Gwałtowna reakcja na złotym po decyzji w sprawie stóp procentowych

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
RPP nie zmieniła wysokości stóp procentowych. Bartłomiej Ślak o szczegółach
RPP nie zmieniła wysokości stóp procentowych. Bartłomiej Ślak o szczegółachTVN24
wideo 2/6
TVN24Bartłomiej Ślak o decyzji RPP w sprawie stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podczas październikowego posiedzenia zdecydowała, że stopy procentowe pozostaną na dotychczasowym poziomie. Odbiło się to na kursie polskiej waluty. - Brak podwyżki skutkuje natychmiastowym wystrzałem kursu euro, dolara i franka - zauważył w komentarzu Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.

Około godziny 14.45 - jeszcze przed decyzją RPP - euro kosztowało niecałe 4,81 zł. Za dolara amerykańskiego trzeba było zapłacić około 4,85 zł, a za franka szwajcarskiego - niemal 4,94 zł.

Z kolei po decyzji w sprawie stóp procentowych około godziny 15.40 kurs euro wzrósł do 4,84 zł, dolar podskoczył do 4,90 zł, a frank - do 4,97 zł.

Złoty traci po decyzji RPP

"PLN wyraźnie traci" - napisał na Twitterze wkrótce po ogłoszeniu decyzji RPP dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. "Wobec agresywnych podwyżek wdrażanych przez główne banki centralne taka postawa RPP nakłada presję na kurs złotego. Wpływ na niego ma wiele czynników (w tym głównie sytuacja euro wobec dolara, a także sytuacja na Ukrainie), jednak gołębia postawa RPP zwiększa ryzyko dalszego osłabienia naszej waluty" - dodał w późniejszym komentarzu.

"Bez zmian (stopy procentowe - red.). Złoty tego nie lubi" - stwierdził we wpisie na Twitterze Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl, odnosząc się do sytuacji na rynku walutowym tuż przed godziną 16.00.

Jak zauważył w opinii nadesłanej TVN24 Biznes, Rada Polityki Pieniężnej znów zaskoczyła rynek. "Taka decyzja może z jednej strony ucieszyć kredytobiorców, ale z drugiej uderzyć w złotego. Brak podwyżki skutkuje natychmiastowym wystrzałem kursu euro, dolara i franka" - stwierdził.

"Sytuacja zmieniła się po ogłoszeniu decyzji RPP"

- Do momentu decyzji RPP na rynku EUR/PLN panował spokój, a kurs fluktuował w okolicach 4,82, ze zmiennością wyraźnie niższą od tej z poprzednich dni. Sytuacja zmieniła się po ogłoszeniu decyzji RPP. Brak zmian w poziomie stóp jest zaskoczeniem i nie był konsensusem. Konsensusem była podwyżka o 25 pb. z ryzykiem w kierunku większej skali podwyżki z uwagi znaczący wyskok inflacji. Stało się inaczej i z powodu konieczności dostosowania rynkowych oczekiwań, złoty zaczął się osłabiać - powiedział w rozmowie z PAP Biznes ekonomista Banku Millennium Mateusz Sutowicz.

Jak wskazał ekonomista, RPP chce zrobić przerwę (w cyklu podwyżek stóp - red.), pytanie, czy nie będzie zmuszona do powrotu do zacieśniania. Zdaniem Sutowicza uwaga rynku kieruje się obecnie w stronę czwartkowej konferencji prezesa NBP.

- W listopadzie RPP będzie miała najnowszą projekcję, która oceni dotychczasowe działania i widocznie Rada wierzy mocno, że to co zrobiła do tej pory jest wystarczające do zdławienia inflacji w długim terminie - stwierdził.

Kurs euro do złotego - godzina 16.00stooq.pl

Decyzja RPP w sprawie stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie - przekazano w środowym komunikacie. To pierwsza taka decyzja od października 2021 roku, kiedy rozpoczął się cykl podwyżek stóp.

Większość ekonomistów spodziewała się podwyżki o 25 punktów bazowych. Główna, referencyjna stopa procentowa wynosi 6,75 procent.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości