Stopa bezrobocia rejestrowanego w listopadzie 2021 roku wyniosła 5,4 procent. Obniżyła się zarówno w ujęciu miesięcznym, jak i rocznym. W urzędach pracy na koniec minionego miesiąca zarejestrowanych było 898,8 tysiąca bezrobotnych - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.
Dane GUS są zgodne z szacunkami Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Wcześniej resort informował, że stopa bezrobocia w listopadzie spadła do 5,4 procent.
Bezrobocie w listopadzie 2021 roku
Stopa bezrobocia rejestrowanego obniżyła się o 0,1 punktu procentowego w porównaniu do października br. i o 0,7 punktu procentowego w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem.
Urząd podał, że w końcu listopada 2021 roku w urzędach pracy zarejestrowanych było 898,8 tys. bezrobotnych. To o 12,1 tys. osób mniej niż w październiku br. oraz o 126,9 tys. osób mniej niż w listopadzie ubiegłego roku. Oznacza to spadek o odpowiednio 1,3 procent i 12,4 procent.
Wśród bezrobotnych zarejestrowanych w końcu listopada br. kobiety stanowiły 54,2 proc., o 0,3 punktu procentowego więcej niż rok wcześniej.
Z danych GUS wynika, że w urzędach pracy w listopadzie br. zarejestrowano 101,1 tys. nowych bezrobotnych. To o 5,5 procent mniej niż przed miesiącem, ale więcej niż przed rokiem - o 4,1 procent. "Większa niż w listopadzie ub. roku była liczba osób rejestrujących się po raz kolejny (o 6,7 proc.), które nadal stanowiły najliczniejszą grupę wśród nowo zarejestrowanych (80,0 proc., tj. o 1,9 p.proc. więcej niż rok wcześniej)" - podał Urząd.
Z ewidencji bezrobotnych w listopadzie br. skreślono 113,2 tys. osób, o 13,4 procent mniej niż w październiku br., ale o 26,1 procent więcej niż przed rokiem. GUS zwrócił uwagę, że najczęstszą przyczyną wyrejestrowania nadal było podjęcie pracy, choć dotyczyło mniejszego odsetka wyrejestrowanych niż przed rokiem - 56,8 procent wobec 66,3 procent przed rokiem.
Ponadto Urząd podał, że do urzędów pracy w listopadzie zgłoszono o 113,6 tys. ofert zatrudnienia. Oznacza to spadek o 6,2 procent w porównaniu do października, ale o 39 procent więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem.
W województwach stopa bezrobocia kształtowała się od 3,1 procent w wielkopolskim do 8,5 procent w warmińsko-mazurskim. "W porównaniu z poprzednim miesiącem stopa bezrobocia obniżyła się w dziesięciu województwach (po 0,1 p.proc.), a w pozostałych nie uległa zmianie" - czytamy.
W skali roku natężenie bezrobocia zmniejszyło się we wszystkich województwach, w tym najbardziej w warmińsko-mazurskim, lubuskim, kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim oraz świętokrzyskim - w granicach 1,4-1,0 punktu procentowego.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Margy Crane / Shutterstock.com