Stopy procentowe jeszcze wzrosną - tak wynika z rządowych prognoz, o których mówił we wtorek premier Mateusz Morawiecki. W 2022 roku główna, referencyjna stopa procentowa ma dojść do poziomu 7 procent. Decyzje w sprawie wysokości stóp podejmuje Rada Polityki Pieniężnej. Najbliższe posiedzenie RPP odbędzie się 7 września.
W związku z wysoką inflacją od października 2021 roku obserwujemy również podwyżki stóp procentowych. Od tego czasu Rada Polityki Pieniężnej podnosiła stopy co miesiąc. RPP podczas ostatniego decyzyjnego posiedzenia w lipcu podniosła stopy procentowe o 50 punktów bazowych. Główna, referencyjna stopa procentowa wynosi obecnie 6,50 procent.
Kolejne posiedzenie decyzyjne RPP odbędzie się w przyszłym tygodniu, 7 września. Do końca 2022 roku odbędą się jeszcze łącznie cztery posiedzenia decyzyjne: 7 września, 5 października, 9 listopada oraz 7 grudnia.
Mateusz Morawiecki o stopach procentowych
Z rządowych prognoz wynika, że w 2022 roku stopa referencyjna osiągnie poziom 7 procent. Jednocześnie rząd zakłada, że od czwartego kwartału 2023 roku rozpocznie się stopniowe luzowanie polityki pieniężnej, czyli obniżki stóp procentowych.
- Stopa referencyjna, nasze założenie, oczywiście jest to niezależna polityka banku centralnego, zakładamy, że osiągnie w drugiej połowie tego roku 7 procent i od czwartego kwartału przyszłego roku zakładamy stopniowe luzowanie polityki monetarnej - powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.
Prezes NBP i jednocześnie przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej Adam Glapiński w opublikowanej w poniedziałek rozmowie z portalem Business Insider był pytany, czy nadchodzi moment końca cyklu podwyżek stóp procentowych. - Niewątpliwie jesteśmy w trudnym momencie i blisko punktu zwrotnego. Musimy mieć pewność jako NBP i Rada Polityki Pieniężnej, że przy braku innych niespodziewanych czynników typu kolejna wojna, kryzys światowy, pandemia czy zbliżania się wojsk rosyjskich do naszych granic, inflacja nie będzie już rosła. Możemy się już znajdować w tym punkcie albo być blisko niego, ale wciąż nie mamy pewności - powiedział Glapiński.
Szef banku centralnego był dopytywany o to, jakie warianty decyzji RPP mogą pojawić się na wrześniowym posiedzeniu.
- Prawdopodobnie, jak to już publicznie powiedziałem, z dyskusji RPP może wyłonić się taki scenariusz, w którym podnosimy stopy procentowe jeszcze raz o 25 punktów bazowych albo dwa razy po 25 punktów bazowych. Nie można też jednak wykluczyć, że skończymy na razie podwyższanie stóp procentowych, ale jednocześnie nie wiążemy sobie rąk i nie ogłaszamy końca cyklu podwyżek - powiedział Adam Glapiński w rozmowie z BI.
Stopy procentowe a WIBOR
Wraz ze wzrostem stóp procentowych w górę poszły też wskaźniki WIBOR, od których zależy wysokość raty kredytu. WIBOR oraz marża banku są składowymi oprocentowania kredytu.
Część banków stosuje stawkę WIBOR 3M, co oznacza aktualizację oprocentowania kredytu hipotecznego co trzy miesiące, licząc od momentu uruchomienia kredytu. W przypadku WIBOR 6M oprocentowanie jest aktualizowane co sześć miesięcy. Stawki WIBOR zawierają w sobie prawdopodobne podwyżki lub obniżki stóp procentowych, które mogą się pojawić w tych okresach.
Wskaźniki są ustalane w każdy dzień roboczy, ich wartość w danym dniu poznajemy jednak dopiero o godzinie 23.00. WIBOR 3M wynosi obecnie 7,08 procent, a WIBOR 6M 7,30 procent.
Eksperci zwracają uwagę, że w normalnych warunkach WIBOR 3M notowany jest na poziomie o 25 punktów bazowych wyższym niż główna stopa procentowa. Obecnie ta różnica wynosi 58 punktów bazowych.
Źródło: TVN24 Biznes