30 września o północy mija termin, w którym powinniśmy przystąpić do Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi kara do 5 tysięcy złotych. W spisie powszechnym można wziąć udział na trzy sposoby. Między innymi wypełniając formularz na stronie internetowej.
30 września o godzinie 24:00 upływa termin, w którym możemy wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Udział w nim jest obowiązkowy, co wynika z przepisów ustawy o statystyce publicznej. Odmowa może skutkować karą w wysokości do 5 tys. zł, zaś podanie nieprawdziwych informacji grozi karą do dwóch lat pozbawienia wolności. W spisie powszechnym można wziąć udział na trzy sposoby:
● poprzez wypełnienie formularza przez internet w interaktywnej aplikacji (metoda CAWI)
● dzwoniąc na infolinię spisową pod numerem 22 279 99 99, która obsługiwana jest przez pracowników statystyki publicznej od poniedziałku do soboty w godzinach od 8:00 do 18:00 (metoda CATI)
- odbywając rozmowę z rachmistrzem, tzw. wywiad bezpośredni lub telefoniczny. Rachmistrz dzwoni spod numeru 22 828 88 88 lub 22 279 99 99. Zgodnie z ustawą nie można odmówić przekazania mu danych, a odmowa może się wiązać z nałożeniem kary grzywny.
Spis powszechny - jak spisać się online?
Ci, którzy zdecydują się na udział w spisie powszechnym online, powinni wejść na stronę spis.gov.pl, gdzie znajduje się aplikacja spisowa. Po kliknięciu w nią zostaniemy poproszeni o wybranie metody logowania. Należy wybrać jeden ze sposobów:
● logowanie poprzez Krajowy Węzeł Identyfikacji Elektronicznej (korzystając z Profilu Zaufanego, e-dowodu lub bankowości elektronicznej)
● logowanie poprzez wprowadzenie numeru PESEL oraz hasła (jeśli logujesz się po raz pierwszy, kliknij "Zdefiniuj hasło”, tam zostaniesz poproszony o podanie numeru PESEL, nazwiska rodowego matki i propozycji hasła, a następnie jego powtórzenie)
● poprzez wprowadzenie adresu e-mail i hasła (metoda dla cudzoziemców nieposiadających numeru PESEL)
W kolejnych krokach należy już odpowiadać na wyświetlające się na ekranie pytania.
Spis powszechny - ile trwa, jakie padają pytania
Wzięcie udziału w spisie powszechnym nie zajmuje dużo czasu. Udzielenie odpowiedzi na wszystkie pytania trwa zwykle ok. 20 minut.
W formularzach spisu powszechnego trzeba podać informacje:
- dotyczące danych osobowych
- dotyczące adresu zamieszkania
- dotyczące współmieszkających osób
- dotyczące osób zameldowanych, ale przebywających za granicą
- dotyczące relacji rodzinnych
- dotyczące zamieszkiwanego mieszkania.
Uczestnicy muszą również wypełnić przygotowany przez twórców spisu kwestionariusz osobowy.
Źródło: tvn24.pl, gov.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock