TVN24 Biznes | Z kraju

Rosja grozi Mołdawii zakręceniem kurka z gazem

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Łatuszka o groźbie przerwania tranzytu rosyjskiego gazu przez Białoruś
Łatuszka o groźbie przerwania tranzytu rosyjskiego gazu przez BiałoruśTVN24
wideo 2/4
TVN24Łatuszka o groźbie przerwania tranzytu rosyjskiego gazu przez Białoruś

Gazprom poinformował Mołdawię, że wstrzyma jej dostawy gazu ziemnego w ciągu 48 godzin, o ile ta nie ureguluje płatności, których termin mija 22 listopada. Szef mołdawskiego koncernu Mołdowagaz Wadim Czeban powiedział agencji TASS, że firma otrzymała informację o możliwym przerwaniu dostaw gazu, pracuje nad tą kwestią i oczekuje pomocy finansowej od rządu Mołdawii.

Nowa umowa na rosyjski gaz

Mołdawia i Rosja podpisały pod koniec października nowy kontrakt gazowy, gdyż poprzedni wygasł we wrześniu. Przewiduje on dostawy do Mołdawii 3 mld metrów sześc. rosyjskiego gazu rocznie. Mołdawia podała, że w listopadzie będzie płacić za gaz z Rosji 450 dolarów za 1000 m sześć. surowca; w grudniu cena ma spaść do 400 USD. Zgodnie z poprzednim kontraktem cena wynosiła 250 dolarów za 1000 m sześc.

Po wygaśnięciu pod koniec września poprzedniej umowy niedobór gazu zmusił Mołdawię do wprowadzenia stanu wyjątkowego w sektorze energetycznym. Gazprom zgodził się wówczas przedłużyć dotychczasową umowę o miesiąc - na październik - po wyższej niż dotąd cenie. Koncern zapowiedział też wtedy wstrzymanie dostaw surowca do Mołdawii, jeżeli ta nie ureguluje swoich zobowiązań finansowych wobec Gazpromu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Mołdowagaz czeka na pomoc rządu

- Otrzymaliśmy powiadomienie od Gazpromu i pracujemy nad rozwiązaniem sprawy uiszczenia długu. Dziś była ona omawiana na posiedzeniu zarządu - powiedział Czeban. Wyjaśnił, że zadłużenie dotyczy dostaw gazu za październik i pierwszą połowę listopada.

Szef koncernu powiedział też rosyjskiej agencji, że Mołdowagaz czeka na pomoc finansową od rządu Mołdawii, by rozliczyć się z Gazpromem.

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości