Wątpliwości w sprawie popularnej aplikacji. Zapowiedź ministra

[object Object]
Zagórski o aplikacji FaceApp: poleciłem przeprowadzenie dwóch analiztvn24
wideo 2/11

Istnieje możliwość przekazywania danych w sposób niekontrolowany. My staramy się potwierdzić, czy rzeczywiście tak jest - powiedział w czwartek minister cyfryzacji Marek Zagórski. W ten sposób odniósł się do kontrowersji w sprawie popularnej aplikacji FaceApp. Resort apeluje o ostrożność przy korzystaniu także z innych produktów udostępnianych właścicielom telefonów, zwłaszcza że problem ochrony naszej prywatności nie dotyczy tylko aplikacji stworzonej przez Rosjan.

"Od kilku dni, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie media społecznościowe zalewa fala zmodyfikowanych, 'postarzonych' zdjęć użytkowników. Różni eksperci wskazują na możliwe ryzyka związane z nieodpowiednią ochroną prywatności użytkowników" - zwróciło uwagę w czwartkowym komunikacie ministerstwo cyfryzacji.

Chodzi o aplikację FaceApp, która pozwala na modyfikację zdjęć twarzy. Opcji jest wiele: można zmienić kolor włosów, fryzurę, a nawet płeć. Możemy także znaleźć dla siebie idealną stylizację i dodać makijaż oraz tatuaż. W ostatnich dniach rekordy popularności (aplikację ściągnęły miliony osób) bije jednak filtr, który pozwala na postarzenie twarzy. Dzięki niemu można sprawdzić, jak będzie się wyglądało za kilkadziesiąt lat.

Analizy

- W związku z tym, że pojawiły się zarzuty, dotyczące możliwych nieprawidłowości w odniesieniu do danych osobowych, poleciłem wykonanie dwóch analiz - mówił na briefingu prasowym szef resortu Marek Zagórski.

Jak dodał, jedną z nich przeprowadzi Departament Zarządzania Danymi Ministerstwa Cyfryzacji, a na podstawie jej wyników zapadnie decyzja o ewentualnych dalszych krokach. Ponadto - jak wskazał Zagórski - własne analizę przeprowadzi odpowiedni zespół NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa), monitorujący polską cyberprzestrzeń i reagujący na incydenty. Jego rolą jest sprawdzenie aplikacji pod kątem bezpieczeństwa informacji - m.in. ustalenie, gdzie trafiają dane użytkowników. - Analizujemy regulaminy i kwestie techniczne - podkreślił minister.

Szef resortu cyfryzacji powiedział, że "istnieje możliwość przekazywania danych (użytkowników - red.) w sposób niekontrolowany". - Takie są sygnały. My staramy się potwierdzić, czy rzeczywiście tak jest - dodał.

Kampania edukacyjna

Poinformował, że MC planuje kampanię edukacyjno-informacyjną poświęconą bezpieczeństwu w sieci.

Tłumaczył, że każdy, kto będzie miał wątpliwości ws. bezpieczeństwa aplikacji, będzie mógł zapytać ekspertów NASK, czy jego obawy są słuszne, zgłaszając je zespołom CERT Polska (incydent.cert.pl) lub Dyżurnet (dyzurnet@dyzurnet.pl). Ministerstwo przypomina, by sprawdzać m.in., czy zainstalowane aplikacje są bezpiecznie skonfigurowane i chronią prywatność użytkownika, a także, by pobierać aplikacje z zaufanych i bezpiecznych źródeł oraz usuwać aplikacje, z których się nie korzysta.

Resort radzi także, aby instalować tylko te aplikacje, z których potrzebujemy.

W czwartek na antenie TVN24 Maciej Kawecki z Ministerstwa Cyfryzacji podkreślał, że "warto pamiętać, w jakich czasach żyjemy". - Dane są walutą. Dbamy o pieniądze w portmonetce, więc dbajmy o to, co mamy w telefonie - mówił.

Wiele aplikacji

Marcin Maj z branżowego serwisu niebezpiecznik.pl podkreśla w rozmowie z TVN24, że "mamy całą masę produktów przetwarzających nasze dane i nie zawsze odbywa się to w przejrzysty sposób". - To na nas spoczywa odpowiedzialność, czy te dane udostępniamy i w jakiej ilości - dodaje. - Ja lubię mówić, że największym kłamstwem internetu jest stwierdzenie "przeczytałem i akceptuję regulamin". Większość ludzi nie czyta regulaminów, większość z nas nie czytało polityki prywatności Google’a czy Facebooka, mimo że z tych usług korzystamy na co dzień. W przypadku aplikacji FaceApp jest podobnie - zaznacza Maj. Według niego, jeżeli nie czytamy regulaminu, to w najbardziej skrajnych przypadkach "możemy dać się wrobić w płatną usługę, o której nawet nie będziemy wiedzieli, że jest płatna". - Za kilka lat możemy być też zaskoczeni, gdzie nasze dane zostały wykorzystane. Każda dana, którą oddajemy w internecie, może lada dzień stać się daną publiczną. I nie powinniśmy pozwalać przetwarzać takiej ilości danych, których nie chcielibyśmy o sobie dać - tłumaczy ekspert. - To nie jest tak, że my to kiedyś skasujemy i będziemy mieli nad tym kontrolę. Bo nawet przy dobrej wierze twórcy aplikacji nie mamy wpływu na to, jakie będzie prawo w Rosji. Nie mamy też wpływu na to, czy dojdzie do cyberataku na dostawcę tej usługi i wycieku danych. Musimy nastawić się, że każda dana cyfrowa, którą udostępniamy może pewnego dnia trafić tam, gdzie tego nie chcemy - podkreśla Maj.

Przed kilkoma dniami serwis The Verge, powołując się na badania realizowane przez uniwersytety z USA i Hiszpanii we współpracy z firmą AppCensus, poinformował, że aplikacje na Androida mogą śledzić użytkowników smartfonów mimo nieudzielenia im uprawnień wymaganych przez ten system operacyjny. Według prac naukowców zaprezentowanych podczas tegorocznej edycji konferencji PrivacyCon organizowanej przez amerykańską Federalną Komisję Handlu, tysiące aplikacji na Androida znajdują sposób na obejście odmowy udzielenia przez użytkownika pozwoleń na gromadzenie danych o jego urządzeniu.

Oprogramowanie może w ten sposób zyskiwać dostęp do danych takich, jak indywidualny numer identyfikujący urządzenia IMEI, a także np. do informacji o miejscach, w których przebywa jego użytkownik. Aplikacje, którym osoby korzystające z telefonów z Androidem nie zezwoliły na śledzenie, mogą również czerpać dane dzięki komunikacji z innym oprogramowaniem zainstalowanym na tym samym smartfonie, które zgodę użytkownika na zbieranie danych uzyskało.

Jak podał dziennik El Pais z 88 tys. przeanalizowanych przez naukowców aplikacji niemal 13 tysięcy gromadziło prywatne informacje, mimo że odmówiono im do tego uprawnień. Do tej pory eksperci nie opublikowali pełnej listy aplikacji stosujących takie praktyki.

Autor: tol//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

W 2024 roku przeciętny oczekiwany czas aktywności zawodowej w państwach Unii Europejskiej osiągnął prawie 37,2 roku - podał Eurostat. W ciągu ostatniej dekady wzrósł o 2,4 roku. Dla Polski wskaźnik ten był poniżej średniej UE.

Tak pracuje się w Europie. Polska poniżej średniej

Tak pracuje się w Europie. Polska poniżej średniej

Źródło:
PAP

Donald Trump ogłosił 50-procentowe cła na towary z Brazylii, czym chciał wesprzeć byłego brazylijskiego prezydenta Jaira Bolsonaro. Jednak działania prezydenta USA zwiększyły poparcie dla obecnego prezydenta Brazylii Inácio Luli da Silvy.

Zaskakujący efekt ceł Trumpa. "Gringo nie będzie rozkazywał"

Zaskakujący efekt ceł Trumpa. "Gringo nie będzie rozkazywał"

Źródło:
PAP

Współpraca Rosji z Koreą Północną wykracza poza sferę wojskową, obejmując kolejne dziedziny takie jak handel czy inwestycje infrastrukturalne - informuje "Financial Times". Dodaje, że efekty ożywienia są już widoczne, dzięki czemu reżim w Pjongjangu wychodzi z międzynarodowej izolacji.

Szansa dla Korei Północnej. Może doprowadzić do "prawdziwej transformacji"

Szansa dla Korei Północnej. Może doprowadzić do "prawdziwej transformacji"

Źródło:
PAP

Kalifornisjka firma górnicza KoBold Metals zawarła umowę na wydobycie litu z kopalni Manono w Demokratycznej Republice Konga. To jedno z największych na świecie złóż tego surowca. Amerykańska spółka zamierza zainwestować łącznie ponad miliard dolarów w kongijski sektor wydobywczy.

Jedno z największych złóż "białego złota". Amerykanie z umową na wydobycie

Jedno z największych złóż "białego złota". Amerykanie z umową na wydobycie

Źródło:
PAP

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała o rozpoczęciu prac nad ustawą, która ma wprowadzić zakaz bezpłatnych staży. Mają na niej skorzystać młodzi pracownicy.

Zmiany w stażach. Zapowiedź ministry

Zmiany w stażach. Zapowiedź ministry

Źródło:
PAP

Administracja Donalda Trumpa ogłosiła ponad 90-procentowe cła na chiński grafit wykorzystywany do produkcji akumulatorów. Jak wskazał CNN, wyższe stawki celne zwiększą koszty produkcji samochodów w USA, choć w dłuższej perspektywie mogą wspomóc rozwój krajowych producentów.

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Źródło:
CNN

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Oznacza to, że kumulacja rośnie do pięciu milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 19 lipca 2025 roku.

Bez szóstki w Lotto. Kumulacja rośnie

Bez szóstki w Lotto. Kumulacja rośnie

Źródło:
Lotto.pl

W maju 2025 roku ceny czekolady w Unii Europejskiej wzrosły średnio o 21,1 procent rok do roku - podał urząd statystyczny Eurostat. Wskazał też, że największy skok w UE odnotowano w Polsce.

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Źródło:
tvn24.pl, PAP, "Wall Street Journal"

W pierwszym półroczu 2025 roku Pop Mart, chiński producent zabawek, odnotował wzrost zysków o 350 procent. Kluczem do sukcesu okazały się pluszowe lalki Labubu, których ceny na rynku wtórnym sięgają nawet setek tysięcy dolarów.

Ta zabawka podbija świat. Ponad trzykrotny wzrost zysków

Ta zabawka podbija świat. Ponad trzykrotny wzrost zysków

Źródło:
PAP

Na początku lipca sprzedaż mieszkań w siedmiu największych miastach przewyższyła średnią z ostatnich lat - wynika z raportu Otodom. Zdaniem ekspertów wyższy popyt na rynku pierwotnym jest tylko anomalią, którą wywołała ostatnia decyzja Rady Polityki Pieniężnej.

Anomalia na rynku. "Przez kilka miesięcy będzie na huśtawce"

Anomalia na rynku. "Przez kilka miesięcy będzie na huśtawce"

Źródło:
PAP

Sieć Action wycofała ze sprzedaży chipsy Lay's, lalkę Cupcake oraz zegarek My Time. Firma apeluje w komunikatach, by nie spożywać lub nie korzystać z produktów i by zwrócić je w najbliższym sklepie.

Znana sieć wycofała trzy produkty

Znana sieć wycofała trzy produkty

Źródło:
tvn24.pl

Wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) przeprowadził cyberatak na systemy rosyjskiego koncernu gazowego Gazprom - podał ukraiński portal Ukrinform, przy czym powołał się na źródło w HUR.

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Źródło:
PAP

Diesel nadal będzie drożeć o kilka groszy na litrze, a ceny benzyny i autogazu będą stabilne - tak ma wyglądać sytuacja na stacjach w przyszłym tygodniu według analityków Refleksu. Z kolei zdaniem portalu e-petrol.pl nie ma perspektyw na obniżkę cen paliw.

"Brak głębokich korekt". To wpływa na ceny na stacjach

"Brak głębokich korekt". To wpływa na ceny na stacjach

Źródło:
PAP

Wielka Brytania ogłosiła nałożenie sankcji zarówno na trzy jednostki Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (GRU), jak i oficerów tej instytucji. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat w związku z działaniami Londynu.

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie odnotowano głównej wygranej, a kumulacja rośnie do 420 milionów złotych. W Polsce najwyższe byłe wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 18 lipca 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

24 lipca Stały Komitet Rady Ministrów ma zająć się projektem tak zwanej ustawy frankowej - wynika z porządku obrad SKRM. Nowe regulacje mają wejść w życie jeszcze w tym roku.

Rząd zajmie się projektem ustawy frankowej

Rząd zajmie się projektem ustawy frankowej

Źródło:
PAP

"Indie nie popierają jednostronnych sankcji" - podkreślił rzecznik indyjskiego resortu spraw zagranicznych Randhir Jaiswal. W ten sposób odniósł się do sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję, które obejmują największą rafinerię ropy rosyjskiego koncernu Rosnieft w indyjskim stanie Gudźarat.

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Źródło:
PAP

Policja przeprowadziła przeszukanie w rezydencji i w siedzibie partii Jaira Bolsonaro. Były prezydent Brazylii jest oskarżony o przygotowywanie zamachu stanu. Sąd nakazał mu noszenie elektronicznej bransoletki i zabronił używania mediów społecznościowych.

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Źródło:
PAP, CNN

Wielka Brytania nałożyła nowe sankcje na ponad 20 rosyjskich szpiegów, hakerów i jednostki wywiadu. Chodzi o osoby i podmioty oskarżone o operacje cybernetyczne zagrażające stabilności Europy - wskazał brytyjski rząd w oświadczeniu.

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

Źródło:
PAP

Wielki sukces polskiego programisty. Przemysław Dębiak zajął pierwsze miejsce w prestiżowych zawodach AtCoder World Tour Finals 2025, pokonując nie tylko wszystkich pozostałych zawodników, ale też sztuczną inteligencję.

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Źródło:
tvn24.pl