Polacy kupują na potęgę. "Siła konsumpcji, daleko od wyczerpania potencjału"

[object Object]
Eurostat: średnie ceny w Europie, Polska tańsza niż Niemcy TVN24 BiS
wideo 2/5

Sprzedaż detaliczna, liczona w cenach stałych (czyli bez uwzględnienia inflacji), w październiku wzrosła o 7,1 proc. rok do roku, wobec wzrostu o 7,5 proc. przed miesiącem - poinformował w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. Zaskoczyła z kolei produkcja przemysłowa, która urosła zdecydowanie szybciej, niż spodziewali się analitycy.

"W październiku br. odnotowano wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w skali roku o 7,1 proc. (wobec wzrostu o 7,5 proc. przed miesiącem oraz o 4,6 proc. w październiku 2016 r.). W porównaniu z wrześniem br. miał miejsce wzrost sprzedaży detalicznej o 2,5 proc. (wobec wzrostu przed rokiem o 3 proc.)" - podał GUS.

Ekonomiści BZ WBK spodziewali się wzrostu sprzedaży o 7,2 proc. rok do roku, a banku Pekao - o 6,4 proc. We wrześniu sprzedaż detaliczna wzrosła o 7,5 proc. rok do roku, wobec wzrostu o 6,9 proc. rok do roku w sierpniu.

"Wciąż utrzymuje się bardzo wysoka dynamika sprzedaży detalicznej, potwierdzająca siłę konsumpcji, prawdopodobnie daleką jeszcze od wyczerpania potencjału" - ocenia w komentarzu Roman Przasnyski, główny analityk Gerda Broker.

Dynamika sprzedaży detalicznejGUS

Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących w październiku wzrosła o 8,0 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 3,3 proc.

Produkcja przemysłowa

Główny Urząd Statystyczny poinformował także o najnowszych danych dotyczących produkcji przemysłowej. W październiku wzrosła ona o 12,3 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 5,1 proc. Analitycy spodziewali się wzrostu produkcji w październiku rok do roku o 10,1 proc., zaś miesiąc do miesiąca o 3,2 proc.

"Sięgający 12,3 proc. wzrost produkcji przemysłowej okazał się silniejszy niż się spodziewano i był najwyższy od lipca 2010 roku" - wskazał Roman Przasnyski.

"Październikowy skok to w dużej mierze efekt niskiej bazy porównawczej z ubiegłego roku, gdy w październiku produkcja spadła o 1,3 procent oraz większej liczby dni roboczych. Do optymizmu skłania wysoki popyt na wyroby przemysłowe zarówno w kraju, jak i za granicą, co sygnalizują zgodnie wskazania PMI oraz utrzymujące się od prawie dwóch lat na wysokim poziomie zamówienia" - dodał.

Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła rok do roku o 9,7 proc., a miesiąc do miesiąca wzrosła o 1,7 proc.

Wzrost w większości działów

Jak podano w komunikacie GUS, produkcja przemysłowa w październiku rosła w 32 działach na 34. Wzrost odnotowano między innymi w produkcji maszyn i urządzeń - o 23,8 proc., wyrobów tekstylnych - o 21,9 proc., metali - o 21,7 proc., wyrobów z metali - o 19,3 proc., czy poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji - o 16,7 proc.

Ponadto wskaźniki rosły w produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych - o 16,6 proc., papieru i wyrobów z papieru - o 15,2 proc., wyrobów farmaceutycznych oraz wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych - po 14,9 proc., urządzeń elektrycznych -– o 14,8 proc., koksu i produktów rafinacji ropy naftowej - o 14,3 proc. Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z październikiem 2016 roku, wystąpił w dwóch działach, w tym w wydobyciu węgla kamiennego i brunatnego - o 13,2 proc.

Ceny produkcji

W poniedziałek poznaliśmy także najnowsze dane o cenach produkcji przemysłowej. W październiku wzrosły rok do roku o 3,0 proc., a w ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 0,3 proc.

Ekonomiści prognozowali, że ceny producentów w ujęciu rocznym wzrosły o 2,9 proc., a w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,2 proc.

Autor: mb//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości