Z kraju

Zlikwidowali wąskie gardło w drodze nad morze

Z kraju

[object Object]
Droższe paliwo na stacjach przy autostradach. Dlaczego?tvn24bis.pl
wideo 2/5

Dobre informacje dla kierowców przejeżdżających przez województwo lubuskie. Otwarta została bowiem druga jezdnia zachodniej obwodnicy Gorzowa Wielkopolskiego w ciągu drogi ekspresowej S3. Tym samym zostało zlikwidowane ostatnie tak zwane wąskie gardło na odcinku tej drogi ekspresowej między Szczecinem a Sulechowem.

Nowa jezdnia obwodnicy wraz z wieloma obiektami inżynierskimi, między innymi wiaduktami i nowym mostem przez Wartę, mierzy około 11,6 km. Po jej otwarciu S3 na tym odcinku zyskała pełne parametry drogi ekspresowej.

Oznacza to koniec korków na zachodniej obwodnicy Gorzowa Wlkp., szczególnie w okresie letnim, kiedy przebiega nią ruch tranzytowy i turystyczny z południa na północ Polski.

Inne inwestycje

Pierwsi kierowcy przejechali nową drogą około godziny 13 w poniedziałek. Wcześniej odbyła się uroczystość jej otwarcia. Wzięła w niej udział między innymi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. W swoim wystąpieniu minister podziękowała projektantom i drogowcom. - To jest najbardziej wyczekiwane 11 km 660 m. Wcale nie tak drogie, bo pewnie niespełna 300 mln zł, chociaż może, jak spłyną wszystkie jeszcze faktury, to może będzie trochę lepiej. Niech ta droga służy, poprawia ten tranzyt. Ja życzę wszystkim, żeby była bezpieczną drogą - powiedziała Rafalska.

Otwarto drugą jezdnię zachodniej obwodnicy Gorzowa WielkopolskiegoGoogle Maps

Wojewoda lubuski Władysław Dajczak powiedział, że trasa S3 jest ważnym elementem w kontekście rozwoju gospodarczego regionu i jego konkurencyjności. - Cieszymy się, że będzie też większy komfort dla tych wszystkich, którzy będą przez nasze województwo przejeżdżali, bo tak jak już wspomniano, to, co się działo w miesiącach letnich, nie było przyjemne dla tych, którzy zmierzali z południa nad nasze polskie morze - dodał wojewoda. Zaznaczył, że S3 jest ważna, gdyż łączy południe z północą kraju, a po rozbudowie w Czechach autostrady D11 połączy nasz kraj z jeszcze głębszym południem Europy. - Bardzo istotna i ważna (inwestycja - red.), bo cały odcinek S3 ma być dwujezdniowy i do tego dążymy (...) Będziemy się zbliżali, idąc na południe, do otwierania kolejnych odcinków, by spowodować, że cała droga szybkiego ruchu była dwujezdniowa - powiedział Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad Krzysztof Kondraciuk. Dodał, że sądzi, iż jeszcze w tym miesiącu zostanie otwarta druga jezdnia S3 na odcinku między Sulechowem a Zieloną Górą.

Opóźnienia

Drugą jezdnię zachodniej obwodnicy Gorzowa Wlkp. wraz z modernizacją istniejącej i węzłów drogowych wykonała hiszpańska firma Dragados. Prace rozpoczęły się jesienią 2014 r. Wartość inwestycji to ok. 300 mln zł. Podobnie jak inne duże zadania drogowe w naszym kraju, została ona dofinansowana z funduszy unijnych.

Termin zakończenia inwestycji związanej z budową drugiej jezdni obwodnicy Gorzowa Wlkp. był przewidziany na koniec kwietnia br., ale został wydłużony. Powodem była konieczność wprowadzenia zmian w dokumentacji projektowej i w zakresie wykonywanych robót między innymi z uwagi na odmienne warunki gruntowe od tych ujętych w pierwotnych projektach. - Kontrakt był bardzo trudny techniczne, w bardzo trudnym terenie, także takie wyzwanie dla inżynierów i przygoda inżynierska, której sprostaliśmy i czujemy się usatysfakcjonowani z tego, że możemy oddać tę obwodnicę dla wszystkich - powiedział Artur Waktor, dyrektor kontraktu z ramienia generalnego wykonawcy, firmy Dragados.

Autor: mb/gry / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości