Stopy procentowe wyższe niż przed pandemią. Ekonomista: w styczniu prawdopodobnie znowu pójdą w górę

Autor:
mp/dap
Źródło:
TVN24
Ekonomista Rafał Mundry o podwyżce stóp procentowych
Ekonomista Rafał Mundry o podwyżce stóp procentowychTVN24
wideo 2/7
TVN24Rafał Mundry o podwyżce stóp procentowych

W przyszłości prawdopodobnie pojawi się kolejna podwyżka stóp procentowych i to prawdopodobnie już na początku stycznia, i to o kolejne 50 punktów bazowych - powiedział na antenie TVN24 dr Rafał Mundry. Ekonomista był też pytany o wzrost rat kredytów i oprocentowanie lokat po środowej decyzji Rady Polityki Pieniężnej.

Rafał Mundry mówił w TVN24, że decyzję RPP o podniesieniu stóp procentowych ocenia "jak najbardziej pozytywnie". - To jest coś, czego ekonomiści, analitycy spodziewali się, jest to decyzja jak najbardziej pożądana. Cóż, mamy problem z inflacją, ten problem narasta od kilku miesięcy - mówił.

Stopy procentowe. Ekonomista: będzie kolejna podwyżka

Dodał, że inflacja "zjada nasze oszczędności, zjada naszą siłę nabywczą". Przyznał jednak, że podwyżka stóp procentowych "jest niewielka".

- W przyszłości prawdopodobnie pojawi się kolejna podwyżka stóp procentowych i to prawdopodobnie już na początku stycznia, i to o kolejne 50 punktów bazowych. RPP jest dość ostrożna, to trzeba przyznać, jako jedna z nielicznych zaczęła dość późno w naszym regionie podnosić stopy procentowe, dwa miesiące temu. Inne kraje decydowały się na to szybciej, odważniej. Może dlatego inflacja w Polsce, w naszym regionie, jest jedną z wyższych - ocenił. Wcześniej cykl podwyżek stóp procentowych rozpoczęły m.in. banki centralne Węgier i Czech.

Stopy procentowe a raty kredytów

Rafał Mundry przewidywał też, jak wzrost stóp procentowych przełoży się na raty kredytów. - To trochę zależy od tego, jaką kwotę kredytu hipotecznego wzięliśmy. (...) Zależy to też od tego, na jaki okres, na ile lat mamy kredyt - tłumaczył.

Dodał, że taki "klasyczny" kredyt jest zaciągany na 25-30 lat na kwotę około 300-330 tysięcy złotych.

- Oznacza to, że rata wzrośnie o około 150, 200 złotych. Przy czym to jest efekt oczywiście wczorajszej podwyżki. Stopy procentowe jeszcze niedawno były na rekordowo niskim poziomie. Powinniśmy brać pod uwagę ten poziom stóp, rat kredytowych, które płaciliśmy jeszcze dwa miesiące temu. Tutaj ta podwyżka dla takiego modelowego kredytu wzrośnie o około 300-350 złotych - mówił.

O ile wzrosną raty kredytów? Wyliczenia

Stopy procentowe a lokaty

Ekonomista odniósł się też do sytuacji osób posiadających lokaty. - Banki nie są na razie skłonne do podnoszenia lokat. Widać niektóre próby u niektórych banków, ale nie są one tak szybkie, automatycznie, jak konsumenci by się tego spodziewali - stwierdził.

Przyznał jednocześnie, że można dorzucić "kamyczek do ogródka, jeżeli chodzi o stronę rządową".

- Również obligacje państwowe, które oferuje Skarb Państwa, czyli Ministerstwo Finansów, ich oprocentowanie też nie rośnie – mówił.

- Inflacja w okolicach 8 proc. obecnie powoduje, że obligacje skarbowe - wciąż oprocentowane na 0,5 proc. w skali roku (3-miesięczne - red.) - nie zachęcają do inwestycji – podkreślił.

Rafał Mundry zauważył, że także lokaty nie gwarantują obecnie zachowania wartości oszczędności. - Niestety oprocentowanie średnie lokat terminowych według NBP to niecałe pół procenta, 0,4 proc.. Znacznie więcej wynosi inflacja – mówił.

Stopa referencyjna NBPPAP/Maciej Zieliński

Autor:mp/dap

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/Margy Crane

Pozostałe wiadomości

PKB Polski może wzrosnąć o 0,4 procent w 2023 roku ze względu na osłabiony popyt wewnętrzny, wysoką inflację i restrykcyjną politykę monetarną, zaś w 2024 roku wzrost powinien odbić do 2,6 procent - prognozuje OECD w najnowszym raporcie. Z kolei w 2025 roku organizacja spodziewa się wzrostu na poziomie 2,9 procent.

Nowe prognozy gospodarcze dla Polski

Nowe prognozy gospodarcze dla Polski

Autor:
/dap
Źródło:
PAP

Ustanowienie 24 grudnia, czyli Wigilii, dniem wolnym od pracy jest rozwiązaniem bardzo oczekiwanym przez zatrudnionych w sklepach - stwierdził w komentarzu do przyjętych w środę przez Sejm zmian w zakazie handlu wiceprzewodniczący Krajowej Sekcji Handlu NSZZ "Solidarność" Paweł Skowron. Jak dodał, związkowcom zależało jednak na tym, żeby czas pracy w dodatkowe niedziele handlowe miał skrócony wymiar.

Zmiany w zakazie handlu. Solidarność komentuje

Zmiany w zakazie handlu. Solidarność komentuje

Autor:
/dap
Źródło:
PAP

Na granicy Polski ze Słowacją na początku października przywrócono tymczasowe kontrole. Jak wynika z najnowszego projektu rozporządzenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA), mają one potrwać jeszcze przynajmniej do 2 stycznia 2024 roku.

Kontrole na granicy ze Słowacją. Jest projekt

Kontrole na granicy ze Słowacją. Jest projekt

Autor:
JW/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Po ataku hakerów na ALAB Laboratoria infolinia Biura Informacji Kredytowej jest "ekstremalnie obciążona". - Klienci pytają głównie, jak się uchronić przed ryzykiem wyłudzenia - przyznała w rozmowie z TVN24 Biznes Aleksandra Stankiewicz-Billewicz z biura prasowego BIK.

"Ekstremalne obciążenie infolinii" po wycieku danych

"Ekstremalne obciążenie infolinii" po wycieku danych

Autor:
jr/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Najnowszy i największy blok elektrowni atomowej Olkiluoto, położonej na zachodnim wybrzeżu Finlandii, został ponownie, w odstępie około tygodnia, automatycznie odłączony od sieci. Do awarii doszło w trakcie przeprowadzania jednego z testów. Badane są przyczyny – przekazał w środę po południu operator TVO. 

Jeden z największych reaktorów na świecie odłączony od sieci. "Badane są przyczyny" awarii

Jeden z największych reaktorów na świecie odłączony od sieci. "Badane są przyczyny" awarii

Autor:
/dap
Źródło:
PAP

Kobiety są głównym celem nienawiści w internecie, w tym wulgarnego języka, molestowania i przemocy seksualnej - wynika z ogłoszonego w środę raportu Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej (FRA).

Raport: kobiety są głównym celem nienawiści w internecie

Raport: kobiety są głównym celem nienawiści w internecie

Autor:
/dap
Źródło:
PAP

Od 1 stycznia 2024 roku na stacjach paliw zostanie wprowadzone do sprzedaży nowy typ paliwa - benzyna E10. Nie do wszystkich aut będzie można ją zatankować, ale kierowcy będą mogli to sprawdzić za pomocą specjalnej wyszukiwarki. Resort klimatu na miesiąc przed zmianami przypomina, co warto wiedzieć o nowym paliwie.

Ważna zmiana na stacjach paliw. Ministerstwo wyjaśnia

Ważna zmiana na stacjach paliw. Ministerstwo wyjaśnia

Autor:
JW/dap
Źródło:
TVN24 Biznes/Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Santander Bank Polska od 29 listopada wprowadził do oferty kredyt hipoteczny w ramach programu "Bezpieczny kredyt 2 procent" - poinformował bank w komunikacie. Pierwotnie miało się to stać 20 listopada.

Dopłaty do raty w kolejnym dużym banku

Dopłaty do raty w kolejnym dużym banku

Autor:
JW/dap
Źródło:
PAP Biznes

Do Sejmu trafił poselski projekt nowelizacji ustawy o zamrożeniu cen energii, gazu i ciepła. Duży spadek podczas środowych notowań na warszawskiej giełdzie zanotował w związku z tym kurs akcji Orlenu. Spółka ma być objęta gazową składką na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny, z którego sfinansowany ma być program osłonowy dotyczący cen prądu.

Projekt w sprawie cen prądu. Kurs Orlenu ostro w dół

Projekt w sprawie cen prądu. Kurs Orlenu ostro w dół

Aktualizacja:
Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Skala i długość trwania protestu rodzą coraz poważniejsze konsekwencje dla polsko-ukraińskich relacji politycznych i gospodarczych oraz negatywnie rzutują na międzynarodową pozycję Polski - oceniła Rada Przedsiębiorczości. Wyjaśniła, że problemy transportowe na granicy szkodzą polskiej racji stanu, w centrum której leży zdolność Ukrainy do odpierania rosyjskiej agresji. Zaapelowała do polskich władz o natychmiastowe zaangażowanie się w ich rozwiązanie.

"Narastające problemy branży zbyt długo pozostawały nierozwiązane"

"Narastające problemy branży zbyt długo pozostawały nierozwiązane"

Aktualizacja:
Autor:
jr/dap
Źródło:
PAP

Sejm przyjął z poprawką nowelę ustawy w sprawie zakazu handlu w tegoroczną Wigilię. Przepis wprowadza zakaz handlu 24 grudnia oraz pozwala na otwarcie sklepów w dwie niedziele poprzedzające, czyli 10 i 17 grudnia.

Jest plan na niedziele handlowe w grudniu. Decyzja posłów

Jest plan na niedziele handlowe w grudniu. Decyzja posłów

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Polska złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na Niemcy w związku z niedopełnieniem obowiązków wynikających z prawa UE - podało w środę Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Dodano, że sprawa dotyczy uprzątnięcia 35 tysięcy ton odpadów, które z Niemiec "trafiły nielegalnie do Polski".

Skarga na Niemcy do TSUE. Komunikat ministerstwa klimatu

Skarga na Niemcy do TSUE. Komunikat ministerstwa klimatu

Autor:
JW/dap
Źródło:
PAP

Nowy minister finansów Andrzej Kosztowniak jest absolutnie nieprzypadkową osobą. Mamy polityka, który wykona to, czego będzie od niego żądała partia - mówił w TVN24 dziennikarz "Superwizjera" i autor reportażu o "układzie radomskim" Bertold Kittel. Opisał ponadto udział Kosztowniaka w "układzie radomskim" i jego wcześniejsze działania jako prezydenta Radomia.

Kittel o nowym ministrze finansów i "układzie radomskim"

Kittel o nowym ministrze finansów i "układzie radomskim"

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

W 2024 roku wakacje kredytowe miałyby przysługiwać, jeżeli wydatki kredytobiorcy związane z obsługą miesięcznych rat kredytu mieszkaniowego przekraczają 40 procent średniego miesięcznego dochodu - przewiduje projekt skierowany do Sejmu przez posłów Polski 2050-Trzeciej Drogi.

Wakacje kredytowe po nowemu. Jest projekt

Wakacje kredytowe po nowemu. Jest projekt

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP

Volkswagen przygotowuje swoich pracowników na redukcję zatrudnienia - pisze portal tygodnika "Zeit". - Za mało zamówień i zbyt wysokie koszty: VW nie jest już konkurencyjny - twierdzi szef marki Thomas Schaefer. - Sytuacja jest bardzo krytyczna - powiedział na spotkaniu z przedstawicielami związku IG Metall.

Gigant planuje zwolnienia. "Sytuacja jest krytyczna"

Gigant planuje zwolnienia. "Sytuacja jest krytyczna"

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP

Uber ogłosił nawiązanie współpracy ze słynnymi londyńskimi czarnymi taksówkami. Kierowcy takich pojazdów będą mogli wyrazić zgodę na uzyskanie dostępu do zleceń przejazdów od Ubera, a korzystający z aplikacji będzie mógł zamówić kurs specjalnie takim autem i z góry będą znali cenę przejazdu.

Mariaż londyńskich taksówek z popularną aplikacją

Mariaż londyńskich taksówek z popularną aplikacją

Autor:
JW/ams
Źródło:
CNN

Charlie Munger, który przez wiele lat był wiceprezesem i zastępcą Warrena Buffetta w Berkshire Hathaway, zmarł we wtorek. Munger miał 99 lat, a 1 stycznia skończyłby 100. Jak podał Berkshire, zmarł spokojnie w szpitalu w Kalifornii. Nie podano przyczyny - poinformowała Agencja Reutera.

Charlie Munger, wieloletni doradca Warrena Buffetta nie żyje

Charlie Munger, wieloletni doradca Warrena Buffetta nie żyje

Autor:
kris/ams
Źródło:
Reuters