Stopy procentowe. Pierwsza taka decyzja od października

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Kazimierz Krupa o decyzji RPP w sprawie stóp procentowych
Kazimierz Krupa o decyzji RPP w sprawie stóp procentowychTVN24
wideo 2/10
TVN24Kazimierz Krupa o decyzji RPP w sprawie stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie - przekazano w środowym komunikacie. To pierwsza taka decyzja od października 2021 roku, kiedy rozpoczął się cykl podwyżek stóp. Większość ekonomistów spodziewała się podwyżki o 25 punktów bazowych. Główna, referencyjna stopa procentowa wynosi 6,75 procent.

Miesiąc temu, podczas wrześniowego posiedzenia, Rada Polityki Pieniężnej podniosła wszystkie stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Stopa referencyjna wzrosła wówczas z 6,50 do 6,75 proc. Pierwsza z obecnego cyklu podwyżek nastąpiła w październiku 2021 roku. Od tego czasu RPP podnosiła stopy co miesiąc, z wyjątkiem sierpnia, kiedy nie było posiedzenia decyzyjnego.

Stopy procentowe w Polsce

W środę Rada zdecydowała o pozostawieniu stóp na niezmienionym poziomie. Poziom stóp procentowych po środowej decyzji:

- stopa referencyjna 6,75 proc. w skali rocznej, - stopa lombardowa 7,25 proc. w skali rocznej, - stopa depozytowa 6,25 proc. w skali rocznej, - stopa redyskonta weksli 6,80 proc. w skali rocznej, - stopa dyskontowa weksli 6,85 proc. w skali rocznej.

PAP/Maciej Zieliński

"Dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji"

Jak czytamy w informacji po posiedzeniu, Rada Polityki Pieniężnej "ocenia, że dotychczasowe istotne zacieśnienie polityki pieniężnej NBP oraz spodziewane obniżenie się dynamiki aktywności gospodarczej, w tym na skutek szoków zewnętrznych, przyczynią się do ograniczenia dynamiki popytu w polskiej gospodarce, co będzie sprzyjać obniżaniu się inflacji w Polsce w kierunku celu inflacyjnego NBP". Cel ten wynosi 2,5 proc. plus/minus 1 punkt procentowy.

"Jednocześnie ze względu na skalę i trwałość odziaływania obecnych szoków, które pozostają poza wpływem krajowej polityki pieniężnej, powrót inflacji w kierunku celu inflacyjnego NBP będzie następował stopniowo. Obniżaniu inflacji sprzyjałoby także umocnienie złotego, które w ocenie Rady byłoby spójne z fundamentami polskiej gospodarki" - dodano.

Czytaj także: Gwałtowna reakcja na złotym po decyzji w sprawie stóp procentowych

Jak podkreślono, dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej, w tym od wpływu agresji zbrojnej Rosji na Ukrainę na polską gospodarkę.

Zapewniono, że Narodowy Bank Polski "będzie podejmował wszelkie niezbędne działania dla zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej, w tym przede wszystkim w celu ograniczenia ryzyka utrwalenia się podwyższonej inflacji". Zaznaczono przy tym, że NBP może stosować interwencje na rynku walutowym, w szczególności w celu ograniczenia niezgodnych z kierunkiem prowadzonej polityki pieniężnej wahań kursu złotego.

ZOBACZ KOMUNIKAT RPP PO POSIEDZENIU

W czwartek odbędzie się konferencja prasowa prezesa NBP i jednocześnie przewodniczącego RPP Adama Glapińskiego. Ma się ona rozpocząć o godzinie 15.00.

Kolejne posiedzenie decyzyjne RPP odbędzie się 9 listopada.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Pawel Bednarz/Shutterstock

Pozostałe wiadomości