej przez Straż Graniczną i odlecieć samolotem do Londynu Stansted.
Kontrola dokumentów
Zaostrzone przepisy dotyczące przekraczania granicy obowiązują od 7 kwietnia. Reforma kodeksu granicznego Schengen była próbą wyjścia naprzeciw oczekiwaniom niektórych państw członkowskich po serii zamachów terrorystycznych. Wiązała się też z zaangażowaniem obywateli państw członkowskich o korzeniach imigranckich w działalność islamistycznych organizacji terrorystycznych.
Wcześniej mieszkańcy UE, korzystając z prawa do swobodnego przemieszczania się, podlegali tzw. kontroli minimalnej.
Obecnie strefa Schengen obejmuje 26 krajów europejskich (z których 22 należy do UE): Austrię, Belgię, Danię, Estonię, Finlandię, Francję, Grecję, Hiszpanię, Holandię, Litwę, Luksemburg, Łotwę, Maltę, Niemcy, Polskę, Portugalię, Czechy, Słowację, Słowenię, Szwecję, Węgry i Włochy, jak również Islandię, Liechtenstein, Norwegię i Szwajcarię.
Autor: MS / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24