TVN24 Biznes | Z kraju

Ropa z lekkimi wzrostami. Inwestorzy przyglądają się ograniczeniom i nowym wariantom wirusa

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Samcik o przyspieszaniu luzowania gospodarki
Samcik o przyspieszaniu luzowania gospodarkiTVN24
wideo 2/5
TVN24Samcik o przyspieszaniu luzowania gospodarki

Za baryłkę ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku trzeba zapłacić około 71 dolarów. Inwestorzy rozważają perspektywy wzrostu popytu na paliwa wobec rozszerzania ograniczeń związanych w pandemią Covid-19 w niektórych krajach i wyzwań, jakie stanowią nowe warianty koronawirusa.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 71,14 USD, wyżej o 0,37 proc.

ROPA (WTI)

Ropa Brent w dostawach na sierpień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 73,13 USD za baryłkę, wyżej o 0,37 proc.

ROPA (BRENT)

Niepokój dotyczący przedłużenia ograniczeń

Ropa drożeje w tym roku, bo prowadzone programy szczepień przeciwko Covid-19 odwróciły przebieg pandemii w Stanach Zjednoczonych, Europie i Chinach.

Jednak inwestorów niepokoi przedłużenie ograniczeń antycovidowych w W.Brytanii.

Całkowite zniesienie restrykcji koronawirusowych w Anglii, które planowane było na 21 czerwca, zostaje opóźnione o cztery tygodnie, czyli do 19 lipca. Taką decyzję ogłosił w poniedziałek brytyjski premier Boris Johnson.

Brytyjski premier wskazał, że wobec rozprzestrzeniania się wariantu Delta, rozsądne jest poczekanie nieco dłużej ze zniesieniem restrykcji. Dodał, że pozwoli to na zaszczepienie większej liczby osób.

Johnson powiedział, że po dwóch tygodniach, czyli 5 lipca, nastąpi ponowna ocena sytuacji i jeśli nastąpi poprawa, termin mógłby zostać przyspieszony.

Informacje z W.Brytanii osłabiają na rynkach optymizm co do solidnej konsumpcji paliw w okresie zbliżających się wakacji.

Rośnie zapotrzebowanie w Chinach

Do tego w poniedziałek dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus ostrzegł, że nowe warianty koronawirusa znacznie zwiększyły transmisję, a wirusy "poruszają się szybciej".

Jasnym punktem na mapie zapotrzebowania na paliwa na świecie są tymczasem Chiny.

Popyt na benzynę w Chinach w maju był o 5 proc. wyższy niż w tym samym okresie 2019 r. - wynika z szacunków największych krajowych firm naftowych, w tym China Petroleum & Chemical Corp.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Pozytywnie wygląda też sytuacja paliwowa w Kanadzie.

Kanada Pembina Pipeline Corp. wskazał, że firma notuje ciągłe ożywienie w swojej działalności, a jej przepustowość w tym kwartale jest zgodna z poziomami sprzed pandemii.

Kanadyjska firma podała też, że spodziewa się dalszego wzrostu wolumenów w pozostałej części tego roku.

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości