Ponad 717 tysięcy złotych z tytułu nienależnie pobranych świadczeń wychowawczych muszą zwrócić beneficjenci programu 500 plus w Wielkopolsce. Główną przyczyną decyzji o zwrocie świadczenia jest przekroczenie kryterium dochodowego.
Jak poinformował rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego Tomasz Stube, najwięcej decyzji o konieczności zwrotu świadczenia było w dużych aglomeracjach: w Poznaniu, Kaliszu i Wrześni.
Przyczyny zwrotów
- Główną przyczyną ich wydania było uzyskanie dochodu, które miało wpływ na przekroczenie kryterium dochodowego. Do końca sierpnia z tytułu nienależnie pobranych świadczeń zwrócono w Wielkopolsce 379 tysięcy złotych - podał Stube.
Jak dodał, konieczność zwrotu dotyczy "zaledwie 0,03 proc. przekazanych środków". Wielkopolski Urząd Wojewódzki nie podaje informacji o liczbie osób, których dotyczy konieczność zwrotu świadczenia.
Zastępca dyrektora Poznańskiego Centrum Świadczeń Damian Napierała poinformował w piątek, że w stolicy Wielkopolski wydanych zostało 239 decyzji w sprawie konieczności zwrotu w sumie 235 tysięcy złotych. - Z tego 135 tysięcy złotych zostało już zwróconych. Najczęściej te decyzje dotyczyły sytuacji przekroczenia kryterium dochodowego w przypadku pobierania świadczenia na pierwsze dziecko. To są przeważnie kwoty za miesiąc lub dwa miesiące pobierania świadczenia - podał Napierała. W województwie wielkopolskim od 1 sierpnia, kiedy rozpoczęło się przyjmowanie wniosków o świadczenia wychowawcze na nowy okres świadczeniowy, złożono przeszło 247 tysięcy wniosków. Wydanych zostało 171 tysięcy decyzji o wypłacie świadczenia.
Autor: mb/ms / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock