TVN24 Biznes | Z kraju

Fałszywi rachmistrzowie pytali o zarobki i konta w banku. "Dzwonili, ale próbowali się też dostać do domów"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP
Leszek Mellibruda o spisie powszechnym
Leszek Mellibruda o spisie powszechnymTVN24
wideo 2/6
TVN24Leszek Mellibruda o spisie powszechnym

Przestępcy wykorzystywali spis powszechny do oszustw - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Przypadki wyłudzania danych odnotowywały Główny Urząd Statystyczny i policja. Oszuści dzięki uzyskanym w ten sposób informacjom mogą zaciągnąć kredyty czy ukraść pieniądze z konta.

- Zdarzały się przypadki, gdy dzwoniłem do danej osoby w celu jej spisania, a ta informowała mnie, że przecież już rozmawiała z rachmistrzem i podała informacje w Narodowym Spisie Powszechnym. Takich sytuacji było wiele. Gdy wskazywałem, że w bazie respondent widnieje jako osoba niespisana, wówczas zgadzała się na spis. Czasem okazywało się wtedy, że na przykład pytania brzmią inaczej – informuje w rozmowie z "DGP" rachmistrz.

Spis powszechny. Oszuści próbowali wyłudzić dane

Jak podaje gazeta, fałszywi rachmistrzowie wypytywali o zarobki, majątek, dane z dowodu osobistego, konta w banku, a tych informacji biura spisowe nie zbierały podczas NSP. "Niektórzy respondenci zachowali czujność, przerywali takie rozmowy i prosili o dane osoby, która podaje się za rachmistrza – wtedy fałszywy ankieter rozpływał się w powietrzu" - czytamy.

Według dziennika część osób mogła paść ofiarą oszustwa. "Ile? Nie ma takich statystyk. Komenda Główna Policji co prawda przyznaje, że odnotowuje przypadki oszustw na NSP, trudno jednak o dokładną liczbę, nie prowadzi bowiem odrębnej statystyki. Pokrzywdzone w ten sposób osoby są włączane do ogólnej liczby w rubryce: oszustwa" - pisze "DGP".

Dziennik wskazuje, że Główny Urząd Statystyczny również odnotowuje sygnały na temat podawania się za ankieterów przez osoby nieuprawnione w celu wyłudzenia danych. - Niestety, w trakcie spisu dotarły do nas informacje o próbach podszywania się pod rachmistrzów – telefonicznie czy podczas przeprowadzania wywiadów bezpośrednich – mówi "DGP" rzecznik prasowa GUS Karolina Banaszek.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Przestępcy szukali różnych metod

"Dziennik Gazeta Prawna" podaje, że oszuści szukali różnych metod wyłudzenia informacji. "Fałszywi rachmistrzowie nie tylko dzwonili, ale próbowali się też dostać do domów. Przykładowo do mieszkańca Włocławka domofonem zadzwoniła kobieta, mówiąc, że jest pracownikiem biura spisowego i przyszła w sprawie wypełnienia formularza. Mężczyzna, nie podając kobiecie swoich danych, umówił się z nią na spotkanie w innym terminie, jednak nabrał wątpliwości, czy w rzeczywistości jest ona rachmistrzem. Sprawa trafiła na policję, która wszczęła postępowanie mające ustalić tożsamość tej osoby. Natomiast pod koniec NSP pojawił się problem z dodzwonieniem na infolinię spisową" - czytamy.

"Rachmistrzowie zaczęli więc podawać w internecie swoje indywidualne numery telefonów, aby ułatwić spis osobom, które jeszcze nie wywiązały się z tego obowiązku. Bezpośredni kontakt pozwalał szybciej wypełnić formularz spisowy, nie trzeba było bowiem czekać w kolejce na infolinii czy na odzew ze strony rachmistrza. To jednak była bardzo ryzykowna praktyka, na którą nie było pozwolenia GUS. W ten sposób osoby nieuprawnione mogły z łatwością podszywać się pod rachmistrzów, by wyłudzić dane od respondentów" - dodaje dziennik.

Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości